Anna Wyszyńska: - O czym trzeba pamiętać w żywieniu dzieci w czasie lata?
Lek. med. Elżbieta Janczarek: - Lato przynosi bogactwo warzyw i owoców, które są prawdziwym skarbem w dziecięcym jadłospisie. Jednocześnie czas lata, zwłaszcza upałów, może wiązać się z pewnymi zagrożeniami zdrowia. Warto przypomnieć podstawowe zalecenia na letnie miesiące, zaczynając od najmłodszych. Jeżeli niemowlę jest karmione piersią, nie należy w czasie upałów przestawiać go na karmienie sztuczne. Aktualne jest więc nadal powtarzane przez nasze babcie zalecenie, że nie powinno się odstawiać dziecka od piersi w czasie lata. Można i powinno się wprowadzać do diety niemowlaka jarzyny i owoce. Robimy to stopniowo, każdy nowy produkt wprowadzamy pojedynczo, w odstępach co najmniej dwudniowych, i uważnie obserwujemy, czy nie pojawią się bóle brzucha, wysypka, wymioty, biegunka. Jeżeli zauważymy objawy złej tolerancji pokarmu, zgłaszamy się do lekarza.
Starszym dzieciom nie żałujemy świeżych warzyw i owoców w postaci surówek i soków. Ponieważ najbardziej wartościowy jest sok świeżo wyciśnięty, warto kupić sokowirówkę, w której będziemy sporządzać soki, np. z jabłek, marchwi, buraków. Owoce i jarzyny podawane do chrupania na surowo muszą być starannie umyte, owoce cytrusowe dobrze jest sparzyć. Dbamy o czystość butelek i innych naczyń, przeznaczonych do karmienia niemowląt. Starsze dzieci uczymy, aby zawsze myły ręce przed jedzeniem. Brak higieny może wywołać tzw. choroby brudnych rąk, jak np. żółtaczka, czy salmonellozy. Pamiętajmy, że bakterie szybciej rozmnażają się w wyższych temperaturach, a produkty spożywcze nieprzechowywane w lodówkach szybciej się psują. Dlatego latem częściej mogą wystąpić zatrucia pokarmowe. Jeżeli jesteśmy na wyjeździe i stołujemy się w barach lub restauracjach, zwróćmy uwagę na świeżość potraw, które serwujemy dzieciom.
Ważne jest także, by dostarczyć dzieciom odpowiedniej ilości płynów. Jeżeli niemowlę jest karmione piersią, powinno mieć możliwość dostępu do pokarmu matki na żądanie. W innych przypadkach możemy podać dziecku do picia przegotowaną wodę, słabą herbatkę, kompot. Konieczne jest częste podawanie picia zarówno niemowlętom, jak i dzieciom starszym, aby uzupełniać wywołane upałami straty wody w organizmie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu