Reklama

„Łzy Matki”

Niedziela Ogólnopolska 16/2006, str. 15

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej
O. Damian Muskus OFM

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej<br>O. Damian Muskus OFM

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tysiące pielgrzymów w pierwszą rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II od rana 2 kwietnia br. modliło się o Jego beatyfikację w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wierni uczestniczyli w Mszach św., modlili się w zadumie i zapalali znicze przy pomniku Jana Pawła II oraz pielgrzymowali po kalwaryjskich dróżkach.
W południe do kalwaryjskich pielgrzymów dołączył Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z Małżonką.
Prezydent ofiarował dla „papieskiej Kalwarii” w tym tak ważnym dla Polaków dniu Tryptyk rzymski Jana Pawła II, a w Księdze pamiątkowej sanktuarium pozostawił wpis - prośbę do Matki Bożej Kalwaryjskiej o opiekę nad Ojczyzną.
Wieczornej Mszy św. sprawowanej w intencji rychłej beatyfikacji Ojca Świętego przewodniczył bp Józef Guzdek z Krakowa. Przywołując wydarzenia sprzed roku, przypomniał związki zmarłego Papieża z Kalwarią oraz dziękował Bogu za dar osoby Jana Pawła II. Powiedział m.in.: „Dziękujemy Bogu za ogromny autorytet, który nam towarzyszył na przełomie tysiącleci. Za ogromny wkład tego bliskiego nam najpierw rodaka, potem kapłana, biskupa, kardynała i wreszcie pielgrzyma kalwaryjskiego. W każdym okresie swojego życia bywał tutaj, bo kochał to miejsce, tutaj odnajdywał wolę Boga i tu się upewniał, w jakim kierunku ma iść sam i prowadzić powierzony mu lud”.
Po zakończeniu Mszy św. pielgrzymi pod przewodnictwem Księdza Biskupa oraz licznie przybyłe oficjalne delegacje ze sztandarami udali się pod pomnik Jana Pawła II, aby zapalić znicze i złożyć kwiaty. Następnie tysiące pielgrzymów wyruszyło na Drogę Krzyżową za Jana Pawła II na kalwaryjskie dróżki. Po zakończeniu modlitwy na dróżkach podczas czuwania w bazylice młodzież odczytała wybrane świadectwa pielgrzymów, złożone w sanktuarium przed rokiem, w dniach żałoby po Ojcu Świętym. Chór żeński „Cantica” wykonał ulubione pieśni Jana Pawła II. Przy dźwiękach dzwonów przed godz. 21.37 pielgrzymi udali się w procesji pod pomnik Jana Pawła II. Cichą, osobistą modlitwą uczczono moment odejścia Papieża do Domu Ojca. Następnie trębacze odegrali utwór Łzy Matki. Błogosławieństwo Ojca Kustosza oraz odśpiewanie Barki, z towarzyszeniem kalwaryjskiej orkiestry zakończyły w sanktuarium kalwaryjskim obchody pierwszej rocznicy odejścia Jana Pawła II do Domu Ojca.

Ojcowie Bernardyni

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Majowe podróże z Maryją: Wambierzyce - Dzień Matki u Królowej Rodzin

2026-05-25 20:50

[ TEMATY ]

Wambierzyce

Królowa Rodzin

Majowe podróże z Maryją

wambierzyce.pl

Cudowna figurkę Matki Boskiej z Dzieciątkiem w Wambierzycach

Cudowna figurkę Matki Boskiej z Dzieciątkiem w Wambierzycach

Nasza jubileuszowa wędrówka doprowadziła nas przed oblicze Matki, która od ośmiu wieków spogląda na pątników z wysokości wambierzyckiego wzgórza. Dziś, w Dzień Matki, nasze kroki kierujemy do tej monumentalnej bazyliki, która niczym serce tętni miłością do Królowej Rodzin. Pod czujną opieką synów św. Franciszka, to sanktuarium staje się dziś domem dla wszystkich matek, które przynoszą tu swoje dziękczynienia, i dla dzieci, które chcą zawierzyć swoje mamy najczulszemu z Serc.

Kiedy wchodzimy po 57 stopniach, symbolizujących wiek Maryi w chwili Jej wniebowzięcia, docieramy do centrum kultu – maleńkiej, zaledwie 28-centymetrowej figurki Matki Bożej z Dzieciątkiem. Wykonana z drewna lipowego, przedstawia Maryję trzymającą małego Jezusa, który w rączkach dzierży owoc granatu – symbol życia i płodności. Choć figurka jest skromna rozmiarem, bije z niej potęga królewskiej godności. To przed nią od wieków klękają matki, prosząc o cierpliwość, siłę i miłość, której wzór odnajdują w tej, która „wszystkie te sprawy zachowywała w swoim sercu”.
CZYTAJ DALEJ

Będzie zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez działaczki proaborcyjne

2026-05-25 12:36

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

W ostatnich dniach temu jedna z aktywistek z organizacji Aborcyjny Dream Team i Aborcja bez Granic „pochwaliła się” w mediach społecznościowych, że działaczki Aborcji bez Granic pomogły parze w zabiciu swojego nienarodzonego dziecka. Chociaż stale przyzwyczajani jesteśmy do podobnych wystąpień aktywistek aborcyjnych – które z niezrozumiałych powodów nie spotykają się z żadną reakcją organów ścigania – niektóre przejawy ich skandalicznej działalności szczególnie poruszają opinię publiczną. Tak było w przypadku wypowiedzi aktywistki o udzielonej przez organizację aborcyjną pomocy w tzw. selektywnej aborcji na życzenie, której ofiarą jest jedno z bliźniąt. W związku z tym, Instytut Ordo Iuris przygotowuje zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez działaczki proaborcyjne.

Najprościej rzecz ujmując, terminem tym określa się zabicie w drodze aborcji wybranego albo wybranych (kilkoro) dzieci w ciąży mnogiej. W sprawie, o której mowa, doszło do poczęcia dwójki dzieci zamiast – jak to przedstawiła aktywistka w swoim nagraniu – planowanego jednego. Rzecz wydawałoby się normalna – przypuszczać można, że niewiele jest małżeństw albo par, które planują posiadanie na raz dwójki lub większej liczby dzieci, a to, że takie sytuacje się zdarzają zwyczajnie jest kwestią biologii. Ale nie tym razem. Rodzice zaplanowali sobie jedno dziecko i koniec, natura musi ustąpić, a w to miejsce wkracza Aborcja bez Granic ze swoją śmiercionośną „pomocą”… Organizują parze dostęp do aborcji selektywnej, czyli zabicia jednego z dzieci, tak aby plany życiowe rodziców mogły zrealizować się za wszelka cenę. Nawet za cenę życia ich własnego dziecka.
CZYTAJ DALEJ

31 spojrzeń Maryi: Spojrzenie, które nie szuka siebie

2026-05-25 20:54

[ TEMATY ]

31 spojrzeń Maryi

Adobe Stock

Każde spojrzenie Maryi coś odsłania: Boga, człowieka, drogę. W maju zapraszamy Cię do zatrzymania się przy 31 takich spojrzeniach. Dziś zobacz jedno z nich.

Cud się dzieje. Ludzie się cieszą. A Maryja nie szuka uznania. To spojrzenie wolne od potrzeby bycia zauważonym. Dobro nie zawsze potrzebuje świadków. Czasem najpiękniejsze rzeczy dzieją się bez aplauzu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję