Porady s. Teresy Tabaki z klasztoru w Pniewach:
Rośliny w ogrodzie w Pniewach nie są stłoczone. To bardzo ważna zasada prowadzenia ogrodu w zgodzie z naturą - uważa s. Teresa. Gdy rośliny mają przestrzeń, lepiej rosną, owocują i mniej chorują. Dobre wykorzystanie każdego skrawka gruntu ułatwiają uprawy współrzędne, co także wpływa na zdrowotność roślin, np. z marchwią uprawia się cebulę lub czosnek.
Cechą charakterystyczną ogrodu w Pniewach są duże połacie części sadowniczej i ozdobnej wyściółkowane korą. Warstwa ta jest dosyć gruba, na początku miała 20 cm grubości. Siostra Teresa w ten sposób walczy z chwastami. Rozkładająca się kora ma za zadanie użyźniać glebę i trzymać wilgoć. Początkowo siostra dawała jednorazowo grubą warstwę kory, obecnie uważa, że korzystniej jest dawać korę w dwóch mniejszych dawkach i w odstępie dwóch lat. Ściółkowanie korą na początku ma także ujemne strony, bo rozkładająca się kora pobiera z ziemi azot. Dlatego korę pod drzewkami i krzewami warto podlewać bogatą w azot gnojówką z pokrzywy.
W ogrodzie nie ma stałego płodozmianu. Siostra stara się dostosować do aktualnych potrzeb klasztoru. Najważniejszą regułą jest, aby jak najpóźniej na tym samym polu rosły te same rośliny. Poza tym siew żyta jako poplonu spełnia ważną funkcję sanitarną.
I jeszcze receptury preparatów przydatnych w uprawie ekologicznego ogrodu.
Gnojówka wzmacniająca: 10 kg czosnku, 0,5kg mniszka lekarskiego, garść wrotyczu, 0,5 kg pokrzyw zalać 100 l wody do sfermentowania. Do oprysku rozcieńczyć w proporcji 1: 20
Ziemia do wielodoniczek: 60% torfu + 25% kompostu + 10% ziemi gliniastej darniowej + 5% krowieńca (czyli nawozu krowiego).
Pomóż w rozwoju naszego portalu