Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Europa

Chrześcijańska UE?

Opierając się na statystykach religijnych poszczególnych krajów członkowskich Unii Europejskiej, niemiecka agencja katolicka KNA oceniła, że UE jest bardzo chrześcijańska. Analizą obrazu religijności Unii agencja zajęła się w związku z obchodzoną w tych dniach 50. rocznicą traktatów rzymskich.
W styczniu 2007 r., w rozszerzonej „Europie 27” żyło 480 mln mieszkańców, w większości katolików (ok. 260 mln). Również dwa nowo przyjęte kraje postkomunistyczne - Rumunia i Bułgaria - są nominalnie krajami bardzo chrześcijańskimi. 87 proc. spośród 21, 5 mln Rumunów stanowią wyznawcy Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego, a prawie 5 proc. to katolicy. Bułgaria, w której 86 proc. ludności stanowią prawosławni, a 13 proc. - muzułmanie, podobnie jak Grecja i Cypr jest krajem typowo prawosławnym. Kraje te stanowią jakby odpowiedź na życzenie wypowiedziane przez Papieża Jana Pawła II, aby Europa oddychała dwoma płucami: Kościołów Zachodu i Wschodu.

Rosja

Cuda za przyczyną Jana Pawła II

Wiele cudów za przyczyną Jana Pawła II dokonało się w Rosji - mówił o tym w czasie swego pobytu w Moskwie ks. Sławomir Oder. Z wieloma świadectwami Rosjan o świętości Jana Pawła II miał on okazję zapoznać się wcześniej drogą pocztową i elektroniczną. Postulator w procesie beatyfikacyjnym koncelebrował 18 marca z abp. Tadeuszem Kondrusiewiczem Eucharystię w katedrze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
Ks. Oder poinformował również, że na życzenie abp. Kondrusiewicza w języku rosyjskim ukazywać się będzie periodyk „Totus Tuus”, w którym prezentowane są materiały dotyczące procesu Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ukraina

Zmarł kapłan diecezji łuckiej

Ks. Augustyn Mednis, gorliwy kapłan diecezji łuckiej, zmarł 10 marca br. w wieku 75 lat. Jego pogrzeb odbył się 13 marca w Łucku. Mszy św. w łuckim kościele katedralnym przewodniczył ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej - bp Jan Purwiński. Koncelebrowali: bp Marcjan Trofimiak - ordynariusz diecezji łuckiej, bp Stanisław Padewski - ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej, bp Leon Dubrawski - ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej i bp Marian Buczek - biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej, a także księża pracujący w diecezji łuckiej, liczna grupa księży z archidiecezji lwowskiej oraz księża z różnych zakątków Ukrainy i Polski. Bp Marcjan Trofimiak, żegnając swego przyjaciela, wyznał: - On nas przerastał. Cenimy wielkich ludzi dopiero wtedy, kiedy ich tracimy. Podkreślił, że szczególną cechą zmarłego Kapłana była skromność. Ks. Mednisa pochowano w Torczynie.
Ks. Augustyn Mednis urodził się w 1932 r. w Kurlandii na Łotwie. Po ukończeniu szkoły rozpoczął studia filologiczne na Uniwersytecie w Rydze, które przerwał, aby wstąpić do Wyższego Seminarium Duchownego w Rydze. Święcenia kapłańskie przyjął w 1958 r. Był wikariuszem w parafii Iłukste, a następnie proboszczem parafii Łenas. Od 1969 r. pracował w archidiecezji lwowskiej, a od 1 września 1999 r. - w diecezji łuckiej.

Reklama

Ukraina

Głodówka w kościele

W kościele św. Marii Magdaleny we Lwowie, który obecnie pełni rolę sali koncertowej, 20 marca rozpoczęła się głodówka Haliny Makowskiej i Bożeny Michałkiewicz, które wraz z innymi parafianami domagają się zwrotu świątyni. Bp Leon Mały, administrator parafii św. Marii Magdaleny, powiedział: - Ludzie domagają się prawa do modlitwy i godnego świętowania Wielkiego Postu i Wielkanocy. Co roku nie wiemy, czy zostaniemy wpuszczeni do kościoła. Towarzyszą nam zawsze pogróżki, że nie będziemy już mogli w tym miejscu świętować Wielkanocy.
Od 1991 r. parafia stara się o zwrot świątyni, negocjując w tej sprawie z władzami miejskimi, wojewódzkimi oraz z prezydentem Ukrainy. W grudniu ub.r. Wiktor Juszczenko oznajmił przedstawicielom Kościoła katolickiego, że nie widzi przeszkód, aby świątynię zwrócić. Miejscowe władze uważają to jednak za niemożliwe. - Nie chodzi o natychmiastowy zwrot świątyni, lecz możliwość jej użytkowania przez parafian - tłumaczy bp Mały, dodając, że nigdy nie było mowy o likwidacji sali muzyki organowej znajdującej się obecnie w kościele.

Ludzie

Bp Dode Gjergji

Nowy biskup administratury apostolskiej Prizren poinformował, że coraz więcej kosowskich muzułmanów pragnie wrócić do swych chrześcijańskich korzeni. - Każdego dnia przychodzą delegacje Albańczyków, którzy proszą nas o chrzest - powiedział. Administrator apostolski Prizrenu przypomniał, że po Wielkanocy rozpoczyna się tam budowa katedry pw. bł. Matki Teresy. - Dla nas Matka Teresa jest siostrą, członkiem naszej rodziny - zaznaczył biskup i przypomniał, że ojciec i matka błogosławionej pochodzili z Kosowa. - Budowa katedry jest życzeniem wszystkich mieszkańców, zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów - podkreślił bp Dode Gjergji.
Wspólnota katolików stanowi ok. 60-tysięczną mniejszość religijną wśród ok. 1,7 mln mieszkańców Kosowa. Trudno dokładnie ją oszacować, gdyż wielu młodych katolików opuszcza kraj w poszukiwaniu pracy i lepszych warunków życia. Bp Gjergji wskazał na bardzo dobre relacje Kościoła katolickiego z wszystkimi grupami etnicznymi. - Po dramacie wojny Kościół postrzegany jest jako most pokoju - powiedział hierarcha.

Krótko

Czyżby to był już nowy wyścig zbrojeń? Prezydent USA George Bush zapowiada rozbudowę arsenału nuklearnego najpotężniejszej armii świata. Będą nowe głowice i modernizacja całego przemysłu atomowego.

Ukraiński parlament zaprotestował uchwałą przeciwko budowie amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Czechach i Polsce. Zdaniem posłów, tarcza zagraża interesom Ukrainy.

W hiszpańskim dzienniku „El Pais” ukazał się artykuł szkalujący Polaków. W tekście napisano, że Polacy odegrali kluczową rolę w wymordowaniu dwóch trzecich europejskich Żydów. Ambasada Polska w Hiszpanii wystosowała stanowczy protest przeciw tym kłamstwom.

Mieszkańcy czeskiej wioski Trokavec, w pobliżu której zaplanowano umieszczenie części instalacji amerykańskiej tarczy antyrakietowej, wypowiedzieli się w lokalnym referendum przeciw jej budowie. Referendum nie ma mocy wiążącej dla czeskiego rządu. Jak wynika z sondaży, w Polsce większość Polaków także mówi „nie” budowie tarczy w naszym kraju.

W połowie marca rozpoczął się piąty rok międzynarodowej interwencji w Iraku. Nadal nie ma skutecznego pomysłu, jak zakończyć tę misję.

Rosja planuje utworzenie gazowego sojuszu na wzór wydobywców ropy naftowej, zrzeszonych w OPEC. Sojusz gazowy miałby zrzeszać takie kraje, jak Rosja, Iran, Katar, Wenezuela i Algieria. Służyłby skutecznej kontroli cen gazu.

Unia Europejska obchodziła 25 marca obchody 50-lecia istnienia - najpierw jako EWG, a dziś jako UE. Świąteczną atmosferę zakłócił sondaż przeprowadzony przez „Financial Times”, według którego prawie połowa Europejczyków jest niezadowolona z Unii.

W Niemczech ogłoszono sondaż, z którego wynika, że wśród narodów europejskich Niemcy najbardziej nie lubią Polaków. Za najbardziej nielubiany kraj uznało nas 23 proc. Niemców. Tylko 3,2 proc. wskazało Polskę jako najbardziej lubiany kraj.

Komisja Europejska skierowała sprawę budowy obwodnicy Augustowa, biegnącej przez dolinę Rospudy, do Trybunału Sprawiedliwości UE. Jeśli Polska przegra, grożą nam wysokie kary finansowe.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na kanonizację Carlo Acutisa jeszcze poczekamy. A kogo papież wkrótce ogłosi świętym?

2024-07-01 10:48

[ TEMATY ]

Watykan

kanonizacja

papież Franciszek

bł. Carlo Acutis

Karol Porwich/Niedziela

Dziś rano Ojciec Święty przewodniczył Zwyczajnemu Konsystorzowi Publicznemu dla kanonizacji i postanowił, że 20 października odbędą się uroczystości kanonizacyjne. Jednocześnie wyraził zgodę, aby trzech kardynałów przeszło ze stopnia diakonów, do stopnia prezbiterów - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Kardynałowie pod przewodnictwem papieża rozważali kanonizację błogosławionych:

CZYTAJ DALEJ

Ks. Michał O. skarży się na złe traktowanie w areszcie - premier zapowiada wyjaśnienie sprawy

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

Archiwum parafii NSPJ w Bydgoszczy

Ks. Michał Olszewski

Ks. Michał Olszewski

Ks. Michał O., prezes fundacji Profeto zatrzymany w związku z aferą wokół Funduszu Sprawiedliwości, poskarżył się w liście do mediów na złe traktowanie w areszcie. Do tych informacji odniosła się Służba Więzienna i Ministerstwo Sprawiedliwości. Wyjaśnienie sprawy zapowiada premier Donald Tusk oraz Rzecznik Praw Obywatelskich.

Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował kilka dni temu o przedłużeniu tymczasowego aresztu dla ks. Michała O., szefa fundacji Profeto, na kolejne trzy miesiące. Sprawa ma związek z działaniami prokuratury wokół nadużyć w związku z Funduszem Sprawiedliwości. Duchowny jest prezesem fundacji, która otrzymała z niego rekordową dotację - ponad 66 mln zł - choć jej projekt w ocenie Prokuratury Krajowej nie spełniał wymogów formalnych i merytorycznych. Sercanin przebywa w areszcie od 28 marca.

CZYTAJ DALEJ

Reparacji nie będzie? D. Tusk nie jest rozczarowany propozycją kanclerza Niemiec

2024-07-02 13:42

[ TEMATY ]

Tusk

Olaf Scholz

reparacje

PAP

Donald Tusk i Olaf Scholz na wspólnej konferencji prasowej

Donald Tusk i Olaf Scholz na wspólnej konferencji prasowej

Premier Donald Tusk powiedział po polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych, że rozmowa o naprawie krzywd powinna budować dobre relacje i nigdy więcej nie powinna stać się przedmiotem wojny dyplomatycznej. Dodał, że nie ma takich kwot, które by zadośćuczyniły Polsce straty wynikające z napaści Niemiec.

We wtorek w Kancelarii Premiera w Warszawie odbyły się pierwsze od 2018 r. konsultacje międzyrządowe między Polską a Niemcami. Po konsultacjach kanclerz Niemiec Olaf Scholz oświadczył, że Niemcy będą starały się realizować wsparcie na rzecz osób ocalałych z okupacji. Dodał, że w Berlinie powstanie miejsce upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję