Reklama

Niedziela Wrocławska

50 lat stabilizacji polskich struktur kościelnych na Ziemiach Odzyskanych

W 50. rocznicę wydania konstytucji apostolskiej Pawła VI „Episcoporum Poloniae coetus” w auli PWT odbywa się konferencja naukowa poświęcona stabilizacji polskich struktur kościelnych na Ziemiach Zachodnich i Północnych.

2022-06-23 12:51

Magdalena Lewandowska

Z rąk abp. Józefa Kupnego wyróżnienie otrzymali bp Jan Kopiec z diecezji gliwickiej, burmistrz Marek Długozima i prof. Jerzy Pietrzak.

Z rąk abp. Józefa Kupnego wyróżnienie otrzymali bp Jan Kopiec z diecezji gliwickiej, burmistrz Marek Długozima i prof. Jerzy Pietrzak.

Konferencja została zorganizowana przez Fundację Obserwatorium Społeczne, Ośrodek Pamięć i Przyszłość oraz wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Wśród prelegentów m.in. ks. bp Jan Kopiec z diecezji legnickiej, ks. prof. Grzegorz Sokołowski, dyrektor Obserwatorium Społeczne i Nowego Życia czy prof. Jerzy Pietrzak, historyk specjalizujący się w historii Kościoła katolickiego w Polsce XIX i XX w.

– Bardzo się cieszę, że we Wrocławiu możemy pochylić się nad wspaniałą rocznicą ustabilizowania struktur kościelnych na Ziemiach Zachodnich i Północnych – mówił na początku konferencji abp Józef Kupny. – Kiedy życie religijne rozwijało się na tych terenach po II wojnie światowej, brakowało właśnie tej stabilizacji. Nie sprzyjała ani sytuacja polityczna – oskarżenia i ataki komunistów na Kościół w Polsce. Nie sprzyjała jurydyczna postawa Watykanu, który powoływał się na konkordat zawarty z Niemcami i na nieuregulowaną sytuację między Polską a Niemcami i nie chciał porządkować struktur. Dopiero wizyta w 1970 roku Kanclerza Niemiec Willy'ego Brandta pozwoliła, by po dwóch latach te struktury kościelne na Ziemiach Odzyskanych zostały uznane i zaakceptowane przez Watykan – podkreślał metropolita wrocławski.

– Stabilizacja struktur kościelnych na Ziemiach Odzyskanych to nie tylko kwestia organizacji życia kościelnego, co było bardzo ważne, ale to była także polska racja stanu – zaznaczał dr Marek Mutor, dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość. – Badając dzieje kard. Bolesława Kominka i historię Ziem Zachodnich, jestem przekonany, że zgłębianie tej historii może być dla nas dzisiaj bardzo użyteczne. To przykład dla społeczeństwa, dla rządzących w Polsce i Europie, że przezwyciężanie trudności nie do przezwyciężenia, pojednanie, pokojowe załatwianie spraw jest możliwe. Jest wręcz konieczne – przekonywał Marek Mutor.

Reklama

Specjalne wyróżnienie – statuetkę „Pokój na ziemi” – z rak abp. Józefa Kupnego otrzymał Burmistrz Trzebnicy Marek Długozima za współpracę i organizowanie w Trzebnicy konferencji naukowych poświęconych działalności Kościoła na Ziemiach Zachodnich i Północnych.

Dla jubilatów – bp. Jana Kopca i prof. Jerzego Pietrzaka – zostały przygotowane specjalne grafiki przedstawiające Ostrów Tumski. – Ksiądz biskup Jan i prof. Pietrzak od lat uczestniczą w naszych działaniach, w upowszechnianiu historii na Śląsku. Pragniemy dziś wyrazić im wdzięczność za wkład w rozwój Kościoła i w rozwój nauki – mówił dyrektor Obserwatorium Społeczne ks. Sokołowski.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szydło: wypowiedź komisarz Jourovej jest bardzo niepokojąca

2022-06-30 16:22

[ TEMATY ]

Beata Szydło

Komisja Europejska

KPO

Artur Stelmasiak

Wypowiedź wiceprzewodniczącej KE Very Jourvoej jest bardzo niepokojąca; oznacza to, że część członków KE szuka sposobów, by za wszelką cenę zablokować środki z KPO dla Polski - napisała europoseł PiS Beata Szydło w mediach społecznościowych.

Jak podaje portal tvn.24.pl, wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova została zapytana w czwartek podczas posiedzenia Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego, czy nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym wypełnia warunki określone w Krajowym Planie Odbudowy. "Nie, nie wypełnia" - odparła Jourova. "Polska będzie musiała zastanowić się nad tymi warunkami i jeśli nie będzie wystarczającej reakcji w prawnie wiążących przepisach dotyczących polskich sędziów, które odpowiadają warunkom z kamieni milowych, nie wypłacimy pieniędzy. Ale powtarzam jedynie to, co szefowa Komisji (Ursula van der Leyen) już powiedziała" - stwierdziła wiceprzewodnicząca KE.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: musimy płakać z powodu ofiar i wszechogarniającego rozlewu krwi

2022-06-30 12:48

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Musimy uznać, że zbrojny podbój, ekspansjonizm i imperializm nie mają nic wspólnego z królestwem, które głosił Jezus” - powiedział papież Franciszek do delegacji prawosławnego Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola, która przybyła do Rzymu na uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła. Delegacji przewodniczy arcybiskup Telmissos Hiob, przedstawiciel Patriarchatu Ekumenicznego przy Światowej Radzie Kościołów i współprzewodniczący Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem katolickim a Kościołem prawosławnym.

Podkreślając, więzy łączące katolików i prawosławnych papież wskazał na aktualność wyzwania, jakim jest pojednanie pomiędzy rozdzielonymi chrześcijanami. Zaznaczył, że jest to środek przyczyniający się do pokoju pomiędzy narodami, „kiedy nasz świat jest wstrząsany przez okrutną i bezsensowną agresję wojenną, w której bardzo wielu chrześcijan przeciw sobie. "Musimy płakać z powodu ofiar i wszechogarniającego rozlewu krwi, śmierci tak wielu niewinnych ludzi, traumy zadanej rodzinom, miastom i całemu narodowi. Ileż cierpienia znoszą ci, którzy stracili swoich bliskich i zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów i własnego kraju! Musimy pomóc tym, naszym braciom i siostrom. Jesteśmy wezwani do tego, aby okazać to miłosierdzie, które jako chrześcijanie jesteśmy zobowiązani okazać Jezusowi, obecnemu w wysiedlonych, ubogich i zranionych. Ale musimy także doświadczyć nawrócenia i uznać, że zbrojny podbój, ekspansjonizm i imperializm nie mają nic wspólnego z królestwem, które głosił Jezus” – stwierdził Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Karawana Pokoju w Ukrainie: tchórzliwy i nieludzki atak w Mikołajowie

2022-06-30 17:18

[ TEMATY ]

atak

rosyjska agresja na Ukrainę

Karawana Pokoju

PAP/EPA/GEORGE IVANCHENKO

Ukraińscy ratownicy ewakuują rannego po ostrzale w dzielnicy mieszkalnej w Mikołajewie.

Ukraińscy ratownicy ewakuują rannego po ostrzale w dzielnicy mieszkalnej w Mikołajewie.

„Tchórzliwy i nieludzki atak”. Tak powiedział Alberto Capannini ze Wspólnoty Papieża Jana XXIII, przebywający w Odessie, o wczorajszym ataku na budynek w ukraińskim mieście Mikołajów, w wyniku którego zginęło pięć osób, a pięć zostało rannych.

Pocisk spadł na kilka godzin po spotkaniu wolontariuszy humanitarnej Karawany Pokoju o nazwie „Zatrzymajmy wojnę natychmiast” (#stopthewarnow), Caritas i lokalnych instytucji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję