Reklama

Franciszek

Zdaniem Franciszka najtrudniejszy post to, "post dobroci"

[ TEMATY ]

papież

chrześcijaństwo

kazanie

post

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na konieczność ścisłego powiązania życia wiary z miłosierdziem chrześcijańskim wobec ubogich wskazał Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Franciszek zaznaczył, że w przeciwnym razie to, co się wyznaje jest jedynie hipokryzją.

Papież podkreślił, że chrześcijaństwo nie jest bezduszną regułą, podręcznikiem formalnych przykazań dla ludzi przybierających dobrą minę hipokryzji, aby ukryć serce pozbawione miłości. Chrześcijaństwo jest samym "ciałem" Chrystusa, bez wstydu pochyla się nad tymi, którzy cierpią - zaznaczył Franciszek. Ojciec Święty nawiązał do dzisiejszej Ewangelii, (Mt 9,14-15), gdzie mowa jest o tym, że uczniowie Jana pytali, dlaczego uczniowie Jezusa nie poszczą, w przeciwieństwie do nich i faryzeuszów, którzy wiele pościli. Zauważył, że uczeni w Piśmie i faryzeusze zamienili przestrzeganie przykazań w formalność, a życie religijne w etykę, zapominając o tym co najistotniejsze, to znaczy historii zbawienia, wybrania, przymierza.

"Otrzymywanie od Pana miłości Ojca, tożsamości Jego ludu, a następnie zamienianie jej w etykę jest odrzucenie tego daru miłości. Ci obłudni ludzie są osobami dobrymi, czynią to, co się czynić powinno. Wydają się dobrzy! Są ludźmi etycznymi, lecz bez dobroci, bo utracili poczucie przynależności do ludu! Pan daje zbawienie w obrębie ludu, należącym do Ludu" - zaznaczył papież.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ojciec Święty przypomniał, że już prorok Izajasz (Iz 58,1-9) w pierwszym dzisiejszym czytaniu liturgicznym przypominał, czym jest post zgodny z Bożą wizją: " rozerwać kajdany zła, rozwiązać więzy niewoli, wypuścić wolno uciśnionych i wszelkie jarzmo połamać; dzielić swój chleb z głodnym, wprowadzić w dom biednych tułaczy, nagiego, którego ujrzysz, przyodziać". Tak więc post, jakiego pragnie Pan to troska o bliźniego, to nie wstydzenie się ciała brata.

"Nasza doskonałość, nasza świętość rozwija się wraz z naszym ludem, w którym jesteśmy wybrani i włączeni. Nasz największy akt świętości jest właśnie w ciele brata i w ciele Jezusa Chrystusa" - stwierdził papież. Dodał , że chodzi o dzielenie chleba z głodnym, troskę o chorych, starszych, tych, którzy niczym nie mogą się nam odwdzięczyć. Zdaniem Franciszka najtrudniejszy post to, "post dobroci".

"Kiedy dajesz jałmużnę, czy rzucam monetę, nie dotykając ręki? A jeśli go dotknę, czy natychmiast ją cofam? Czy dając jałmużnę patrzę w oczy mojego brata, siostry? Czy kiedy wiem, że ktoś jest chory, idę go odwiedzić? Czy serdecznie pozdrawiam?" - powiedział papież i dodał, że według tego, co uczynimy naszym braciom zostaniemy osądzeni.

2014-03-07 13:35

Oceń: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Etiopia: ukrywa się za wiarę w Chrystusa

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

wiara

religia

muzułmanie

prześladowania

chrześcijanin

Bożena Sztajner/Niedziela

Gdy rozgorączkowana 18-letnia Hayat Hussein wołała we śnie imię Jezusa, jej pobożny muzułmański ojciec zrobił się podejrzliwy. W jej telefonie komórkowym znalazł Biblię oraz chrześcijańskie pieśni. Związał więc córkę i groził, że ją zabije, dlatego od listopada dziewczyna ucieka. Niedawno pracownik Międzynarodowego Dzieła Chrześcijańskiego „Open Doors” (Otwarte Drzwi) spotkał zdeterminowaną młodą kobietę.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2025 r.

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Radom: Ks. Krzysztof Dukielski biskupem pomocniczym diecezji radomskiej

2025-07-12 12:00

[ TEMATY ]

diecezja radomska

Diecezja Radomska

Ks. Krzysztof Dukielski

Ks. Krzysztof Dukielski

Ks. Krzysztof Dukielski, dotychczasowy proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Magnuszewie, został mianowany biskupem pomocniczym diecezji radomskiej. Decyzję Ojca Świętego Leona XIV ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Ojciec Święty Leon XIV mianował Ks. Krzysztofa DUKIELSKIEGO, dotychczasowego proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela w Magnuszewie, biskupem pomocniczym diecezji radomskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Catula.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję