Reklama

Kościół

Bp Piotrowski: życie konsekrowane jest żywym spotkaniem z Jezusem Chrystusem

Życie konsekrowane w jego różnych realnych formach nie jest tylko przetrwaniem, ale żywym spotkaniem z Jezusem Chrystusem, powołaniem do posłuszeństwa Jemu każdego dnia i pokonywania różnych niespodzianek mocą Ducha Świętego – mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski podczas diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Karol Porwich/Niedziela

Dzisiaj w godzinach dopołudniowych siostry zakonne, zakonnicy, członkinie instytutów świeckich, konsekrowane dziewice, wdowy i wdowcy oraz pustelnicy spotkali się w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach w kaplicy św. Kazimierza - na wspólnej modlitwie i konferencji, a potem na Eucharystii w kieleckiej bazylice. Natomiast 2 lutego święto będzie przeżywane w parafiach. Ofiary zebrane na tacę podczas Mszy św. w tym dniu przeznaczone są na zakony klauzurowe.

W wygłoszonej dzisiaj homilii biskup kielecki nawiązywał do istoty życia konsekrowanego, jego łączności z Jezusem, trwaniu we wspólnocie i na Eucharystii.

Przypomniał, że życie konsekrowane jest głęboko zakorzenione w nauczaniu i przykładzie Jezusa - jest darem Boga Ojca udzielanym Kościołowi mocą Ducha Świętego, nawiązał także do myśli św. Jana Pawła II o życiu konsekrowanym zawartych w adhortacji Vita Consecrata, mówił również o Bożym powołaniu i zbyt częstym zagłuszaniu głosu Boga. – Nie wszyscy słyszymy głos Boga i powołanie, bo zbyt dużo jest hałasu świata różnej natury – mówił bp Piotrowski, zauważając „prześmiewcze i obraźliwe” komentarze wobec tych, którzy noszą habit.

Reklama

- Pan powołuje, aby pójść za Nim i być świadkiem (…), aby poprzez nasze osoby tym darem został ogarnięty inny człowiek, zwłaszcza tam, gdzie prowadzone są dzieła miłosierdzia, wychowania, nie mówiąc już o misyjnych – podkreślał biskup kielecki. – Jedynym godnym modelem do naśladowania jest Osoba Jezusa Chrystusa, bowiem tylko z Nim możemy odnieść zwycięstwo i pokonać szatana – zaznaczył. Zachęcał także do trwania we wspólnocie, bo w „pojedynkę człowiek jest bezsilny”. – Tam, gdzie jest wspólnota i zjednoczenie, tam rodzą się dobre owoce – mówił biskup, zwracając szczególną uwagę na znaczenie Eucharystii i komunii, która „wyprowadza z zaborczej miłości własnej”.

Po wysłuchaniu Słowa Bożego i homilii osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby.

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił w 1997 r. papież Jan Paweł II. Jest on obchodzony w święto Ofiarowania Pańskiego.

2022-01-29 14:33

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przekraczać siebie

Niedziela małopolska 6/2020, str. I

[ TEMATY ]

modlitwa

Dzień Życia Konsekrowanego

bp Janusz Mastalski

Bernardynki

Anna Bandura

Czym bliżej jest się Pana, tym mniej liczą się własne pragnienia – powiedział w homilii bp Janusz Mastalski

Czym bliżej jest się Pana, tym mniej liczą się własne pragnienia – powiedział w homilii bp Janusz Mastalski

W Dniu Życia Konsekrowanego Mszy św. w sanktuarium św. Józefa przewodniczył bp Janusz Mastalski. Ksiądz biskup podziękował siostrom bernardynkom za ich posługę dla ludzi i Kościoła.

Od stuleci siostry bernardynki w odosobnionej modlitwie oddają Bogu cześć i dziękczynienie. Prowadzą również korespondencję z czcicielami Dzieciątka Jezus Koletańskiego, za wstawiennictwem którego dzieją się liczne cuda. W Dniu Życia Konsekrowanego siostry bernardynki, jak i cała wspólnota osób konsekrowanych, odnowiły śluby zakonne przyrzekając czystość, posłuszeństwo i ubóstwo.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Papież zachęca do modlitwy za osoby starsze

2022-06-30 16:59

[ TEMATY ]

modlitwa

Watykan

seniorzy

papież Franciszek

PAP/FABIO FRUSTACI

Papież Franciszek zachęca wiernych, by w lipcu modlili się za osoby starsze. Jak podkreślił, "potrzebujmy na tym świecie przyzwyczajonym do wojny prawdziwej rewolucji czułości". Watykan ogłosił w czwartek intencję modlitw na lipiec w związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Dziadków i Osób Starszych, ustanowionym przez papieża. Będzie on obchodzony 24 lipca.

W przesłaniu wideo Franciszek powiedział: "Nie możemy mówić o rodzinie nie mówiąc o znaczeniu, jakie mają ludzie starsi wśród nas".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję