Reklama

W służbie bliźnim

Teoria sprawdzona w praktyce

Niedziela przemyska 37/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach od 5 do 10 sierpnia 2002 r. w klasztorze Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej szkolili się i wypoczywali młodzi ludzie niosący pomoc bliźnim. Edukacja na łonie przyrody i pod cienką "ścianą brezentową" namiotów została poddana niemal natychmiast sprawdzianom, które przyniosło ze sobą życie.

Powyższe szkolenie dotyczyło m.in. Grupy Ratowników PCK działającej już cztery lata przy przemyskim Zarządzie Rejonowym. W szkoleniu z zakresu m.in. udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym, tym razem wzięło udział także pięć osób z podobnej grupy z Jarosławia. Warto przypomnieć, że przemyska grupa powstała z inicjatywy Pawła Kaszuby, studiującego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Wśród prekursorów tworzących grupę znaleźli się uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących w Przemyślu - instruktor pierwszej pomocy PCK Maria Dańczak, nauczycielka matematyki Bożena Nykiel i katecheta o. Wacław Bujak z Zakonu Reformatów w Przemyślu. Ojciec Wacław jako współzałożyciel grupy po przejściu do Jarosławia wyniesione z Przemyśla wzorce "zaszczepił" w lokalnej rzeczywistości. Skupiając w listopadzie ubiegłego roku wokół siebie młodzież ze szkół średnich stworzył grupę, której członkowie po raz pierwszy w 2002 r. zostali przeszkoleni na terenie klasztoru Ojców Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej.

Warto podkreślić, że koordynatorem tego szkolenia była Maria Dańczak, jednocześnie szef grupy, a zajęcia, które m.in. objęły zagadnienia dotyczące udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, przygotowania ratowników do prowadzenia różnych akcji ratowniczych, przygotowania do przeprowadzania ewakuacji z rejonów zagrożenia prowadził Paweł Strociak - zastępca szefa. Łącznie w zajęciach uczestniczyło 20 osób.

Jak dowiedziałem się w rozmowie z Pawłem bezpośrednio po szkoleniu grupy zabezpieczały w dniach od 11 do 15 sierpnia 2002 r. Wielki Odpust Kalwaryjski, który gromadzi corocznie ok. 20 tys. osób. Ostatni nie należał do najłatwiejszych. Niewątpliwy wpływ na ten fakt miały obfite opady deszczu, które spowodowały m.in. to, że na dróżkach kalwaryjskich było bardzo ślisko. Grupy Ratowników PCK ściśle współpracowały z punktem medycznym, którego obsadę stanowili pracownicy Pogotowia Ratunkowego z Przemyśla. Pątnicy w wielu przypadkach skarżyli się na bóle gardła, sporo też odnotowano przeziębień. Grupy Ratowników PCK interweniowały w związku z otarciami nóg, skręceniami stawów skokowych i kolanowych, omdleniami, czy też atakiem epilepsji. Łącznie ratownicy PCK udzielili pomocy w 160 przypadkach. 12 sierpnia br. zabezpieczali pielgrzymów udających się do Kalwarii Pacławskiej z dwóch przemyskich parafii: św. Brata Alberta i św. Jana z Dukli.

Warto wspomnieć, że przemyska grupa zabezpiecza Wielki Odpust Kalwaryjski od 1999 r., a w latach 2000-2001 zapewniała opiekę medyczną także osobom zgromadzonym podczas Franciszkańskich Spotkań Młodych.

Ostatnio zabezpieczali także uroczystości w Przemyślu w związku z nawiedzeniem kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej oraz czuwali nad bezpieczeństwem ludzi zgromadzonych w Radymnie z okazji XIX Dożynek Archidiecezjalnych i II Dożynek Województwa Podkarpackiego. Pomogli łącznie ponad 100 osobom uczestniczącym w tych uroczystościach.

Godnym zaznaczenia jest to, że członkowie grup podczas regularnych, cotygodniowych spotkań, doszkalają się i są uwrażliwiani na potrzeby bliźnich. Grupy są otwarte i czekają na młodych ludzi w wieku od 16 do 20 lat, którzy zechcą pełnić służbę dla drugiego człowieka.

Chętni mogą zgłaszać się w biurze Zarządu przy ul. Rzecznej 20 w Przemyślu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania abp. Andrzeja Przybylskiego: XXVI niedziela zwykła

2025-09-26 13:10

[ TEMATY ]

rozważania

abp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Andrzej Przybylski

Abp Andrzej Przybylski

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa abp Andrzej Przybylski.

Tak mówi Pan wszechmogący: «Biada beztroskim na Syjonie i dufnym na górze Samarii. Leżą na łożach z kości słoniowej i wylegują się na dywanach; jedzą oni jagnięta z trzody i cielęta ze środka obory. Improwizują na strunach harfy i jak Dawid wynajdują instrumenty muzyczne. Piją czaszami wino i najlepszym olejkiem się namaszczają, a nic się nie martwią upadkiem domu Józefa. Dlatego teraz ich poprowadzę na czele wygnańców, i zniknie krzykliwe grono hulaków».
CZYTAJ DALEJ

Każdy, kto sobie tego życzy, może przyjąć Komunię św. podczas Eucharystii?

2025-09-27 20:03

[ TEMATY ]

Eucharystia

Komunia św.

Karol Porwich/Niedziela

W 1986 r. Krajowa Konferencja Biskupów Katolickich opracowała wytyczne dotyczące otrzymywania Komunii św., które zostały wydrukowane na tylnej okładce wielu mszalików.

Nieprawda. W 1986 r. Krajowa Konferencja Biskupów Katolickich opracowała wytyczne dotyczące otrzymywania Komunii św., które zostały wydrukowane na tylnej okładce wielu mszalików: „Katolicy w pełni uczestniczą w Eucharystii, kiedy otrzymują Komunię św., wypełniając nakaz Chrystusa o spożywaniu Jego Ciała i piciu Jego Krwi. Osoba przystępująca do Komunii św. nie może być w stanie grzechu ciężkiego, musi powstrzymać się od jedzenia na godzinę przed przystąpieniem do Komunii i dążyć do życia w miłości i zgodzie z bliźnimi. Osoby pozostające w stanie grzechu ciężkiego muszą najpierw pojednać się z Bogiem i z Kościołem w sakramencie pokuty. Częste przystępowanie do sakramentu pokuty jest zalecane dla wszystkich wiernych”.
CZYTAJ DALEJ

Tanzania: Biskupi ostrzegają księży przed angażowaniem się w politykę partyjną i kampanie wyborcze

2025-09-29 07:14

[ TEMATY ]

polityka

biskupi

Tanzania

kampanie wyborcze

Adobe Stock

Konferencja Episkopatu Tanzanii (TEC) wydała dyrektywę zakazującą księżom katolickim, siostrom zakonnym, braciom zakonnym i seminarzystom angażowania się w politykę partyjną lub kampanie wyborcze. Dyrektywa wzywa również duchownych i seminarzystów, aby nie nosili symboli partii politycznych.

Przewodniczący TEC biskup Wolfgang Pisa OFM Cap ogłosił to w homilii wygłoszonej podczas obchodów stulecia seminarium św. Pawła Apostoła w Kipalapala, położonego w archidiecezji Tabora.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję