Reklama

Kościół

18 maja

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy: Sanktuarium Matki Bożej Rudeckiej

Gościnność archidiecezji lwowskiej pozwala nam pozostać na jej terenie w kolejnym dniu naszego pielgrzymowania. Wpatrzeni w znaki obecności Maryi prosimy o dar pokoju dla ogarniętej wojną Ukrainy. Jadąc ze Lwowa do Sambora spotykamy maleńkie miasteczko Rudki.

[ TEMATY ]

Ukraina

rkc.lviv.ua

Jest tutaj kościół, który jest miejscem odwiedzanym przez wycieczki, a to za sprawą grobu Aleksandra Fredry.

Krypta grobowa znajduje się pod kościołem. Inną grupę stanowią pielgrzymi. My właśnie stanowimy tę drugą grupę, wiedząc, że ta świątynia od ponad czterystu lat jest miejscem królowania Matki Bożej w Jej cudownej ikonie. Przed nią chcemy dziś uklęknąć.

Powróćmy do historii. W 1612 roku Jerzy Czuryło ofiarował do kościoła ikonę, która w cudowny sposób ocalała w spalonej cerkwi na Podolu. Od tego momentu rozwija się kult Matki Bożej w rudeckiej świątyni. Do Matki Bożej przybywali jako pielgrzymi nie tylko katolicy ale i prawosławni. Modlili się przed obrazem polscy monarchowie m. in. Król Jan Kazimierz, Jan III Sobieski czy Michał Korybut Wiśniowiecki.

Na początku dwudziestego wieku, a dokładnie w 1921 roku ówczesny biskup przemyski, a dzisiejszy święty Józef Sebastian Pelczar dokonał koronacji obrazu. Kult publiczny został przerwany po zakończeniu wojny. Kościół zamknięto i zamieniono na hurtownie. Proboszczowi parafii, ks. Michałowi Wojtasiowi, w jemu wiadomy sposób udało się wywieźć obraz Matki Bożej. Przez wiele lat obraz znajdował się w Przemyślu, w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego.

W 1968 roku bp Ignacy Tokarczuk podjął decyzję o utworzeniu w Jasieniu obok Ustrzyk Dolnych sanktuarium maryjnego – Matki Boskiej Bieszczadzkiej. Uroczystościom 6 lipca 1968 roku przewodniczył ks. kard. Karol Wojtyła. Ikona została uroczyście intronizowana w jasieńskim kościele. W nocy z 7 na 8 lipca 1992 obraz został skradziony. Do dzisiejszego dnia nie został odnaleziony. W sanktuarium umieszczono kopię. W 1989 roku w Rudkach udało się odzyskać kościół. Był to jeden z pierwszych odzyskanych kościołów. Pamiętano, że miejsce to było miejscem królowania Maryi. O powrocie oryginału można było tylko marzyć. Nie przeszkadzało to jednak w sprowadzeniu kopii, co miało miejsce w grudniu 1995 roku. W roku następnym, 2 lipca, abp Marian Jaworski dokonał koronacji obrazu. W roku 2003 zostało ogłoszone sanktuarium.

Reklama

Jak widzimy z historii, kult Matki Bożej Rudeckiej nie został przerwany i rozwija się po obu stronach naszej wschodniej granicy. Wyrażając nadzieję, że obraz skradziony w Jasieniu, może ktoś kiedyś spotkać i przywrócić na właściwe miejsce, warto przytoczyć fachowy jego opis.

„Cudowny obraz to ikona bizantyjska z przełomu XV i XVI w., malowana na lipowęj desce. Przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem na lewej ręce. Oblicze Maryi cechuje powaga połączona z głębokim smutkiem. Pod prawym okiem widać dość wyraźną plamę, spowodowaną odbiciem farby i powtórnym jej przyklejaniem - ślad tatarskiego kopyta. Jezus przedstawiony jest wschodnim zwyczajem jako władca.

Podziel się cytatem

Prawą rączkę nachyla ku ludziom z gestem błogosławieństwa, w lewej trzyma zwój Pisma Św. Twarz bardzo ciekawa, wskazująca na ponadziemską spokojną mądrość, co zaznaczone jest tak zwanym guzem mądrości na czole, spotykanym dość często w malarstwie wschodnim. Obie postacie umieszczone są na złoconym, pokrytym roślinną ornamentacją tle.

Reklama

U góry, po obu stronach, unoszą się archaniołowie Rafał i Gabriel. Brzegi boczne i dolny stanowią fryz, w którym umieszczono 18 postaci. Są to święci, przede wszystkim Starego Przymierza, związani z osobą Matki Jezusowej. W ten sposób Maryja jest ukazana w ścisłym powiązaniu z całością dzieła Odkupienia.

ks. Krzysztof Hawro

2022-05-17 21:49

Ocena: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czuwanie w 1. rocznicę wydarzeń na Majdanie

[ TEMATY ]

Ukraina

Ks. Przemysław Pastucha

W piątek 21 listopada – w pierwszą rocznicę wydarzeń na kijowskim Placu (Majdanie) Niepodległości – w greckokatolickiej katedrze Zmartwychwstania Chrystusa o godz. 22 rozpocznie się czuwanie nocne. Podczas niego zostaną wystawione relikwie św. Jana Pawła II, aby wszyscy chętni mogli oddać im cześć. Zapowiedział to 20 bm. w swym wideoblogu arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk, dodając, że doczesne szczątki Ojca Świętego będą w tym celu specjalnie sprowadzone do stolicy Ukrainy.

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) przypomniał jednocześnie, że 21 listopada chrześcijanie wschodni obchodzą dzień św. Michała Archanioła (Arcystratega – według nazewnictwa wschodniochrześcijańskiego) – patrona Kijowa. Zwrócił uwagę, że w dziejach niezależnej Ukrainy nie zawsze wiązało się to z walką: dobra ze złem i o lepszy los kraju. „Właśnie dlatego będziemy w tym dniu wspominać pierwszą rocznicę rozpoczęcia Rewolucji Godności” – podkreślił arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Zdecydowany głos Kościoła

2022-06-21 13:48

Niedziela Ogólnopolska 26/2022, str. 24

[ TEMATY ]

papieros

Adobe Stock

Decyzją papieża Franciszka 5 lat temu wstrzymano sprzedaż papierosów w sklepach watykańskich. Teraz Stolica Apostolska idzie o krok dalej.

Pod patronatem watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka na Papieskim Uniwersytecie Santa Croce w Rzymie odbyło się sympozjum poświęcone ograniczeniu szkodliwych skutków palenia. Wzięli w nim udział wybitni przedstawiciele Kościoła i świata nauki, m.in. kard. Michael Czerny – prefekt wspomnianej dykasterii, abp Fortunatus Nwachukwu – stały przedstawiciel Watykanu przy ONZ i WHO, prof. Alejandro José Videla ze Szpitala Uniwersyteckiego Austral w Buenos Aires, prof. Paul Aveyard z Uniwersytetu Oksfordzkiego, a stronę polską reprezentowali abp Grzegorz Ryś – metropolita łódzki, ks. prof. Robert Nęcek z Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie oraz prof. Szczepan Cofta ze Szpitala Klinicznego UM w Poznaniu.

CZYTAJ DALEJ

Drzeworyty Dürera w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

2022-06-30 20:07

[ TEMATY ]

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

drzeworyt

Public Domain

Drzeworyt Dürera

Drzeworyt Dürera

W zbiorach Muzeum Archidiecezji Warszawskiej znajduje się bezcenne dzieło – trzy cykle drzeworytów Albrechta Dürera: Żywot Maryi, Wielka Pasja i Apokalipsa. Drzeworyty zostały wydane w 1511 r. i oprawione w jeden wolumin. Ze względów konserwatorskich są pokazywane okazjonalnie. Prezentację Ksiegi z drzeworytami i wybranych reprodukcji można oglądać na wystawie czasowej do 4 września.

„Można powiedzieć, że jest to wystawa jednego dzieła, ale prezentowanego wszechstronnie” – mówi dr Ewa Korpysz kurator wystawy w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, i dodaje: „Zdecydowaliśmy się na eksponowanie Księgi na prośbę zwiedzających, którzy wiedzieli, że mamy takie dzieło. Trudno jest jednak eksponować drzeworyty: można otworzyć Księgę pokazując jedną rycinę. Postanowiliśmy więc wykonać reprodukcje znacznej części rycin w skali 1:1 i na papierze najbardziej zbliżonym do oryginału” – zaznacza kurator.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję