Reklama

Niedziela Wrocławska

Czy ta wojna ma wymiar eschatologiczny? Rozmawiamy o chrześcijańskim obowiązku pomocy

24 lutego rozpoczęła się wojna na Ukrainie. Świat obiegły obrazy rosyjskich oddziałów zajmujących kolejne miejscowości. Oprócz szturmu modlitewnego, Polacy podjęli intensywną pomoc materialną sąsiadom zza wschodniej granicy. Do akcji włączył się Kościół oraz rożne wspólnoty. O tej pomocy z Tomaszem Piechnikiem, liderem wspólnoty Hallelujah rozmawia Grzegorz Kryszczuk.

Fot. Wspólnota Hallelujah/FB

Po odpoczynku u Małych Sióstr od Jezusa w Machnowie [niedaleko miejscowości Hrebenne]

Po odpoczynku u Małych Sióstr od Jezusa w Machnowie [niedaleko miejscowości Hrebenne]

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Grzegorz Kryszczuk: Pamiętasz te pierwsze godziny i ten dzień, kiedy dowiedzieliśmy się, że jednak ta wojna wybuchła na Ukrainie?

Tomasz Piechnik: Byłem bardzo zaskoczony, że ona wybuchła na taką skalę. Raczej nie spodziewałem się, że Ukraina zostanie zaatakowana z różnych stron. Sądziłem, że inwazja rozpocznie się od wschodu i będzie sobie Rosja „odkrajać” po kawałku nieswojej ziemi. Było to naiwne myślenie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Chyba większość z nas po tych pierwszych, wojennych informacjach uklęknęła jednak i i zaczęła się modlić o pokój.

Oczywiście, że pierwszym odruchem była modlitwa. Potem nastąpiło przemeblowanie moich myśli, że przyjście Pana jest blisko. Od razu pomyślałem o tej pandemii, która ledwo się skończyła, a już mamy kolejną akcję. Jezus w Ewangelii Mateusza, mówi że będziemy słyszeć o wojnach i o pogłoskach wojennych, ale mamy się nie bać, bo to jeszcze nie koniec. Powstanie bowiem naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. Kolejne Słowo do mnie przychodzi w tym kontekście, żebyśmy podnieśli głowy i nabrali ducha bo zbliża się nasze odkupienie.

Nadchodzi zapowiadany czas ucisku?

Ostatnio zastanawiałem się, czy przyjście Pana będzie dla mnie tak zaskakujące, jak ta inwazja Putina na Ukrainę. Pracuje we mnie ciągle to pytanie. Ono zdecydowanie krąży wokół eschatologii. Nie ma przypadku, że dzieje się to na progu Wielkiego Postu. Kiedy człowiek pogłębia refleksję o kruchości swojego życia uświadamia sobie, że nagle wszystko to co ziemskie może się dla niego skończyć. Ale to nie jest smutek, musimy patrzeć perspektywą życia wiecznego z Jezusem.

Pierwsze takie mocne rekolekcje wielkopostne przeżywaliśmy jak się zaczynała pandemia. Teraz kolejny Wielki Post i rekolekcje z trwającą wojną w tle. Oprócz modlitwy, którą podejmuje wspólnota Hallelujah niesiecie konkretną pomoc. Wiem, że połączyliście siły w wymiarze wspólnotowym tutaj w naszej archidiecezji. Działacie ramię w ramię ze wspólnota Agalliasis.

Reklama

Stworzony został szeroki front pomocy humanitarnej, weszliśmy we współpracę z rożnymi instytucjami m.in. z Caritasem. Ale rozmawiamy też z wrocławskim MOPS-em, z panią doradczyni prezydenta miasta i z różnymi instytucjami zajmującymi się osobami w potrzebie – Schroniskiem Brata Alberta i Miser Art. Ta sytuacja jest bez precedensu. Nigdy wcześniej z czymś takim, na tak dużą skalę nie mieliśmy do czynienia. Pomagaliśmy już uchodźcom przez dłuższy okres, ale to były trzy rodziny. Teraz jest inaczej.

Wspólnota Hallelujah uruchomiła specjalną stronę internetową, która łączy tych, co chcą pomóc z tymi którzy tej pomocy szukają.

Na stronie http://wspolnota.hallelujah.pl/pomoc-ukrainie/ podejmujemy szereg różnych działań przede wszystkim związanych z przyjmowaniem uchodźców. Znajduje się tam cała baza transportowa i formularze odnoście organizacji mieszkań i przekazywania darów. Otrzymujemy również pomoc finansową, dlatego w tym celu dużo kont walutowych. Wydajemy te środki na różne cele związane z kryzysem humanitarnym na Ukrainie. Jeżeli ktoś do nas przychodzi z konkretną pomocą to sprawdzamy co to jest, kto to nas o coś prosi i staramy się zorganizować właśnie te potrzebne rzeczy. Współpracujemy obecnie z lwowskim oddziałem Związku Polaków na Ukrainie. Przygotowaliśmy trzysta nerek materiałowych, które zawierają między innymi bandaże i opatrunki. Wysłaliśmy też pudło różnych leków przeciwbólowych. Nasz transport jedzie do Przemyśla do specjalnej bazy, a stamtąd trafia już bezpośrednio na Ukrainę.

Weryfikujecie czy te dary trafiają bezpośrednio do potrzebujących, a nie zalegają w magazynach?

Oczywiście. Pierwszym dowodem, że pomoc trafia bezpośrednio są osobiste podziękowania tych ludzi. Prosimy też naszych kurierów o zrobienie zdjęcia z przekazania paczek.

Reklama

Co jeszcze oprócz leków trafia na Wschód?

Wysłaliśmy do tej pory śpiwory, karimaty, specjalistyczne rękawiczki oraz powerbanki. Nie są to ogromne ilości. Zazwyczaj kupujemy tyle, na ile nas stać. Warto podkreślić, że hurtownie idą nam na rękę i trochę taniej to wszystko sprzedają. Pomoc finansowa płynie od wspólnotowiczów ze Stanów Zjednoczonych, bardzo mocne wsparcie mamy z Kolonii, z Francji i z Anglii. Te osoby naprawdę całe serce wkładają w tą pomoc. Czujemy ogromną solidarność serc.

I jak łatwo wypełnić jeden z filarów Wielkiego Postu – jałmużnę.

Nie ma chyba lepszego testu na miłość bliźniego, niż teraz to co się dzieje. Będziemy z tego sądzeni na końcu czasów. Jezus powie: byłem przybyszem, a przyjęliście mnie. Byłem nagi, a przyodzialiście mnie. Na naszych spotkaniach modlitewnych modlimy się za Ukrainę, ich prezydenta oraz za rodziny, które już ściągnęliśmy do Polski. Modliliśmy się też wystawienniczo za nich o umocnienie ich rozerwanych wojną serc. Taka jest chrześcijańska powinność.

2022-03-04 14:57

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ryszard Czarnecki znalazł się w pierwszej "50" rankingu najbardziej wpływowych europosłów

2024-02-29 12:46

[ TEMATY ]

Ryszard Czarnecki

Screen

Prestiżowy portal EU-Matrix zamieścił doroczny, bardzo opiniotwórczy i obiektywny ranking najbardziej wpływowych europosłów. Ryszard Czarnecki znalazł się na tej liście jako pierwszy Polak i do tego jedyny w pierwszej "50".

Ryszard Czarnecki pytany przez nas o szczegóły stwierdził: "W rankingu EU-Matrix brane są pod uwagę raporty, praca w komisjach PE, pełnione funkcje oraz ilość wystąpień. Byłem sprawozdawcą bądź kontrsprawozdawcą aż 206 raportów, co daje mi również 1. miejsce wśród polskich europosłów. Jestem wiceprzewodniczącym Komisji Petycji, koordynatorem w Komisji Kontroli Budżetu, zastępcą koordynatora w Podkomisji Praw Człowieka, członkiem Komisji Rozwoju. Byłem też koordynatorem w specjalnej komisji śledczej ds. zagranicznych ingerencji i dezinformacji w procesy demokratyczne państw UE. Organizowałem też liczne publiczne wysłuchania w zw. z monitoringiem wydatków instytucji i agencji UE oraz z udziałem rosyjskiej opozycji i dziennikarzy. Pełnię, jako 1. Polak w historii, funkcję szefa Delegacji UE-Rosja. Jestem też w strukturach PE zajmujących się Azją postsowiecką oraz Półwyspem Arabskim. I ta rozległa aktywność zapewne zdecydowała".

CZYTAJ DALEJ

Niech dzieła Boże objawiają się zarówno w nas, jak i przez nas

2024-02-12 12:52

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 21, 33-43. 45-46.

Piątek, 1 marca. Wielki Post

CZYTAJ DALEJ

Bóg udziela człowiekowi wskazań, bo chce uczynić go wolnym

2024-03-01 09:56

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Bóg nie jest wszechmocnym, który narzuca człowiekowi swoje prawa, taktując go jak niewolnika, który słuchać musi praw swojego pana. Nic podobnego! Bóg udziela człowiekowi wskazań, bo chce uczynić go wolnym. Jest Nauczycielem, który uczy człowieka reguł pięknego i szczęśliwego życia. Jest Ojcem, który pokazuje swoim dzieciom drogi, które prowadzą do dobrej przyszłości, do domu, który daje poczucie bezpieczeństwa i schronienia.

Ewangelia (J 2, 13-25)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję