Reklama

Niedziela Wrocławska

Trwa etap diecezjalny Olimpiady Teologii Katolickiej

20 uczniów z 12 szkół ponadpodstawowych bierze udział w diecezjalnym etapie XXXII Olimpiady Teologii Katolickiej we Wrocławiu. Uczniowie piszą test w budynku Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego.

ks. Łukasz Romańczuk

Jeden z uczestników etapu diecezjalnego OTK w 2022 roku

Jeden z uczestników etapu diecezjalnego OTK w 2022 roku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W pierwszym, szkolnym etapie wzięła udział większa liczba uczniów, lecz do etapu diecezjalnego dostali się tylko najlepsi. Z tej grupy zostanie wyłonionych dwóch najlepszych uczniów, którzy będą reprezentowali naszą archidiecezję na finale OTK w Płocku - mówi ks. Mariusz Szypa, dyrektor Wydziału Katechetycznego.

Wśród katechetów, którzy promują Olimpiadę Teologi Katolickiej w swojej szkole jest Paweł Beyga z IX LO we Wrocławiu - Lekcja religii czy teologia mogą się dzisiaj wydawać tzw. michałkiem, ale warto, aby nauczyciele umieli znaleźć wśród uczniów tych, którzy są tym tematem zainteresowani. Ważne, aby nie zgasić w nich tego zainteresowania. Pomaga w tym promocja tego typu olimpiad czy konkursów - zaznacza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W tym roku podjęty został temat miłosierdzia. - Kiedy planowano tegoroczną olimpiadę, nikt się nie spodziewał, że w czasie, kiedy uczniowie będą pisać etap diecezjalny, zbierane będą dary dla osób, które przybywają do Polski z Ukrainy. Uczniowie dzielą się teraz swoją wiedzą teoretyczną z nauczania Kościoła o miłosierdziu, a w szkołach mamy praktykę miłosierdzia - podreśla Paweł Beyga.

Tegorocznej OTK towarzyszy hasło „Oblicza Miłosierdzia w nauczaniu i praktyce Kościoła”. Młodzi teolodzy mierzą się z pytaniami, w których muszą wykazać się znajomością m.in. Pisma Świętego, Katechizmu Kościoła Katolickiego, encykliki Dives in Misericordia św. Jana Pawła II, oraz bulli “Misericordiae vultus” papieża Franciszka.

2022-03-09 11:33

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Prosty trik na tłuste plamy

2025-06-13 08:49

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

W dzisiejszym świecie, pełnym stresu i nieustannych wyzwań, wiele osób poszukuje sensu i spokoju. Jednym z takich źródeł może być modlitwa, która nie tylko jest aktem religijnym, ale także drogą do głębszego zrozumienia siebie i relacji z Bogiem.

Święta Teresa z Avila opisała swoją drogę modlitwy jako proces, który z czasem staje się coraz łatwiejszy i bardziej naturalny. Na początku wymaga wysiłku, jak noszenie wody ze studni, ale stopniowo przechodzi w stan, gdzie modlitwa przypomina automatyczne nawadnianie pól. W końcowej fazie, Teresa porównuje to do deszczu łaski, który ogarnia całe życie, przynosząc spokój i poczucie obecności Boga. Jest to proces, który wymaga czasu i zaangażowania, ale przynosi nieocenione owoce.
CZYTAJ DALEJ

Bóg w jedności trzech Osób uczy, że wspólnie jesteśmy zdolni tworzyć wielkie rzeczy

2025-06-12 07:13

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Bóg w jedności trzech Osób uczy, że tylko i wyłącznie wspólnie, we współpracy, w silnym powiązaniu jedni z drugimi jesteśmy zdolni tworzyć wielkie i piękne rzeczy, jesteśmy w stanie zadbać o właściwy rozwój nas samych i innych.

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe. On Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam objawi. Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że z mojego weźmie i wam objawi».
CZYTAJ DALEJ

Dołącz do centralnej procesji Bożego Ciała!

2025-06-15 23:56

Biuro Prasowe AK

- Zachęcam Was wszystkich, Drodzy Bracia i Siostry, do udziału w tegorocznej krakowskiej centralnej procesji Bożego Ciała – zwrócił się do wiernych Archidiecezji Krakowskiej abp Marek Jędraszewski, zapraszając do wspólnego przeżywania uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Publikujemy pełną treść zaproszenia metropolity krakowskiego:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję