Reklama

Z Polski

„Głos Wielkopolski” zamieścił publikację, która zawiera nieudokumentowane oskarżenia pod adresem kard. Stanisława Dziwisza. Gazeta twierdzi, jakoby obecny Metropolita Krakowski miał udział w tuszowaniu skandali, w które zamieszani byli duchowni. Publikujemy stanowisko, jakie zajął w tej sprawie ks. dr Robert Nęcek - Rzecznik Prasowy Archidiecezji Krakowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katolicki Uniwersytet Lubelski

Kard. Nagy i ks. prof. Styczeń otrzymali medale za zasługi dla KUL-u

Kard. Stanisław Nagy i ks. prof. Tadeusz Styczeń otrzymali 13 stycznia medale za zasługi dla Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II. Uczelnia nagrodziła ich za ofiarną pracę na rzecz Uniwersytetu i rozsławianie jego imienia.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele akademickim. Przewodniczył jej kard. Nagy, współcelebrowali m.in.: biskup pomocniczy Ryszard Karpiński, obecny rektor KUL-u ks. prof. Stanisław Wilk i ks. prof. Andrzej Szostek. Homilię wygłosił abp Józef Życiński. Mówiąc o drodze naukowej kard. Nagiego, abp Życiński zauważył, że na zatwierdzenie kolejnych stopni naukowych czekał on po kilka lat. - To były czasy, w których przyjmowało się podobne szykany jako normalne składniki życia, bez panikowania, bez niepotrzebnych stresów, traktując to jako koszty własne naszej odpowiedzialności - stwierdził. Mówiąc o ks. prof. Styczniu, podkreślił, że działalność kierowanego przez niego Instytutu Jana Pawła II była wyrazem prestiżu i obecności środowiska KUL-u w skali międzynarodowej.
Te kontakty, które zostały nawiązane, prestiż, którego symbolem jest periodyk „Ethos”, przywołują jak najlepsze skojarzenia ze środowiskiem lubelskim i trzeba dziękować Bogu za wszystkich, którzy tworzyli klimat zaangażowania intelektualnego, dialogu, podejmując ważne kwestie współczesnej kultury i niosąc odpowiedź inspirowaną Ewangelią.
Kard. Stanisław Nagy otrzymał medal za zasługi dla KUL-u na wniosek Rady Wydziału Teologii za ofiarną pracę na rzecz Uniwersytetu, dbałość o jego renomę i dobre imię. Podkreślono, że będąc członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej, kard. Nagy przyczyniał się do wzrostu prestiżu uczelni na arenie międzynarodowej, krzewiąc myśl teologiczną Uniwersytetu, jego katolickość i wierność Stolicy Apostolskiej.
O medal za zasługi dla KUL-u dla ks. prof. Tadeusza Stycznia wnioskowała Rada Wydziału Filozofii. Senat w uchwale podkreślił, że laureat należy do grona najwybitniejszych polskich etyków. Doceniono także wysiłek kontynuacji dzieł Karola Wojtyły na katedrze etyki oraz stworzenie i prowadzenie Instytutu Jana Pawła II, którego działalność przyczyniała się do wzrostu prestiżu uczelni w kraju i za granicą.

W sprawie ataku na kard. Dziwisza

Kłamstwo i prowokacja!

Całą sprawę pragnę skomentować w czterech punktach:
1. Jako dziennikarz i rzecznik, muszę powiedzieć, że cały artykuł jest na żenująco niskim poziomie. Autor publikacji co pewien czas używa słów: „prawdopodobnie”, „z dużym prawdopodobieństwem”, „z wielkim prawdopodobieństwem”. Nawet w pytaniu posługuje się słowem „prawdopodobnie”. Trudno więc na bazie prawdopodobieństwa budować pewnik, a tym bardziej komentować.
2. Artykuł ten uważam za prowokację wymierzoną w Metropolitę Krakowskiego w przeddzień prezentacji cieszącej się uznaniem jego książki „Świadectwo”.
3. Jedynym pozytywnym elementem całej prowokacji może być natomiast to, że przyczyni się ona do wzmocnienia promocji kardynalskiej książki.
4. W mojej pracy dziennikarskiej przyświeca mi podstawowa zasada św. Jana Chryzostoma: „Kto sam jest zły, niechętnie mówi dobrze o drugim bliźnim”. Tę myśl dedykuję twórcy artykułu!

Ks. dr Robert Nęcek - Rzecznik Prasowy Archidiecezji Krakowskiej

Kraków, 26 stycznia 2007

Krótko

Minister sportu Tomasz Lipiec ustanowił kuratora w PZPN. Został nim Andrzej Rusko. Niestety, futbolowe związki UEFA i FIFA odpowiedziały, że nie akceptują tego kroku polskiego polityka. Polskim drużynom grozi wykluczenie z rozgrywek międzynarodowych.

Będziemy mieli nowe wybory. Co prawda nie we wszystkich gminach, ale tylko w tych, w których prezydenci, burmistrzowie, wójtowie czy radni nie zdążyli ze złożeniem oświadczeń majątkowych swoich czy współmałżonka.

Koniec kariery Henryka Stokłosy. Za byłym senatorem SLD i jednym z najbogatszych ludzi w kraju wysłano listy gończe. Istnieje podejrzenie, że uciekł z kraju. Prokuratura chce mu postawić zarzuty o wręczanie łapówek urzędnikom Ministerstwa Finansów. Prawdopodobnie korumpował także sędziego z poznańskiego Sądu Administracyjnego.

Rząd zaproponował, aby emeryci z najniższą emeryturą dostali jednorazowy dodatek pieniężny. Ci najbiedniejsi, otrzymujący kwotę nie większą niż 686 zł, dostaną po 330 zł. Jeśli pomysł zaakceptuje parlament, pieniądze trafią do emerytów na przełomie marca i kwietnia.

Strona rządowa porozumiała się z górnikami, którzy chcieli strajkować w proteście przeciw zapisom w strategii dla górnictwa na lata 2007-15. Po uzgodnieniu kwestii finansowych strajk odwołano, choć spór co do innych zapisów trwa nadal.

To była straszna rozprawa. W Gdańsku 23 stycznia sądzono matkę, która sprzedawała swoje dzieci za wódkę. Sąd zasądził wobec niej 10 i pół roku więzienia, a wobec dwóch pedofilów, którzy „kupowali” dzieci, po 10 lat pozbawienia wolności.

NIK nie pozostawił suchej nitki na sprzedaży Polskich Hut Stali hinduskiemu Mittal Steel. Polskie zakłady sprzedano za bezcen - wynika z raportu Izby. Państwo straciło 2 mld złotych. PHS sprywatyzowano w latach rządów Leszka Millera.

„Dziennik” dotarł do nieznanych wcześniej dokumentów, które potwierdzają wcześniejsze pogłoski, że na terenie Polski znajdowała się broń jądrowa. Przez ponad 20 lat w czterech magazynach przechowywano głowice, które miały być użyte, gdyby doszło do ataku Układu Warszawskiego na cele w Europie Zachodniej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wenezuela: Po podwójnym trzęsieniu ziemi nieznany jest los ponad 29 tys. osób

2026-06-25 21:25

[ TEMATY ]

Wenezuela

PAP/EPA/RONALD PENA R

Po dwóch następujących po sobie trzęsieniach ziemi, które w nocy ze środy na czwartek nawiedziły Wenezuelę, nadal nieznany jest los ponad 29 tys. osób. Aktualny oficjalny bilans ofiar to co najmniej 164 osoby zabite i ponad 970 rannych.

Po trzęsieniu ziemi uruchomiono stronę internetową, poprzez którą Wenezuelczycy mogą zgłaszać osoby, z którymi utracili kontakt. Według stanu na godz. 17.30 czasu polskiego, poprzez stronę zgłoszono ponad 30,6 tys. osób, z czego 1583 udało się zlokalizować i potwierdzić, że są bezpieczne, co oznacza, że los ponad 29 tys. pozostaje nieznany.
CZYTAJ DALEJ

Kazachstan: Z pożaru kościoła ocalało jedynie drewniane tabernakulum i krzyż!

2026-06-25 09:18

[ TEMATY ]

Kazachstan

Mat.prasowy

Uratowany krzyż

Uratowany krzyż

W pożarze trwającym kilka dni spłonęło wszystko poza drewnianym tabernakulum i krzyżem. Ks. Łukasz Chłopek, misjonarz w Kazachstanie, odczytał to jako znak i postanowił odbudować kościół w formie… jurty.

Dariusz Dudek: W nocy z wtorku na środę, 7 maja 2025 roku, o godzinie 23:53 rozdzwonił się Twój telefon. Usłyszałeś cztery słowa: „pali się nasz kościół”. Co czułeś?
CZYTAJ DALEJ

Dzieci ukarane za odmowę zapisania na „edukację zdrowotną”

2026-06-26 08:57

[ TEMATY ]

edukacja zdrowotna

Adobe Stock

Wójt gminy Baranów wydała zarządzenie przyznające uczniom klas IV–VIII 800 zł dofinansowania do wakacji wyłącznie pod warunkiem uczęszczania na nieobowiązkową w roku szkolnym 2025/2026 „edukację zdrowotną” - informuje Ordo Iuris.

Ordo Iuris ocenia to jako finansowy przymus i zakazaną prawem dyskryminację, godzącą w konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, dlatego prawnicy Instytutu zaoferowali rodzicom bezpłatną pomoc prawną w zaskarżeniu zarządzenia, ostrzegając, że zły przykład Baranowa może rozlać się na inne gminy. Sprawa wpisuje się w forsowaną przez minister Barbarę Nowacką obowiązkową „edukację zdrowotną”, którą w 2025 roku odrzuciło ponad 70% rodziców.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję