Reklama

Kościół

Czego uczy przykład Marty i Marii w wakacje?

Rozważania do Ewangelii Łk 10, 38-42

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

s. Amata CSFN

1. Głęboki sens wizyty w Betanii

Bardzo powierzchownie jest często interpretowana Ewangelia o Marcie i Marii. Jej sens jest zaś bardzo głęboki i aktualny, szczególnie w wakacje.

2. Słowa kluczowe

Jezus przyszedł do jednej wsi. Tam pewna niewiasta, imieniem Marta, przyjęła Go w swoim domu. Miała ona siostrę, imieniem Maria, która usiadłszy u nóg Pana, słuchała Jego słowa.

Marta zaś uwijała się około rozmaitych posług. A stanąwszy przy Nim, rzekła: «Panie, czy Ci to obojętne, że moja siostra zostawiła mnie samą przy usługiwaniu? Powiedz jej, żeby mi pomogła».

Imię Marta dosłownie oznacza „Pani domu”. Zaprosiła Jezusa do swego domu w Betanii i jak najlepiej chce go przyjąć. Miała siostrę Marię i brata Łazarza. Byli oni przyjaciółmi Jezusa, który bywał w ich domu.

s. Amata CSFN

„Uwijanie się” po grecku “perispao”, dosłownie znaczy bycie oderwanym, zbyt zajętym sprawami, a odciągniętym od tego, co najważniejsze. Niestety wiemy, że często jesteśmy zajęci wieloma sprawami w dobrej wierze, ale tracimy z oczu Tego, dla kogo to robimy: Boga i bliźniego.

A Pan jej odpowiedział: «Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona».

„Najlepsza cząstka” po grecku “agathen merida” oznacza w języku biblijnym część dziedzictwa z Ziemi Obiecanej. Jest symbolem dobra, piękna, czegoś co daje radość i jest dobre w oczach Boga i ludzi. Postawa Marii nie oznacza braku zaangażowania w obowiązki domowe, ale odpowiednią hierarchię wartości: Bóg i bliźni na pierwszym miejscu, i to dla nich się pracuje.

Święty Jan Paweł II komentując tą ewangelię powiedział, że te słowa Jezusa są szczególnie aktualne w czasie wakacyjnym. Wakacje bowiem mogą pomóc, aby zbalansować aktywizm kontemplacją, pośpiech rytmem bardziej naturalnym, a hałas ciszą wprowadzającą pokój.

Reklama

3. Dziś

„Jeżeli Bóg w życiu jest na pierwszym miejscu, wszystko znajdzie się na właściwym miejscu”. Te słowa św. Augustyna są jednym z najbardziej trafnych komentarzy do dzisiejszej Ewangelii.

2022-07-16 20:00

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik Episkopatu przed Halloween: Zamiast straszyć, świętujmy ze świętymi

[ TEMATY ]

episkopat

Halloween

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

Bożena Sztajner/Niedziela

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Halloween to zwyczaj, obcy naszej kulturze, tradycji i wierze. Zamiast straszyć, świętujmy ze świętymi. Zachęcam do włączenia się w akcję Holy Wins, czyli „Święty zwycięża”. Promuje ona świętość, radość i dobroć – powiedział rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Dodał, że głównym adresatem akcji Holy Wins są dzieci, młodzież i całe rodziny. Podkreślił też: „W korowodach i balach świętych chodzi o łączność między pokoleniami i dzielenie się radością”. Ks. Rytel-Andrianik zaznaczył: „Właśnie teraz, tuż przed dniem Wszystkich Świętych, warto przypomnieć, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości”.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Francja - Polska 3:1

2022-12-04 17:56

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Abedin Taherkenareh

1/8 finału: Francja - Polska 3:1 (1:0).

Bramki: 1:0 Olivier Giroud (44), 2:0 Kylian Mbappe (74), 3:0 Kylian Mbappe (90+1), 3:1 Robert Lewandowski (90+9-karny).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję