Reklama

Z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 48/2005, str. 4

Grzegorz Gałązka

Podczas światowej prapremiery filmu „Jan Paweł II” - Aula Pawła VI w Watykanie, 17 listopada 2005 r.

Podczas światowej prapremiery filmu „Jan Paweł II” - Aula Pawła VI w Watykanie, 17 listopada 2005 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa „Anioł Pański”

Rola świeckich w Kościele

Reklama

13 listopada podczas modlitwy Anioł Pański w Watykanie Benedykt XVI przypomniał o roli świeckich w Kościele i powołaniu do świętości. Papież nawiązał także do postaci nowych Błogosławionych, którzy tego dnia w Bazylice św. Piotra zostali wyniesieni na ołtarze: o. Karola de Foucauld, misjonarza Sahary, i założycielek zgromadzeń zakonnych: s. Marii Pii Masteny i s. Marii Crocifissy Curcio.
Nawiązując do postaci nowych Błogosławionych i nauczania Soboru Watykańskiego II, Papież przypomniał, że „wszyscy ochrzczeni powołani są do chrześcijańskiej doskonałości: kapłani, zakonnicy i świeccy, każdy zgodnie ze swym charyzmatem i swoim specyficznym powołaniem”. Papież mówił o roli wiernych świeckich w Kościele, której poświęcony jest czwarty rozdział soborowej konstytucji o Kościele Lumen gentium. Ojciec Święty przypomniał, że w rozdziale tym zdefiniowano powołanie i posłannictwo świeckich, „zakorzenione w chrzcie i bierzmowaniu i nastawione na to, by szukać Królestwa Bożego, zajmując się sprawami świeckimi i kierując nimi po myśli Bożej”.
Papież nawiązał do ogłoszonego 18 listopada 1965 r. dekretu o apostolstwie świeckich Apostolicam actuositatem. „Podkreśla on nade wszystko, że «owocność apostolstwa świeckich zależy od ich żywotnego zjednoczenia z Chrystusem», to jest od solidnej duchowości, ożywianej czynnym uczestnictwem w Liturgii i wyrażanej w stylu ewangelicznych błogosławieństw. Oprócz tego dla świeckich wielkie znaczenie mają: zawodowa kompetencja, rodzina, poczucie obywatelskie i cnoty społeczne” - mówił Papież.

Audiencja generalna

Chwała Pana, który jest dobry

Druga część Psalmu 136 [135], mówiąca o „chwale Pana, który jest dobry”, była przedmiotem katechezy Benedykta XVI podczas audiencji generalnej 16 listopada w Watykanie. Streszczając katechezę Ojciec Święty powiedział m.in.:
„Niebezpieczeństwem dla nas, ludzi, jest to, że nasza pamięć o wycierpianym złu jest często silniejsza od pamięci o dobru. Psalm ma w nas rozbudzić także pamięć o dobru. O tym wielkim dobru, jakie Pan nam uczynił i nadal wyświadcza”.
Po polsku Papież powiedział: „Pozdrawiam serdecznie obecnych tu Polaków. Życzę, aby Wasze pielgrzymowanie do rzymskich Bazylik i spotkanie z chrześcijańską tradycją Wiecznego Miasta umocniło Was w wierze i stało się źródłem duchowego wzrostu. Przekażcie moje pozdrowienie Waszym rodzinom i bliskim. Niech Bóg Wam błogosławi”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Filmowy dowód miłości

Reklama

Wieczór 17 listopada 2005 r. był szczególną okazją kolejnego spotkania z życiem i dziełem Jana Pawła II. W Auli Pawła VI odbył się bowiem pokaz najnowszego filmu o Wielkim Papieżu, z udziałem Benedykta XVI. Film Papież Jan Paweł II w reżyserii Johna Kenta Harrisona spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Do Auli Pawła VI przybyli m.in: kardynałowie, arcybiskupi i biskupi, a także pracownicy Kurii Watykańskiej oraz politycy. Oglądający film mogli podziwiać w roli Jana Pawła II Jona Voighta. Film przybliżył najważniejsze wydarzenia z historii Pontyfikatu i najnowszych dziejów Europy i świata.
Na zakończenie pokazu Ojciec Święty Benedykt XVI podziękował odtwórcy głównej roli, a także pozostałym aktorom, reżyserowi i producentom filmu. Niezwykle wymowne było świadectwo Benedykta XVI o słudze Bożym Janie Pawle II. Powiedział, że między Janem Pawłem II a wiernymi zawiązała się szczególna więź, która nie została zerwana. A zawiązała się ona szczególnie w dniach agonii, a potem pogrzebu Jana Pawła II, o czym świadczy tak wielka rzesza pielgrzymów przybywających do grobu Jana Pawła II. „Tak bardzo chcemy go znowu zobaczyć, znowu usłyszeć, poczuć blisko” - wyznał. Film ten stanowi kolejny dowód miłości, jaką ludzie darzą Papieża Wojtyłę, i ogromnego pragnienia zapamiętania go, zobaczenia znowu, poczucia jego bliskości - powiedział Benedykt XVI.

Ks. Mariusz Frukacz

Nowi błogosławieni

Pod przewodnictwem prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych - kard. José Saraivy Martinsa odbyła się 13 listopada w Bazylice Watykańskiej beatyfikacja trojga sług Bożych: Karola de Foucauld (1858-1916), Marii Pii Masteny (1881-1951) i Marii Crocifissy Curcio (1877-1957). Zgodnie z nowym zwyczajem, Benedykt XVI, który nie uczestniczył w ceremonii, zszedł na jej zakończenie do Bazyliki, by pozdrowić obecnych i oddać hołd relikwiom nowych Błogosławionych.
W swoim przemówieniu Benedykt XVI podkreślił, że wszyscy troje, „na rozmaite sposoby poświęcili swoje życie Chrystusowi i przypominają każdemu chrześcijaninowi o najwyższym ideale świętości”.
W wygłoszonym kazaniu kard. Martins przedstawił sylwetki nowych Błogosławionych. Mówił o bł. Karolu de Foucauld, francuskim pustelniku i misjonarzu Sahary, bł. Marii Crocifissa Curcio, Włoszce z Sycylii, która była wielką czcicielką Matki Bożej z Karmelu i założyła Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Misjonarek od św. Teresy od Dzieciątka Jezus, oraz o bł. Marii Pii Mastenie, Włoszce z Werony, zakonnicy, która założyła Zgromadzenie Sióstr od Świętego Oblicza.

Audiencja dla prezydenta Iraku

10 listopada Benedykt XVI przyjął na prywatnej audiencji prezydenta Iraku Dżalala Talabaniego. Towarzyszyli mu małżonka i grono najbliższych współpracowników.
Rozmowa Papieża z szefem państwa irackiego odbyła się w Małej Sali Tronowej, sąsiadującej z Prywatną Biblioteką Papieską, i trwała około pół godziny. Watykan nie ujawnił treści rozmowy.
Po audiencji polityka przyjął kard. Angelo Sodano - sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, po czym spotkał się on z biskupami chaldejskimi, obradującymi w Watykanie na specjalnym synodzie.

Prezydent Izraela u Papieża

Osobę Jana Pawła II i to, co uczynił on dla narodu żydowskiego, wspominał prezydent Izraela Mosze Kacaw podczas audiencji 16 listopada w Watykanie, której udzielił mu Benedykt XVI. Prezydent Izraela ujawnił dziennikarzom, że zaprosił Benedykta XVI do Izraela „z oficjalną wizytą państwową” i wyraził nadzieję, że może do niej dojść już w przyszłym roku. Wyznał też, że w rozmowach w Watykanie wyrażono wspólne potępienie przemocy i „wykorzystywania religii w celach terrorystycznych”. Wyraził nadzieję, że podobną deklarację wygłoszą wyznawcy islamu.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

4-10 maja: XVII Ogólnopolski Tydzień Biblijny

2025-05-04 08:56

[ TEMATY ]

tydzień biblijny

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Zmartwychwstały Chrystus - nasza Nadzieja chwały”, od 4 do 10 maja, w Kościele katolickim w Polsce już po raz 17. będzie obchodzony Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Rozpoczyna go Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Przedmiotem wspólnotowej lektury będą tym razem Pierwszy i Drugi List do Koryntian oraz Pierwszy List św. Piotra.

„Chrystus zmartwychwstały przychodzi do Kościoła tak pod postacią Ewangelii jak i Eucharystii” - podkreśla ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II i inicjator Tygodnia Biblijnego, zachęcając do czytania Pisma Świętego i refleksji nad Biblią. Początek Tygodnia Biblijnego przypada dwa tygodnie po Wielkanocy, w Niedzielę Biblijną, podczas której odbywa się Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Hasło tegorocznego Tygodnia Biblijnego „Zmartwychwstały Chrystus - nasza Nadzieja chwały”, nawiązuje do Roku Jubileuszowego 2025 przeżywanego w Kościele powszechnym pod znakiem nadziei. Celem inicjatywy, jak wyjaśnia ks. prof. Witczyk, jest „wspólne, ale i osobiste szukanie Słowa, które Bóg Ojciec kieruje dziś do człowieka, do ochrzczonego 1059 lat temu Narodu i do Kościoła w Polsce”.
CZYTAJ DALEJ

Watykan uhonorował 167 katolików zabitych na Sri Lance

2025-05-04 13:00

[ TEMATY ]

Watykan

Krzysztof Świertok/BPJG

To pierwszy krok w stronę uznania męczeństwa ofiar zamachów bombowych na świątynie chrześcijańskie na Sri Lance. 167 katolików zamordowanych w Niedzielę Wielkanocną 21 kwietnia 2019 roku zostanie oficjalnie wpisanych do Katalogu „Świadków wiary” XXI wieku. Przygotowała go Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych na Jubileuszowy Rok Święty 2000.

O decyzji Watykanu poinformowano podczas czuwania w kościele św. Antoniego w stolicy Sri Lanki, Kolombo. Kardynał Malcolm Ranjith, arcybiskup Kolombo, podkreślił, że wybór ten „ma na celu uhonorowanie ofiary” zabitych sześć lat temu. Dodał, że wpisanie ich do Katalogu „Świadków wiary” jest związane z tym, że zbrodnia została popełniona z powodu „nienawiści do wiary” (odium fidei). Ten termin jest używany w procesach beatyfikacyjnych dla potwierdzenia męczeństwa kandydatów na ołtarze.
CZYTAJ DALEJ

Święto Konstytucji 3 Maja – Msza święta w intencji Ojczyzny w Przemyślu

2025-05-05 09:42

kl. Krzysztof Zawada

Uroczystościom towarzyszyły poczty sztandarowe

Uroczystościom towarzyszyły poczty sztandarowe

W sobotę, 3 maja 2025 r., gdy Kościół czci Najświętszą Maryję Pannę Królową Polski, główną patronkę Polski i archidiecezji przemyskiej, w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu bp Krzysztof Chudzio przewodniczył uroczystej Eucharystii w intencji Ojczyzny.

W homilii biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej przypominał, że Maryja rzeczywiście jest Królową. – Przekonują nas o tym słowa Jezusa z krzyża, w których objawia On światu, kim jest Maryja i jaka jest Jej rola. Łatwo zauważyć, że królujący z krzyża Pan ofiaruje nam Maryję, jako naszą Matkę, a w tym i Królową – powiedział kaznodzieja i zaznaczył, że kiedy Mieszko postawił na Polskiej ziemi krzyż to Maryja stanęła obok tego krzyża i od tej pory rozpoczęło się Jej królowanie dla narodu polskiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję