Reklama

Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ruch Światło-Życie istnieje w diecezji łowickiej od samego początku, gdy tylko nasza diecezja powstała. Co roku odbywają się wakacyjne rekolekcje wszystkich stopni dla młodzieży i dla rodzin z kręgów Kościoła Domowego. A w ciągu roku pracy i nauki organizowane są ogólnodiecezjalne Dni Wspólnoty dla wszystkich członków Ruchu.
Podczas tegorocznych wakacji rekolekcje II stopnia dla młodzieży prowadził ks. Dariusz Łosiak, I stopnia - ks. Grzegorz Gołąb i 0 stopnia - ks. Tadeusz Jaros. Rekolekcje te odbywały się w Stroniu koło Limanowej. Członkowie Kościoła Domowego uczestniczyli w rekolekcjach I stopnia, prowadzonych przez ks. Grzegorza Ziąbskiego. Oazę Dzieci Bożych dla najmłodszych poprowadził również ks. Grzegorz Ziąbski - w Jesionce. Warto jeszcze podkreślić, iż młodzież oazowa z naszej diecezji uczestniczyła w ogólnopolskich rekolekcjach III stopnia - organizowanych w Krakowie, zaś rodziny z Kościoła Domowego - w ogólnopolskich rekolekcjach III stopnia w Toruniu.
"Charyzmatem Ruchu Światło-Życie jest spotkanie. Właśnie w spotkaniu - z Bogiem i ze sobą samym, z członkami wspólnoty - jego założyciel, o. Franciszek Blachnicki, upatrywał zawsze źródła duchowej pracy, przemiany itd. - powiedział Niedzieli Łowickiej ks. Grzegorz Gołąb - moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie. - Rekolekcje wakacyjne są dla uczestników szczególnym doświadczeniem egzystencjalnym. Aby wydobyć całą paletę tego doświadczenia, trzeba je przełożyć na formację roczną".
Dlatego na poziomie diecezji odbywa się comiesięczna Szkoła Animatora - dla wszystkich osób po II stopniu i dla animatorów. Co miesiąc na Szkole gromadzi się 40-60 osób. Na zjeździe w dniach 11-13 października odbędzie się podsumowanie rekolekcji wakacyjnych.
Obok Szkoły Animatora działają też Diakonie: Modlitwy, Liturgii, Życia, Słowa, Śpiewu. Natomiast księża moderatorzy poszczególnych wspólnot gromadzą się raz w miesiącu, w pierwszy wtorek o godz. 19.00 w Skierniewicach-Widoku. Spotkania dla nich mają charakter formacyjno-informacyjny. "Jeżeli gdziekolwiek ktoś zamierza powołać grupę oazową, to musi przyjeżdżać na te spotkania. My nie jeździmy do poszczególnych parafii" - podkreśla ks. Grzegorz Gołąb. Przy Moderatorze Diecezjalnym istnieje także Diakonia Jedności - "narzędzie pracy" moderatora na cały teren diecezji. W skład Diakonii Jedności wchodzą przedstawiciele wymienionych diakonii.
Natomiast całoroczna praca formacyjna zaczyna się po wakacjach - właśnie od jesiennego Dnia Wspólnoty, który ma za zadanie zebrać doświadczenia wakacyjne - przez świadectwa członków Ruchu; dać siłę na następny rok pracy - tym źródłem mocy jest Eucharystia. Ma także być impulsem do dalszej pracy formacyjnej - przez nabożeństwo rozesłania, błogosławieństwo a najpierw Akt Zawierzenia Ruchu Światło-Życie Matce Bożej.
Tym razem Dzień Wspólnoty odbył się 15 września - w Domaniewicach. Właśnie w Domaniewicach przed 10 laty odbyło się zawierzenie nowo powstałego Ruchu Światło-Życie Matce Bożej Pięknej Miłości i Pani Domaniewickiej - stąd szczególny sentyment członków Ruchu do tego miejsca. A obecny ksiądz proboszcz i kustosz sanktuarium Matki Bożej w Domaniewicach, ks. Piotr Żądło, zawsze bardzo gościnnie podejmuje oazowiczów i rodziny z Kościoła Domowego.
Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie rozpoczął się jej zawiązaniem. Modlitwę do Ducha Świętego i śpiew prowadził wraz z młodzieżą ks. Grzegorz Ziąbski.
Około godziny 15.30 przybył do kościoła parafialnego w Domaniewicach bp Józef Zawitkowski - nieco spóźniony po dożynkach w Kurzeszynie, ale cierpliwie i serdecznie wyczekiwany przez uczestników Dnia Wspólnoty.
"Spotkanie nasze miało się odbywać na placu kard. Wyszyńskiego przy sanktuarium - mówił ks. Żądło - ale pogoda chwiejna, więc zdecydowaliśmy się zaprosić was wszystkich do kościoła parafialnego. Ale myślami jesteśmy przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Domaniewickiej. Są to dni, kiedy powróciły na skronie Matki Bożej Jej korony, rok temu skradzione. Proszę was wszystkich, abyście sercem byli przy Matce Bożej i modlili się do Niej w tych wszystkich intencjach, które sprowadzają was tutaj po wakacjach".
Zaproszenie do osobistego spotkania z Matką Bożą Dobrej Miłości podtrzymał bp Zawitkowski w homilii, wygłoszonej podczas Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył. "Dobrze, że ksiądz kustosz kazał iść do Matki Bożej Domaniewickiej. Żebyś przypomniał sobie dobroć, której nauczyła cię Matka. Pójdziemy do Niej. Do Matki trzeba wracać, jeśli ktoś chce wierzyć i kochać tak, jak Matka".
Wzruszającym przeżyciem dla wszystkich uczestników Dnia Wspólnoty był moment - a właściwie długie minuty - przekazywania sobie znaku pokoju. Ksiądz Biskup zachęcił ich bowiem, by podeszli i uścisnęli wszystkich swoich bliskich, znajomych, a nie tylko ograniczali się do zdawkowego kiwnięcia głową. Wezwanie bp. Zawitkowskiego zostało z chęcią podjęte i w kościele zapanowało powszechne poruszenie, mnóstwo było uścisków, serdecznych słów.
Po Eucharystii ks. Grzegorz Gołąb podziękował Księdzu Biskupowi za wspólną modlitwę, a młodzież nagrodziła go jeszcze raz hucznymi oklaskami i nawet śpiewem. "Myślę, że będziemy w czasie powakacyjnym, który rozpoczynamy, czerpać z tego spotkania, które jest spotkaniem u Matki" - mówił dalej Moderator Diecezjalny. Podziękował także ks. Piotrowi Żądło za gościnność oraz wszystkim osobom, które się przyczyniły do zorganizowania Dnia Wspólnoty.
Bp Zawitkowski udzielił członkom Ruchu Światło-Życie błogosławieństwa na cały rok pracy. "Błogosławić to znaczy dobrze życzyć. Ja wam dobrze życzę. Jednym z tych życzeń jest, by za rok było was choć dwa razy tyle! Tak trzeba, bo wy jesteście apostołami, solą ziemi i światłością świata. Miejcie wyobraźnię miłosierdzia!".
Po Mszy św. młodzież zaproszona została na poczęstunek, a tuż przed godziną 18.00 kilkusetosobowa kolumna złożona z uczestników Dnia Wspólnoty wyruszyła z krótką pielgrzymką do pobliskiej kaplicy-sanktuarium, aby tam pokłonić się Matce Bożej Domaniewickiej. Jeszcze raz odmówiono Akt Zawierzenia Ruchu Światło-Życie naszej diecezji. Po modlitwie i wysłuchaniu słowa zachęty do pracy w ciągu roku nastąpiło rozesłanie uczestników Dnia Wspólnoty do ich parafii, rodzin i wspólnot oazowych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: Premier Meloni przyjęła kardynała Stanisława Dziwisza

2024-04-29 14:22

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Giorgia Meloni

W. Mróz/diecezja.pl

Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

Premier Włoch Giorgia Meloni przyjęła w swojej kancelarii, Palazzo Chigi, kardynała Stanisława Dziwisza - poinformował rząd w poniedziałkowym komunikacie. Spotkanie odbyło się w związku z obchodzoną w sobotę 10. rocznicą kanonizacji Jana Pawła II.

Rząd w Rzymie podkreślił, że w czasie spotkania szefowa rządu i emerytowany metropolita krakowski wspominali polskiego papieża 10 lat po jego kanonizacji.

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Bp Piotrowski: duchowni byli ostoją polskości

2024-04-29 11:42

[ TEMATY ]

bp Jan Piotrowski

duchowni

archiwum Ryszard Wyszyński

Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

Duchowni byli ostoją polskości, co uniemożliwiało skuteczne wyniszczenie narodu, zgodnie z niemieckim planem - mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski, sprawując Mszę św. przy ołtarzu Matki Bożej Łaskawej, z okazji Narodowego Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

- To duchowni, według Niemców, byli grupą niezwykle niebezpieczną, ponieważ poprzez swoją pracę duszpasterską wspierali wszystkich Polaków - podkreślał biskup w homilii. - Od początku wojny byli wyłapywani, torturowani, niszczeni i mordowani - dodał. Jak zauważył, „sakramentalne kapłaństwo było dla Niemców, Rosjan, a potem komunistów znakiem sprzeciwu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję