Reklama

Zaglądamy na strony edycji diecezjalnych „Niedzieli”

Edycje diecezjalne „Niedzieli” zamieszczają co tydzień ciekawy materiał prasowy o życiu swoich lokalnych wspólnot, którego odbiorcami są czytelnicy z terenu poszczególnych diecezji. Postanowiliśmy część wystąpień Księży Biskupów, wywiadów z nimi, reportaży czy not prasowych udostępnić szerszemu, ogólnopolskiemu gronu czytelników.
Trwa Wielki Post, proponujemy zatem lekturę fragmentów niektórych listów biskupich z terenów diecezji, które mają edycję „Niedzieli”. W związku z niedawno zakończonymi Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi publikujemy także wypowiedź bp. Mariana Florczyka z Kielc, który był wraz ze sportowcami w Turynie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chicago

Kard. Francis George

„Jak powinien wyglądać okres Wielkiego Postu? Przede wszystkim więcej czasu trzeba poświęcić na modlitwę, częściej być obecnym na Mszy św. Również ważne jest, by wybrać się na wielkopostną pustynię z konkretnym postanowieniem wstrzymywania się od pokarmów i picia. Byłoby też rzeczą bardzo dobrą ograniczyć przesiadywanie przed telewizorami, zrezygnować z różnych zabaw, a zamiast tego znaleźć więcej czasu na modlitwę i na dzieła charytatywne.
Jedna z wielkopostnych mszalnych modlitw prosi o uwolnienie nas od wad naszego umysłu. Wielki Post jest czasem walki z nałogami, które niszczą naszą przyjaźń z Bogiem. Plotkarstwo, zniesławienia, złe myśli, kłamstwa, nieuczciwość, ataki na innych - to tylko niektóre z grzechów, o uwolnienie z których powinniśmy prosić Boga”.

Płock

Bp Stanisław Wielgus

Reklama

„Nie ma zadania ważniejszego dla Kościoła, państwa, szkoły, a przede wszystkim rodziny od dobrego wychowania dzieci i młodzieży. Żyjemy w czasach, w których intelektualne kształcenie młodzieży jest wystarczające, boleśnie natomiast brakuje odpowiedniego jej wychowania (...). Niestety, wiele współczesnych rodzin usiłują stworzyć osoby zupełnie nieprzygotowane do życia rodzinnego. Nie mogą dobrej rodziny stworzyć egoiści myślący tylko o sobie, ludzie niepotrafiący się opanować i niczego sobie odmówić, nawet z krzywdą innych; ludzie, którzy nigdy nie pracowali nad swoim charakterem; ludzie krańcowo nieodpowiedzialni; ludzie topiący szczęście swoich dzieci w alkoholu; ludzie, dla których jedynym bóstwem i celem jest pieniądz i ustawiczna zabawa; ludzie, którzy nie chcą zachować wierności małżeńskiej; ludzie niepotrafiący zapanować nad swoim językiem, obrzucający ordynarnymi i wulgarnymi słowami swoich najbliższych itd.
Niepodobna dobrze wychować dzieci samymi słowami. Konieczny jest przykład osobisty rodziców, kapłanów, nauczycieli i wszelkich wychowawców. Dobry proces wychowawczy potrzebuje przede wszystkim świadków szlachetnego życia, a nauczycieli wówczas, kiedy własnym życiem potwierdzają to, co głoszą. Nie może oszust uczyć uczciwości, rozpustnik - wierności, próżniak - dobrej pracy, a stroniący od praktyk religijnych - pobożności”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Świdnica

Bp Ignacy Dec

„«Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię» (Mk 1, 15) - co to znaczy? Najpierw zauważmy, że wezwanie to skierował Chrystus do swoich uczniów, którzy byli blisko Niego. Zatem nie było i nie jest to wezwanie skierowane jedynie do grzeszników, do gorszycieli, do ateistów, ale także do ludzi wierzących i praktykujących - po prostu do każdego z nas. Każdy z nas ma się z czego nawrócić, może coś zmienić na lepsze. Nikt z nas przecież nie jest już doskonały. Każdy z nas może o wiele lepiej żyć, być bardziej podobny do Chrystusa. Stąd też każdy z nas winien się nawracać i na nowo wierzyć w Ewangelię.
Warto też zauważyć, że Chrystus nie powiedział: «nawróćcie się», co oznaczałoby jednorazową przemianę, ale apelował: «nawracajcie się», a więc miał na myśli wielokrotne, a nawet ciągłe nawracanie się.
Nawracanie się jest procesem dokonującym się najpierw w naszym wnętrzu. Wpierw musi się zmienić nasze myślenie, by mogło się zmienić nasze działanie. Zło i dobro rodzą się najpierw we wnętrzu człowieka. Dlatego mistrzowie życia wewnętrznego uczą, że nawracanie zaczyna się od zmiany myślenia, od przemiany mentalności. Z myślenia czysto ludzkiego trzeba przechodzić do myślenia Bożego, do myślenia według kategorii ewangelicznych”.

Sosnowiec

Bp Adam Śmigielski

Reklama

„2 kwietnia minie rok od śmierci Jana Pawła II. Ostatnie tygodnie życia Papieża, zmaganie z cierpieniem i odchodzenie z nadzieją i godnością, zjednoczyły ludzi Kościoła i świata w bólu i modlitwie. Miliony żegnały Ojca Świętego w Rzymie i miliardy na całym świecie. W Polsce kościoły i place miast wypełniły się wiernymi. Ponad 30 tys. młodzieży 6 kwietnia szło w pochodzie na plac papieski w Sosnowcu, by tam uczestniczyć w uroczystej koncelebrze i Apelu, a w dwa dni później - 8 kwietnia ponad 100 tys. wiernych żegnało Papieża w skupieniu i modlitwie na tym samym miejscu. Pod krzyżem zapłonęły tysiące zniczy. Minął rok. Nie przestaliśmy pamiętać o Wielkim Papieżu (...). Wiem, że tego dnia, 2 kwietnia, w niedzielę, przyjdziecie z potrzeby serca na plac papieski w Zagórzu. Będziecie się modlić, dziękować za łaski otrzymane za pośrednictwem Sługi Bożego i prosić o Bożą pomoc dla naszych rodzin i całej Ojczyzny. Chcę być wtedy z Wami. Razem przejdziemy drogę Jana Pawła II sprzed siedmiu laty - z kościoła św. Joachima na plac papieski”.

Legnica

Bp Stefan Regmunt

Bp Stefan Regmunt otrzymał specjalne wyróżnienie od Sybiraków. Nastąpiło to 10 lutego br. w legnickiej katedrze podczas Mszy św. w związku z 66. rocznicą I deportacji Polaków z Kresów Wschodnich w głąb ZSRR. Przyznanie Biskupowi Honorowego Krzyża Związku Sybiraków jest dowodem wdzięczności za opiekę pasterską nad tym pokoleniem Polaków.
Oddział legnicki Związku Sybiraków ma 17 kół. Niestety, jego członkowie wymierają. Obecnie liczy ok. 1700 osób (na początku było ich ok. 2200). Efektem jego działań są liczne tablice pamiątkowe, symboliczne mogiły, nazwy szkół i ulic, które podtrzymują pamięć o tych, którzy stracili swe życie dla wolności Ojczyzny. Sybiracy dbają również o to, aby z naszą trudną historią zaznajomiło się także najmłodsze pokolenie Polaków, do których docierają z prelekcjami i pogadankami.

Kielce

Bp Marian Florczyk

„W każdej wiosce olimpijskiej było specjalne centrum modlitwy dla chrześcijan i wyznawców innych religii. W tym wydzielonym miejscu były dostępne małe księgi Pisma Świętego w różnych językach. Mimo wielu zajęć i treningów sportowcy znajdowali chwilę na modlitwę. Widziałem tam wielu sportowców i kibiców. Poruszyła mnie także postawa proboszcza w wiosce olimpijskiej w Sestriere. Kościół był otwarty cały czas, a ksiądz służył wszystkim sakramentami. Rozmawiałem często ze sportowcami, działaczami i trenerami. Prosili o modlitwę, wsparcie i rozmowę. Spotkałem się m.in. z Jagną Marczułajtis, z łyżwiarzami Dorotą i Mariuszem Siudkami, z Justyną Kowalczyk, z działaczami i trenerami: Z. Bońkiem, A. Tajnerem. Byłem także podczas dramatycznych zawodów Justyny. Widziałem, jak bardzo przeżywała ten wypadek. Starałem się jej przekazać nadzieję. Ona sama swoje siły łączy z darem Boga. O przychylność Nieba prosili na modlitwie także jej rodzice i - jak wiemy - Niebo okazało się dla niej łaskawe. Taką samą postawę wiary reprezentuje również drugi nasz medalista - Tomasz Sikora. On zdaje sobie sprawę z tego, że po 18 latach jego ciężkiej pracy na ten medal też musi spojrzeć oczami wiary. Znak krzyża uczyniony przez niego na linii mety jest tego dowodem”.

Lublin

Bp Ryszard Karpiński

„(...) przeżywamy pierwszą rocznicę powrotu do Domu Ojca sługi Bożego Jana Pawła II, który przez ponad 26 lat nie szczędził wysiłków, aby na całym świecie utwierdzać braci w wierze. Nie ulega wątpliwości, że szczególnym sentymentem obdarzał On nas, Polaków w kraju i na emigracji. (...) W zbliżające się Święta przeżywać będziemy także pierwszą rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową Benedykta XVI. Dzień ten przypadnie w środę wielkanocną, 19 kwietnia br. Cieszymy się, że Opatrzność Boża powierzyła najwyższy urząd w Kościele jednemu z najbliższych współpracowników Jana Pawła II, który tak często w swoich przemówieniach i z tak wielkim szacunkiem i miłością mówi o swoim Poprzedniku”.

Pełne teksty listów można przeczytać na stronach edycji diecezjalnych „Niedzieli”

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie RTCK w związku z projektem realizowanym przy współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości

2025-04-03 21:04

[ TEMATY ]

RTCK

RTCK

W odniesieniu do medialnych doniesień z ostatnich dni, w których wymieniana jest nazwa Fundacji RTCK - Rób to co kochasz, chcę się z Wami podzielić kilkoma informacjami związanymi z projektem naszej Fundacji pt.: “Czy to co robisz ma sens?”, który jest realizowany przy współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości - pisze Kamil Zbozień, założyciel RTCK.

W odniesieniu do medialnych doniesień z ostatnich dni, w których wymieniana jest nazwa Fundacji RTCK - Rób to co kochasz, chcę się z Wami podzielić kilkoma informacjami związanymi z projektem naszej Fundacji pt.: “Czy to co robisz ma sens?”, który jest realizowany przy współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości.
CZYTAJ DALEJ

Droga Krzyżowa z Maryją

2025-04-04 10:23

[ TEMATY ]

wiara

Droga Krzyżowa

Wielki Post

Maryja

Karol Porwich/Niedziela

Chrystus – żywa Głowa ciała mistycznego, Kościoła – cierpi, gdy świat dotyka niezrozumieniem ucznia każdego, który uwierzył Słowu Wcielonemu. Stajemy we wspólnocie naszej na drodze krzyżowej, ale nie sami. Idzie z nami Matka Jezusa. Bolesna i zatroskana o wieczny los każdego z nas.

Współczesny Kościół potrzebuje konkretnej naprawy; potrzebuje autentycznej miłości. A któż lepiej niż Maryja – Matka potrafi kochać swym boleśnie doświadczonym sercem?
CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie do Lipnicy Murowanej

2025-04-04 22:59

Archiwum organizatorów

    W Niedzielę Palmową 13 kwietnia zapraszamy do Lipnicy Murowanej na najsłynniejszy w Polsce konkurs palm.

    To właśnie wtedy w szranki staną nieocenieni konstruktorzy palm, a ich wiklinowe dzieła dumnie wzniosą się nad lipnickim rynkiem. Konkurs rozpocznie się tradycyjnie od godziny 7:30 od mierzenia, oceny i stawiania palm. Poświęcenie zaplanowano na godzinę 10:50. Wydarzeniu będzie towarzyszyć barwny jarmark wielkanocny, występy zespołów regionalnych, żywe warsztaty wykonywania palm, degustacja „lipnickiej lipiny” (herbaty lipowej) – lokalnego produktu tradycyjnego z Małopolski. Będą w tym dniu otwarte lipnickie zabytki. O godzinie 13:00 poznamy zwycięzców konkursu. Całość zwieńczy niezwykły koncert w kościele św. Leonarda pn. „Dźwięki zadumy” w wykonaniu uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bochni (17:00).
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję