Reklama

Kościół

Bp Bryl: przesłanie Jana Pawła II sprzed 25 lat nie straciło na swej aktualności

– Chcemy, żeby Jan Paweł II nie tylko był tym, kogo wspominamy, ale przede wszystkim był dzisiaj dla nas nauczycielem, jak pięknie i dobrze żyć – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył sumie odpustowej ku czci Opieki Świętego Józefa. Odpust połączono z 25. rocznicą wizyty Jana Pawła II w Kaliszu, która miała miejsce 4 czerwca 1997 r.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Bp Damian Bryl

Grzegorz Gałązka

Jan Paweł II

Jan Paweł II

Witając przybyłych na uroczystości odpustowe ks. prał. Jacek Plota przypomniał, że początki odpustu Opieki św. Józefa sięgają połowy XVIII w., kiedy to rajcy miasta Kalisza po raz pierwszy udali się przed Cudowny Obraz św. Józefa, aby błagać go o opiekę, by chronił gród od klęsk i nieszczęść. Do tradycji powrócono 30 lat temu.

W homilii biskup kaliski podkreślał, że chrześcijanin to ten, który otwiera swoje serce i pozwala, żeby Duch Święty mógł przez niego działać. – To ten, który otwierając się na działanie Ducha Świętego nie boi się żyć radykalnie tym dziedzictwem, które zostawił Jezus, czyli Jego Ewangelią – stwierdził kaznodzieja.

Podziel się cytatem

Wskazał, że człowiekiem, który żył nowym życiem, przeniknięty mocą Ducha Świętego bez wątpienia był św. Jan Paweł II, który 4 czerwca 1997 r. odwiedził Kalisz. – Ta wizyta była ważna dla mieszkańców Kalisza i pielgrzymów, którzy tu przyszli, ale także dla Ojca Świętego, który powiedział: „Jakże raduję się, że tę Ofiarę Eucharystyczną sprawuję w sanktuarium św. Józefa. To sanktuarium ma bowiem szczególne miejsce w dziejach Kościoła i narodu”– mówił celebrans.

Reklama

Podzielił się świadectwami osób, które były bezpośrednio zaangażowane w pielgrzymkę Jana Pawła II do Kalisza. Przytoczył fragmenty wypowiedzi: pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały, ks. Andrzeja Gawła, proboszcza katedry, Wojciecha Bachora, ówczesnego prezydenta Kalisza, i Elżbiety Kałuży-Maniewskiej.

Akcentował, że przesłanie Papieża sprzed 25 lat nie straciło na swej aktualności. Wskazał na trzy myśli Jana Pawła II z tamtej pamiętnej homilii.

Pierwszą z nich jest godność człowieka. – Te słowa, które Papież mocno odnosił do tego, byśmy szanowali szczególnie życie poczętych dzieci i osoby starsze u kresu swojego życia, szczególnie chore. Trzeba nam dzisiaj powtórzyć te słowa w kontekście wojny na Ukrainie i tego okrucieństwa, trzeba nam je przypominać – zauważył hierarcha.

Druga myśl dotyczyła rodziny. – To przesłanie Papieża o rodzinie szczególnie jest nam bliskie we wszystkie pierwsze czwartki. Chcemy wszystkim głosić, ale też świadczyć, jak ważna jest rodzina, jak ważne jest, żebyśmy troszczyli się o jakość życia naszych rodzin, i jak ważne, żebyśmy także dzisiaj modlili się, żeby miłość była rozumiana jako bezinteresowny dar z samego siebie – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.

Trzecia myśl to wartość życia rozumianego jako dar. Biskup przytoczył najbardziej znamienne słowa Papieża dotyczące życia. – „Miarą cywilizacji – miarą uniwersalną, ponadczasową, obejmującą wszystkie kultury – jest jej stosunek do życia. Cywilizacja, która odrzuca bezbronnych, zasługuje na miano barbarzyńskiej. Choćby nawet miała wielkie osiągnięcia gospodarcze, techniczne, artystyczne oraz naukowe” – cytował bp Bryl.

Reklama

Przytoczył też słowa Matki Teresy wypowiedziane przez Jana Pawła II w Kaliszu: „Jeżeli matce wolno zabić własne dziecko, cóż może powstrzymać ciebie i mnie, byśmy się nawzajem nie pozabijali?”.

– Dzisiaj chcemy wspominać wydarzenia sprzed 25 lat, ale chcemy także podjąć twórczy namysł nad tym papieskim wezwaniem – mówił biskup kaliski.

Po Komunii św. bp Damian Bryl odmówił Akt zawierzenia diecezji kaliskiej i miasta Kalisza św. Józefowi.

Podczas uroczystości papieskim medalem Benemerenti uhonorowani zostali: s. Helena Janiszewska ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, Małgorzata Chrzanowska, Jolanta Siwak, Ewa Węgier-Szewczyk, Wojciech Bachor.

Na uroczystości jubileuszowe licznie przybyli kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele władz rządowych, miejskich i powiatowych, organizacji kościelnych i społecznych, uczelni i szkół, a także grupa rowerzystów z Liskowa oraz pielgrzymi z różnych stron diecezji. Po Mszy św. duchowieństwo i wierni przeszli pod figurę św. Jana Pawła II, gdzie odmówiono modlitwę i złożono kwiaty.

W sanktuarium św. Józefa znajduje się cudowny obraz Świętej Rodziny nieznanego autora, namalowany ok. 1673 r., w którym szczególną część odbiera św. Józef. Obraz został ukoronowany koronami papieskimi 15 maja 1796 r.

W 1985 r. miała miejsce rekoronacja obrazu Świętej Rodziny i IV Międzynarodowy Kongres Józefologiczny. 25 marca 1992 r. św. Józef został patronem nowo utworzonej diecezji kaliskiej.

Największym wydarzeniem w historii była wizyta Jana Pawła II 4 czerwca 1997 r., który zawierzył św. Józefowi wszystkie polskie rodziny oraz sprawę ochrony życia nienarodzonych zarówno w Polsce jak i na świecie.

W dniach 27 września – 4 października 2009 r. odbył się w Kaliszu X Międzynarodowy Kongres Józefologiczny.

2022-06-05 18:14

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jutro premiera Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego z udziałem Prezydenta RP

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

kard. Stefan Wyszyński

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Uroczysta premiera i pierwsza lekcja muzealna w Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w warszawskim Wilanowie odbędzie się jutro, 16 października w 41. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W wydarzeniu, które zbiega się w czasie z zapowiedzią beatyfikacji kard. Wyszyńskiego, uczestniczyć będzie m.in. Prezydent RP Andrzej Duda oraz metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz oraz Piotr Gliński, Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podczas uroczystości 16 października zostanie zaprezentowanych 9 głównych stref muzealnych, zlokalizowanych w pierścieniu kopuły Świątyni Opatrzności Bożej. Każda z nich - „Wspólnota”, „Dom”, „Kraków”, „Będziesz miłował”, „Mamo”, „Zło dobrem zwyciężaj”, „Pokój łez”, „Urbi et Orbi” oraz „Dekalog” - związana jest z kluczowymi momentami życia Patronów muzeum. Każda zawiera głęboki przekaz historyczny i moralny, osadzony w warstwie artystycznej.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

2023-01-31 12:18

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty mianował podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. prałata Krzysztofa Marcjanowicza, dotychczas pracownika Dykasterii ds. Ewangelizacji - Sekcji ds. Podstawowych Problemów Ewangelizacji w Świecie i ceremoniarza papieskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. Krzysztof Marcjanowicz urodził się 24 marca 1977 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2002 roku. 4 listopada 2010 w Papieskim Instytucie Liturgicznym obronił pracę doktorską a od 2011 roku pracował w Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest też wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. 9 lutego 2018 Ojciec Święty mianował ks. Marcjanowicza ceremoniarzem papieskim.

CZYTAJ DALEJ

Kinszasa: papież spotkał się z przedstawicielami dzieł charytatywnych

2023-02-01 20:29

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Ubóstwo i odrzucenie są obrazą człowieka – powiedział papież Franciszek spotykając się w nuncjaturze apostolskiej w Kinszasie z przedstawicielami dzieł charytatywnych działających w Demokratycznej Republice Konga.

Najpierw wysłuchał ich świadectw. O swojej niepełnosprawności, której można było uniknąć i o działalności stowarzyszenia, które pomaga takim osobom. 68-letni obecnie mężczyzna wspomniał, że gdy miał 4 lata, gdy rodzice zaprowadzili go do pobliskiego szpitala na poprawienie skręconej od urodzenia stopy. Na miejscu nie było lekarza i operację przeprowadził niefachowo jego asystent. Nie tylko nie pomógł, ale jeszcze doszło do zakażenia i w efekcie chłopiec stracił dwa palce, nastąpiło uszkodzenie nerwu i do dzisiaj Pierre cierpi z tego powodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję