Reklama

Kościół

Rycerze Kolumba z Krakowa przekażą ambulans na Ukrainę

Rycerze Kolumba z Krakowa prowadzą zbiórkę na zakup ambulansu, który ma wesprzeć służby medyczne na Ukrainie. Część kosztów pokryje także wsparcie pochodzące z Funduszu Solidarności z Ukrainą Rycerzy Kolumba powołanego przez Radę Najwyższą tej organizacji w USA.

W akcję można włączyć się poprzez wpłatę na konto Fundacji Rady Lokalnej Rycerzy Kolumba nr 14000 im. Jana Pawła II w Krakowie: 24 1600 1420 1878 6305 7000 0001, tytułem Darowizna – karetka Ukraina. Darowizny można wpłacać do 20 czerwca 2022 r.

Zakupiona karetka ma zostać przekazana Archidiecezji Lwowskiej. Pierwsza część zbiórki na ten cel została przeprowadzona w niedzielę 5 czerwca w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, zaś kolejna odbędzie się w tym samym miejscu tydzień później – 12 czerwca.

Ofiary można składać do oznaczonej skarbony. Zbiórka będzie prowadzona również w innych kościołach, gdzie działają i posługują krakowscy Rycerze Kolumba.

„Zbiórka pieniędzy na karetkę jest dziełem wynikającym z dwóch pobudek. Po pierwsze, jako Rycerze pomagamy wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują. Po drugie zaś, na Ukrainie również znajdują się nasi bracia Rycerze Kolumba, co jeszcze bardziej utwierdza nas w przekonaniu, że powinniśmy takie dzieło podjąć” – tłumaczy Roman Drążek, Delegat Rejonowy Rycerzy Kolumba, pod którego opieką znajdują się wspólnoty rycerskie działające na terenie Archidiecezji Krakowskiej.

Zbiórka na ambulans nie jest jedynym działaniem, poprzez które krakowscy Rycerze pragną wesprzeć walczący naród ukraiński. Z ich inicjatywy w sobotę 11 maja w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach odbędzie akcja pakowania 3 tysięcy paczek z żywnością, kosmetykami i artykułami chemicznymi, które zostaną wysłane do najbardziej potrzebujących na Ukrainie. W ramach tej inicjatywy gromadzone są dary wskazane jako aktualnie najbardziej potrzebne przez Rycerzy Kolumba na Ukrainie, którzy od początku wojny ściśle współpracują ze swoimi polskimi odpowiednikami. Oprócz Rycerzy Kolumba, w pakowaniu będą brać udział również liczni wolontariusze m.in. z Fundacji Ignatianum i Stowarzyszenia Odra-Niemen. Organizatorzy liczą również na obecność harcerzy i uczniów krakowskich szkół.

Reklama

„Ten gest solidarności z naszymi Braćmi z Ukrainy jest bardzo potrzebny. Zdajemy sobie sprawę z trudnych warunków, jakie obecnie są na Ukrainie, dlatego postanowiliśmy również w Krakowie włączyć się w tę szlachetną inicjatywę. Żywność i środki higieniczne to jedne z najważniejszych rzeczy, które obecnie są potrzebne naszym Braciom i Siostrom na Ukrainie. Wiemy, że tych produktów najbardziej brakuje” – – mówi Tomasz Konturek, Wielki Rycerz, lider wspólnoty Rycerzy działającej przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

„Od początku wybuchu tej niesprawiedliwej wojny podejmowane są w Krakowie, przy udziale wielu Rycerzy Kolumba działających przy swoich parafiach, liczne inicjatywy, których celem jest niesienie pomocy udręczonej wojną Ukrainie i jej obywatelom. Bracia Rycerze chętnie angażują się w takie działania jako wyraz naszej solidarności, ale również wypełnienie zasad, którymi kieruje się każdy Rycerz Kolumba: Miłosierdzia, Braterstwa i Jedności” – dodaje Tomasz Konturek.

Wcześniej podobne akcje przeprowadzili Rycerze z innych części Polski, m.in. z Radomia i Częstochowy, którzy w ramach działających tam Centrów Miłosierdzia Rycerzy Kolumba wysłali już na Ukrainę łącznie kilkanaście tysięcy paczek z żywnością.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej.

Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od ponad 15 lat i liczą prawie 7 tys. członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Delegatem Stanowym, przywódcą Rycerzy w Polsce jest Krzysztof Zuba, a Kapelanem Stanowym, czyli ich krajowym duszpasterzem – Metropolita Częstochowski abp Wacław Depo.

2022-06-08 09:37

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rycerze Kolumba przeznaczyli 4 mln dolarów dla uchodźców z Ukrainy

Rycerze Kolumba przeznaczyli 4 mln dolarów dla uchodźców z Ukrainy. Poinformował o tym przebywający dzisiaj w Radomiu ojciec Jonathan Kalisch, dyrektor ds. Kapelanów i Rozwoju Duchowego w Radzie Najwyższej Rycerzy Kolumba. Z parafii Matki Bożej Częstochowskiej wyruszył kolejny transport z darami na Ukrainę. W zbiórkę włączyli się także Amerykanie.

Rycerze Kolumba ze Stanów Zjednoczonych spędzą w Polsce ok. trzy tygodnie. Ojciec Jonathan Kalisch poinformował, że Rycerze Kolumba na całym świecie przekazali ponad 4 miliony dolarów na pomoc uchodźcom z Ukrainy. - Część trafi na granicę, a część między innymi do Radomia, gdzie przebywa obecnie około 1300 uchodźców, a będzie ich jeszcze więcej. Pracuję w Connecticut i nasza obecność tutaj jest wyrazem solidarności. Jan Paweł II przypomniał nam, że solidarność jest pomocą innym w niesieniu brzemienia i zwyciężania zła dobrem. Nasza obecność jest znakiem dla ludzi z Ukrainy i Polski, że Amerykanie są razem z braćmi i siostrami w Chrystusie - powiedział w rozmowie z Radiem Plus Radom o. Kalisch.

CZYTAJ DALEJ

Być solą ziemi i światłem świata

Niedziela Ogólnopolska 6/2020, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe.Stock.pl

Dzisiejsza Liturgia Słowa zachęca nas do ponownej refleksji nad tym, czym jest chrześcijańskie świadectwo wiary. Święty Paweł pisze, że być uczniem Chrystusa to nie błyszczeć słowem i mądrością, by nie okazało się, że zamiast Chrystusa niesiemy siebie. Kiedy jesteśmy postawieni na świeczniku, potrzebujemy autentycznej pokory, która w św. Pawle przejawiała się w prawdzie o własnej słabości i bojaźni. Rzec by można współczesnym językiem, że Paweł, głosząc Ewangelię, miał po prostu tremę – świadom wielkiej odpowiedzialności, która została na nim złożona. Głosząc Chrystusa, chciał ukryć niejako siebie samego, tak by nasza wiara opierała się wyłącznie na Bogu, a nigdy na człowieku, który przecież może być zawodny.

CZYTAJ DALEJ

Walentynkowy Speed Dating

2023-02-04 15:48

Chrześcijańska Szkoła Tańca Amen

Chrześcijańska Szkoła Tańca „Amen” z Wrocławia organizuje dla wierzących osób samotnych w wieku 25-35 lat przestrzeń do spotkania i bliższego poznania i zaprasza na Chrześcijańskie Szybkie Randki.

Na uczestników czeka dzień pełen wrażeń, wartościowych spotkań i dobrej zabawy. – To już druga edycja chrześcijańskich szybkich randek – pierwszą organizowaliśmy jeszcze przed pandemią – mówi Mateusz Zapart, organizator wydarzenia i założyciel Chrześcijańskiej Szkoły Tańca „Amen”. – Zaplanowaliśmy kilka godzin, by uczestnicy mogli się lepiej poznać. 15 mężczyzn i 15 kobiet w przedziale wiekowym 25-35 lat będzie ze sobą rozmawiać podczas paneli rozmów. Przy stolikach będą czekać partnerki, a partnerzy zmieniać się co kilka minut i przeprowadzać krótkie rozmowy zapoznawcze. Pytania zostały przygotowane przez nas, a uczestnicy poznają je dopiero w trakcie speed datingu. To oczywiście pytania o rzeczy najważniejsze, takie jak wiara, wyznawane wartości, zainteresowania czy podejście do życia. Szybkie randki pomagają przełamać nieśmiałość, blokadę przed pierwszym krokiem i w bezpiecznej przestrzeni odważyć się zadać pytanie i poznać drugą osobę. Potem łatwiej pójść już na prawdziwą randkę – tłumaczy Mateusz Zapart.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję