Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja
„Przypatrzcie się powołaniu naszemu”
Reklama
W dniach 7-8 lipca po raz 15. przybyli na Jasną Górę pielgrzymi z Rodziny Radia Maryja z Polski i z zagranicy. Była to jedna z najliczniejszych pielgrzymek przybywających na Jasną Górę. Hasłem pielgrzymki były słowa: „Przypatrzcie się powołaniu naszemu”. W sobotę 7 lipca Mszę św. na Szczycie odprawił biskup diecezji łomżyńskiej Stanisław Stefanek. W wygłoszonej homilii powiedział, że Europa musi mieć świadomość, że człowiek jest wybrany przed wiekami przez Boga. Nie wolno dopuścić, aby go pozbawić jego naturalnego źródła, tzn. Bożego pochodzenia.
W niedzielę 8 lipca centralnym punktem pielgrzymki była Msza św., której przewodniczył bp Andrzej Dzięga, przedstawiciel Zespołu Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja przy Episkopacie Polski. Na pielgrzymkę przybyli członkowie rządu RP na czele z premierem Jarosławem Kaczyńskim oraz przedstawiciele parlamentu, władze województwa śląskiego i prezydent Częstochowy. Pielgrzymów powitał o. Bogdan Waliczek, przeor Klasztoru Jasnogórskiego. Powiedział, że wszystkie katolickie media powinny być mocnymi i skutecznymi narzędziami w ewangelizacji Polaków w naszej Ojczyźnie i na całym świecie. Zebranych powitał także o. Zdzisław Klafka - prowincjał Redemptorystów.
„Jestem tu razem z Wami jako pielgrzym, aby wypowiedzieć Wam wdzięczność i radość Kościoła z tej niezwykłej rodziny (...) nazywanej Rodziną Radia Maryja, którą tworzycie we wspólnocie Kościoła - mówił w homilii bp Dzięga. - (...) Potrzebna jest nam zawsze potężna modlitwa o Ducha Świętego. Potrzebna jest ta modlitwa zawsze, ale szczególnie dzisiaj w Polsce. Tylko w mocy Ducha Świętego owocnie powróci bowiem dyskusja o życiu świętym i nietykalnym od poczęcia do naturalnej śmierci. Ta nadzieja i ta dyskusja trwa w Kościele i trwa w narodzie” - wyznał w obecności Premiera RP.
Po Mszy św. przemówił o. Tadeusz Rydzyk. Głos zabrał również premier Jarosław Kaczyński: „Chciałbym podziękować za to, że mogę dzisiaj być jednym z Was, jednym z tych, którzy przyszli tu, na Jasną Górę, przed tron Maryi, by być bliżej Boga, by być silniejszym Bogiem, by być silniejszym w tym wymiarze, który odnosi się do spraw ostatecznych każdego z nas, ale także i w tym doczesnym, ludzkim wymiarze naszych ziemskich działań we wspólnotach rodzinnych, we wspólnotach lokalnych, w wielkiej wspólnocie Polaków naszego Narodu. Polska jest tutaj!”. Uczestnicy pielgrzymki wystosowali list do Papieża Benedykta XVI.
Konferencja egzorcystów
Uwolnienie od mocy zła
O okultyzmie i satanizmie oraz o różnych formach modlitwy uwolnienia rozmawiali na Jasnej Górze w dniach 9-13 lipca uczestnicy międzynarodowej konferencji egzorcystów. Przybyło ponad 300 osób z 29 krajów świata. Ks. Aleksander Posadzki SJ zauważył, że posługa egzorcystów sprawowana jest za pozwoleniem i w imieniu Kościoła. W 1998 r. ukazał się w Rzymie „Nowy rytuał egzorcyzmów publicznych”, który jest dokumentem obowiązującym. Ks. Marian Piątkowski - krajowy koordynator egzorcystów z ramienia Episkopatu Polski podkreślił, że dziś otworzyło się wielkie pole okultyzmu, które powoduje „wchodzenie ludzi w kontakt ukryty ze złymi duchami” i dlatego wzrasta zapotrzebowanie na posługę egzorcystów. Polska ma największą w Europie, poza Włochami, liczbę kapłanów egzorcystów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Film o Jasnej Górze
Aktorzy w sanktuarium
Ekipa filmowa firmy producenckiej „Artrama” przygotowuje dokument o Jasnej Górze. Film ma się składać z kilkunastominutowych odcinków, przedstawiających ponad 600-letnie dzieje Jasnej Góry. Reżyserem i scenarzystą filmu jest Paweł Woldan, głównym narratorem - Artur Żmijewski, aktor znany m.in. z serialu „Na dobre i na złe”. Komentarze napisał Janusz Poniewierski, a kierownikiem produkcji jest Agnieszka Karpowicz. - Radujemy się, że możemy swoją pracą przybliżyć innym to miejsce, bo myślę, że nie tylko każdy Polak powinien tu przybyć. I ten serial będzie służył temu, żeby zachęcić do przyjazdu i odwiedzenia Sanktuarium” - mówi Paweł Woldan.
Zapisy na pielgrzymkę
Warszawska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę - „paulińska” odbywa się w dniach 6-15 sierpnia; początek - 6 sierpnia o godz. 6.00 Mszą św. przed kościołem Paulinów w Warszawie; wymarsz o godz. 7.30.
Zapisy: do 5 sierpnia - kościół i klasztor Paulinów, ul. Długa 3, Warszawa, tel. (0-22) 635-62-52, 831-45-75; adres internetowy:
Krótko
Pielgrzymka Apostolstwa Chorych i Niepełnosprawnych liczyła ok. tysiąca osób. Odbyła się 6 lipca. Mszy św. dla pielgrzymów przewodniczył bp Gerard Bernacki z Katowic - duchowy opiekun Apostolstwa Chorych, który również wygłosił homilię. Chorzy przyjęli w Kaplicy Matki Bożej i w Bazylice błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem, zwane błogosławieństwem lurdzkim. Za organizację pielgrzymki odpowiedzialny był ks. prał. Stanisław Michałowski.
Członkowie Zakonu Kawalerów Maltańskich z różnych krajów Europy nawiedzili Jasną Górę 7 lipca. Obecni byli m.in.: prof. Henryk Kubiak - komendant główny Maltańskiej Służby Medycznej i członek Zakonu oraz Martin Micallef - koordynator promocji Zakonu. Mszę św. dla pielgrzymów odprawił o. Marek Pieńkowski, dominikanin, kapelan Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, z którym koncelebrował ks. Urs Buhlmann z Niemiec.
Pielgrzymka Konna z Zaręb Kościelnych dotarła 7 lipca. Kawalerzyści wjechali w galowych mundurach kawalerii II Rzeczypospolitej. Pokonali oni trasę ok. 400 km w ciągu 11 dni. W służbie logistyczno-zaopatrzeniowej wzięło udział 20 osób.
Za organizację pielgrzymki odpowiedzialni byli: starszy wachmistrz ks. Andrzej Dmochowski - proboszcz w Zarębach Kościelnych; szef przemarszu ks. wachmistrz Grzegorz Śniadach - proboszcz w Ciechanowcu; ojciec duchowy pielgrzymki ks. Marek Kondratowicz - wikariusz w Myszyńcu; ks. Damian Cawaj - proboszcz w Tucznej oraz br. Zbigniew Furman z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Mszę św. na Szczycie odprawił bp Stanisław Stefanek. Pielgrzymów powitał o. Eustachy Rakoczy - kapelan Żołnierzy Niepodległości. Obecni byli: płk rezerwy Sylwester Kuczyński i płk rezerwy Michał Kamiński. W niedzielę na zakończenie pielgrzymki w Sali Papieskiej odbyła się odprawa kawalerzystów.
Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00