Reklama

Nowość Białego Kruka

Gród św. Kingi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień 24 lipca wiąże się ze wspomnieniem św. Kingi, zwanej też Kunegundą. Jej postać owiana jest wieloma legendami. Najsłynniejsza z nich wiąże się ze sprowadzeniem do Polski złóż solnych - białego skarbu, przez całe wieki ważnego źródła dochodu Rzeczypospolitej.

Św. Kinga

Kinga - księżniczka węgierska, księżna krakowsko-sandomierska, pani sądecka - żyła w latach 1234--92. Była żoną polskiego księcia Bolesława Wstydliwego, z którym wspólnie ślubowała dozgonną czystość. Od niego otrzymała w darze kasztelański gród Sącz (dziś Stary Sącz) wraz z ziemią sądecką. Doprowadziła całą kasztelanię do rozkwitu. W Sączu ufundowała istniejący do dziś klasztor Klarysek, do którego sama wstąpiła po śmierci męża w 1279 r. Dziś znajduje się tam jej sanktuarium.
24 lipca - dzień narodzin św. Kingi dla nieba - w Starym Sączu obchodzony jest szczególnie uroczyście, a punkt kulminacyjny stanowi Msza św., odprawiana od kilku lat przy ołtarzu papieskim, stającym się swoistym sanktuarium Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Stary Sącz

Reklama

W tym roku uroczystości mają charakter wyjątkowy, gdyż miasto świętuje 750-lecie lokacji na prawie magdeburskim (1257). Choć gród Kingi przechodził po jej śmierci różne koleje losu, dziś znów jest miastem przeżywającym rozkwit. Można się o tym przekonać, studiując znakomity album „Gród św. Kingi”, z fotografiami Adama Bujaka, wydany na wysokim poziomie edytorskim przez renomowane wydawnictwo Biały Kruk we współpracy z władzami samorządowymi Starego Sącza. Należy tu nadmienić, iż św. Kinga jest patronką samorządowców i na pewno była dobrym duchem towarzyszącym powstawaniu tej książki, której wydanie zaplanowano na jubileusz miasta.

Album Białego Kruka

Album ukazuje niezwykłą urodę Starego Sącza, jednego z najstarszych miast w Polsce. Wiele tu cennych pamiątek z przeszłości, prawdziwych pereł naszej kultury. Przyciągają one nie tylko turystów, ale także pielgrzymów przybywających do sanktuarium św. Kingi.
Album powstał według koncepcji wydawniczo-graficznej Leszka Sosnowskiego. Podzielony jest na 9 rozdziałów. Najpierw zapoznajemy się z dziejami miasta, które w eseju „Średniowieczna perła Beskidów” przybliża w interesujący sposób Jerzy Leśniak. Następnie wchodzimy już w opowieść złożoną z fotografii artystycznych Adama Bujaka, gdzie odnajdujemy głównie ślady przeszłości, choć nie brak też dorobku współczesności. W rozdziale „Niech mówią wieki” oglądamy pełne wspaniałych dzieł sztuki (głównie sakralnej) zabytki - zabudowania klasztoru Klarysek, kościół parafialny św. Elżbiety Węgierskiej, wczesnobarokowy kamienny kościół św. Rocha i Sebastiana, stary cmentarz.
Rozdział „Za klauzurą” wprowadza nas w obszar żyjących w odcięciu od świata mniszek klarysek, niedostępny dla zwykłego śmiertelnika. Adama Bujaka jednak siostry wpuściły! Oglądamy więc unikatowe zdjęcia klarysek modlących się w chórze zakonnym, pracujących w ogrodzie, tkających i haftujących, odpoczywających podczas rekreacji. Szczególnie interesujące i niezwykłe są zdjęcia przedstawiające śluby wieczyste jednej z mniszek. Adam Bujak mógł być świadkiem również tej uroczystości. Warto w tym miejscu dodać, że ojciec profeski mógł filmować uroczystość jedynie zza kraty oddzielającej kościół od klauzury.
W dalszej części albumu podziwiamy „Sztukę w klasztorze” - bogato zdobione ołtarze, rzeźby, obrazy, relikwiarze. Kolejny rozdział, zatytułowany „Świątecznie”, przedstawia miasto podczas różnych uroczystości i ważnych dla miasta chwil, z których największą była bez wątpienia kanonizacja bł. Kingi, dokonana 16 czerwca 1999 r. przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Ołtarz papieski stoi w Starym Sączu do dzisiaj, tu odprawiane są Msze św., np. odpustowe, które poprzedza zwykle procesja wyruszająca spod klasztoru. W albumie zamieszczone są też m.in. zdjęcia ze słynnego już Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej oraz Urodzin Starego Sącza, organizowanych od kilku lat pod patronatem burmistrza Mariana Cyconia, bardzo zasłużonego zarówno dla rozwoju miasta, jak i dla rewaloryzacji zabytkowej zabudowy, wielkiego protektora sióstr klarysek. Dzięki sprawnemu samorządowi Stary Sącz wciąż się rozwija, dbając zarówno o historyczne budowle, jak i o środowisko naturalne. Szczególnie wyeksponowano w albumie przyrodę, bo gród św. Kingi jest przepięknie położony w sercu Beskidów. Przeglądając rozdziały „Spacer po mieście”, a następnie podziwiając „Kolory nocy”, mamy okazję oglądać miasto tonące w zieleni starych drzew, ulokowane wśród niepowtarzalnego krajobrazu Beskidu Sądeckiego. Szczególną uwagę przyciąga odnowiony rynek, który jak za dawnych czasów wybrukowano kilka lat temu otoczakami (zużyto aż 1 250 000 kamieni). Wzrok przykuwa też fontanna wielobarwnie oświetlona i tryskająca w… takt muzyki.
Ostatnie dwa rozdziały: „W harmonii z naturą” i „Okolice” przedstawiają piękno przyrody gminy starosądeckiej - dolinę Popradu, potok Rzyczanowski, Pasmo Radziejowej, a także urocze zabytki ukryte w małych miejscowościach, takich jak Barcice, Cyganowice czy Popowice. W pewnym momencie możemy wraz z autorem przysiąść na skale uformowanej w kształt fotela, gdzie odpoczywała księżna Kinga, uciekając przed Tatarami.

„Pochwalmy się Polską”

Album, wydany w trzech językach (polskim, angielskim i niemieckim), jest znakomitą zachętą do odwiedzenia Starego Sącza, podążenia śladami św. Kingi, a także Jana Pawła II, który doskonale znał i ukochał tę ziemię. To nie tylko wspaniała promocja tego regionu w Europie, któremu do Europy będzie pewnie jeszcze bliżej, gdy powstanie tu planowane lotnisko cywilne, ważne dla całego Podhala. To także przykład jak piękna jest Polska, ile w niej wspaniałych zabytków, ważnych świadectw przeszłości, dowodów głęboko osadzonej tradycji chrześcijańskiej. Trzeba tylko, aby znaleźli się tacy ludzie, jak np. burmistrz Starego Sącza Marian Cycoń, (wybrało go na kolejną kadencję 90% głosujących!), którzy to piękno wydobędą, przypomną i wypromują. Tak, wypromują, bo samo nic się światu nie pokaże. Biały Kruk wydaje całą serię książek pod hasłem „Pochwalmy się Polską”. No właśnie, pochwalmy się sami, bo nikt inny za nas tego nie zrobi. A naprawdę jest się czym pochwalić.

„Gród św. Kingi” - album, 192 strony, obwoluta, cena 97 zł. Biały Kruk Sp. z o.o., ul. Szwedzka 38, 30-324 Kraków, tel./fax: (+48) (0-12) 260-32-40, (0-12) 260-34-50, (0-12) 260-32-90, biuro@bialykruk.pl, www.bialykruk.pl

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważanie na 1 stycznia: Unikaj tej postawy. Żerowanie na ciekawości nas niszczy

2024-12-31 09:23

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

ks. Marek Studenski

mat. prasowy

Współczesny świat często żeruje na naszej ciekawości i zdziwieniu. Internet pełen jest sensacyjnych tytułów i zaskakujących treści, które przyciągają naszą uwagę, lecz nie oferują głębszych wartości.

Takie powierzchowne podejście może zniszczyć nasze wnętrze. Warto zatem wzorem Maryi podejść do życia refleksyjnie, analizować i wyciągać wnioski z codziennych doświadczeń, by dostrzegać Boże działanie w naszym życiu.
CZYTAJ DALEJ

Niebezpieczne prezenty dla nowej władzy

2025-01-01 08:21

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Rok miodowy nowej władzy wydaje się nie kończyć. Mimo iż w ocenie premiera Donalda Tuska Polacy są podzieleni (48,7 procent badanych w najnowszym sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski ocenia go negatywnie, ale 47,1 procent pozytywnie), to biorąc pod uwagę skalę siłowych zmian systemu w Polsce, jakie dokonały się w ciągu ostatnich 12 miesięcy wydają się to dla rządzącej koalicji niegroźne wyniki. Jeśli spojrzymy jednak bardziej perspektywicznie, to każdego dnia bardzo toksyczne prezenty dostaje nie tylko ta władza, ale każda kolejna.

Bardzo ciekawa dyskusja wywiązała się w mediach społecznościowych między Donaldem Tuskiem, a Anną Marią Żukowską. Zdalna, bo posłanka Lewicy polemizowała ze słowami swojego premiera, które szef rządu wygłosił do swoich ministrów przed posiedzeniem rządu. To już taka nowa, świecka tradycja, że premier zamiast zorganizować konferencję prasową dla mediów, taką normalną, z pytaniami – przed posiedzeniem Rady Ministrów wygłasza krótkie wystąpienie, a jego urzędnicy wypraszają kamery z operatorami i zamykają drzwi. To właśnie w trakcie takiego wystąpienia Donald Tusk ogłosił, że „do lipca będziemy trwali w systemie prawa i bezprawia jednocześnie”. Pod wpisem, który cytował premiera, Żukowska zadała proste pytanie: „A kto będzie decydował o tym, co jest prawem, a co bezprawiem?”, a dalej stwierdziła, że „dystansuje się od czegoś, co wróci jak bumerang: wszystko, co zrobimy im, oni zrobią nam”, bo „to się nigdy nie skończy.”
CZYTAJ DALEJ

Maryja zawsze ci pomoże

2025-01-01 21:00

Magdalena Lewandowska

Wierni licznie przybyli na uroczystości odpustowe

Wierni licznie przybyli na uroczystości odpustowe

1 stycznia parafia Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny we Wrocławiu-Pilczycach przeżywała uroczystości odpustowe.

Przewodniczył im franciszkanin o. Piotr Cuber, proboszcz parafii św. Karola Boromeusza i kustosz sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. – Rozpoczynając 2025 rok przychodzimy do Maryi i uciekamy się pod Jej opiekuńczy płaszcz. Nasza parafia jest szczególnie szczęśliwa, bo odpust przeżywamy, gdy w całym Kościele obchodzimy uroczystość Bożej Rodzicielki. 1 dzień Nowego Roku rozpoczynamy razem z naszą patronką, chcemy być przy Maryi – mówił na początku sumy odpustowej proboszcz ks. Jacek Dziadkiewicz. Eucharystię koncelebrowali licznie przybyli kapłani z całego dekanatu Wrocław-Zachód.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję