Reklama

Kard. Schönborn: Papież stawia na "zdrową” decentralizację

Reforma Kurii przeprowadzona przez papieża Franciszka ma zasadniczo na celu "zdrową decentralizację" Kościoła. Zwrócił na to uwagę kard. Christoph Schönborn po publikacji nowej Konstytucji apostolskiej o Kurii Rzymskiej „Praedicate Evangelium" (Abyście głosili Ewangelię). "Tym dokumentem papież Franciszek chce wyrazić wzmocnienie wspólnej odpowiedzialności między papieżem i Kurią Rzymską z jednej strony a Kościołami lokalnymi z drugiej" - wyjaśnił arcybiskup Wiednia w odpowiedzi na pytanie austriackiej agencji katolickiej Kathpress. „Tytuł nowej Konstytucji odnosi się dość ogólnie do ducha, w którym ma być kształtowana organizacja i działalność organów Kurii Rzymskiej", podkreślił kard. Schönborn.

[ TEMATY ]

kardynał

Erzdiözese Wien/Stephan Schönlaub

Kardynał Schönborn

Kardynał Schönborn

Papież Franciszek opublikował w sobotę długo oczekiwaną Konstytucję apostolską o Kurii Rzymskiej. 54-stronicowy dokument, który wejdzie w życie 5 czerwca 2022 roku w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, w 250 paragrafach reguluje na nowo strukturę Kurii Rzymskiej, w tym rozmieszczenie "dykasterii" w Watykanie, organów sądowniczych i ekonomicznych oraz innych urzędów i instytucji Stolicy Apostolskiej.

Decentralizacja i ewangelizacja były już centralnymi punktami programowej adhortacji apostolskiej "Evangelii Gaudium", opublikowanej na początku pontyfikatu Franciszka w 2013 r. Kilka elementów reformy Kurii, które zostały zapisane w nowej Konstytucji, zostało już zrealizowanych w ostatnich latach.

Nowością jest między innymi połączenie dawnej Kongregacji Ewangelizacji Narodów i Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji w "Dykasterię ds. Ewangelizacji" na czele której stoi sam papież. Ponadto Franciszek przekształcił dotychczasowy urząd papieskiego jałmużnika w "Dykasterię ds. posługi charytatywnej".

Reklama

Po opublikowaniu "Praedicate Evangelium" wielką uwagę mediów zwróciła zmiana w stosunku do obowiązującej wcześniej konstytucji Jana Pawła II "Pastor bonus" z 1988 roku. Zgodnie z nią w przyszłości na stanowiska kierownicze w kurii będą mogli być mianowani także świeccy, mężczyźni i kobiety.

„Ponieważ władza organów Kurii Rzymskiej jest "potesta vicaria" (władzą sprawowaną w imieniu papieża), Konstytucja Apostolska stwierdza, że przy odpowiednich kompetencjach każdy wierny może przewodniczyć dykasterii lub organowi" – zacytował kard. Schönborn fragment papieskiego dokumentu. Jednocześnie kardynał przypomniał, że taka sytuacja ma już miejsce w watykańskiej Dykasterii ds. mediów. Paolo Ruffini, osoba świecka, pełni funkcję prefekta dykasterii od jesieni 2018 r.

Według kard. Schönborna, "obiecujące" są również zmiany w dziedzinie zarządzania ekonomicznego, które idą w parze z reformą Kurii. Ogólnie rzecz biorąc, podkreślił, że cieszy się z długo oczekiwanej publikacji Konstytucji Apostolskiej. Papież Franciszek spełnia w ten sposób życzenie jasno wyrażone przez kardynałów przed konklawe w 2013 roku.

77-letni arcybiskup Wiednia przez wiele lat sam był członkiem wielu organów i instytucji Kurii Rzymskiej. Obecnie kardynał jest członkiem Kongregacji Nauki Wiary, Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich i Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, a przez wiele lat był także członkiem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. Kard. Schönborn jest także członkiem Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów oraz Komisji Kardynałów IOR – Instytutu Dzieł Religijnych.

2022-03-21 14:42

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kardynał Franz König, przyjaciel Polski (1)

Umieszczone powyżej w tytule określenie „przyjaciel Polski” nie jest autorskim czy też redaktorskim wymysłem, przeciwnie – tak napisał o sobie w przedmowie do książki „Chrystus i świat”, wydanej przez Wydawnictwo „Znak” w 1975 r. jej autor, arcybiskup Wiednia, kard. F. König; „Dzięki swoim kilkakrotnym podróżom do Polski, nauczyłem się kraj ten cenić i kochać”. Tym wiele mówiącym tytułem pozdrawiali jednego z najwybitniejszych ludzi Kościoła w XX stuleciu witający go w czasie pamiętnej wizyty na przełomie kwietnia i maja 1971 r. biskupi – pasterze tzw. Ziem Odzyskanych. Minęła niedawno 10. rocznica śmierci kard. Franza Königa, jednego z głównych architektów soborowego aggiornamento, a także współtwórcy watykańskiej „polityki wschodniej”, wybitnego historyka religii i – powtórzmy to jeszcze raz – serdecznego przyjaciela Polski i Polaków. Emerytowany arcybiskup naddunajskiej stolicy zmarł 13 marca 2004 r. w dziewięćdziesiątym dziewiątym roku życia. Warto przypomnieć tę wielką postać i jej więzi z Polską i z Kościołem nad Odrą i Bałtykiem.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi o polskości - zbliża się Kongres Młodzieży Polonijnej

2022-11-29 15:10

Karol Porwich/Niedziela

Kongres Młodzieży Polonijnej odbędzie się 3 grudnia w formie online pod hasłem: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wezmą w nim udział młodzi ludzie mieszkający poza granicami kraju, m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii i USA.

Do wzięcia udziału w Kongresie zachęca delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. „Pokażemy piękne postaci patriotów, Polek, które służyły ojczyźnie. To Natalia Tułasiewicz i Wanda Malczewska. Będą świadectwa młodych, którzy żyją poza granicami Polski, a czują się i są Polakami. Będziemy śpiewać, modlić się, także za ojczyznę” – informuje bp Turzyński.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: prawdziwe pocieszenie potwierdza, że pełnimy wolę Boga

2022-11-30 09:43

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek zna młodych, bo lubi ich słuchać. Na zdjęciu spotkanie podczas audiencji generalnej, czerwiec 2021 r.

Franciszek zna młodych, bo lubi ich słuchać. Na zdjęciu spotkanie podczas
audiencji generalnej, czerwiec 2021 r.

„Prawdziwe pocieszenie jest swoistym potwierdzeniem, że czynimy to, czego chce od nas Bóg” – stwierdził Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież kontynuując cykl katechez na temat rozeznania poruszył dzisiaj kwestię autentycznego pocieszenia.

Szukając odpowiedzi na pytanie o kryteria prawdziwego pocieszenia Franciszek odwołał się do św. Ignacego z Loyoli, który stwierdza, że „Jeśli w naszych myślach początek, środek i koniec jest całkowicie dobry, zmierzający do tego, co jest w pełni dobre, jest to znak dobrego anioła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję