Reklama

Niedziela Wrocławska

Tradycja podtrzymana. Wyruszyła pierwsza grupa 42. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę

Pomimo malejącej liczby pielgrzymów z Ziemi Górowskiej podtrzymana została tradycja pielgrzymowania „z domu” na Jasną Górę.

Michalina Stopka

To już ponad trzydzieści lat, odkąd po raz pierwszy postanowiliśmy wyruszyć pieszo z Góry. Pomysł zrodził się w 1990 r., gdy leżeliśmy przy autobusie w Częstochowie Gnaszynie. Zaproponowaliśmy to naszemu księdzu, Januszowi Jastrzębskiemu - mówi Henryk Słomczyński, wieloletni pielgrzym.

Tegoroczne pielgrzymowanie rozpoczęło się od Mszy św. w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Górze. W słowie skierowanym do wiernych ks. Łukasz wskazał na wiele wymiarów pielgrzymowania, a w kontekście fragmentu Ewangelii wskazał, że pielgrzymka pozwala na oderwanie od rzeczy materialnych, a skupienie na duchowych. - Nasze rekolekcje w drodze są świetną okazją, aby spojrzeć na Pana Boga z jeszcze większą intensywnością i na nowo pobudzić w sobie ducha wiary, który będzie wolny od wszelkiego rodzaju dóbr materialnych.

Do pielgrzymów z Góry dołączyły także osoby z Głębowic, Sobótki, Niechlowa, Bartodziejów i Jordanowa. Spowodowane jest to tym, że górowski nurt gr. 14 idzie w pielgrzymce przez trzy dni do Trzebnicy, a osoby z innych części diecezji, mając wolny czas, chcą dłużej przeżywać czas słuchania słowa Bożego w drodze. - W tym roku postanowiliśmy zmienić trasę i nasz pierwszy dzień pielgrzymowania będzie dłuższy, bo ma 36 kilometrów i prowadzi do Głębowic. Tam będziemy przyjęci przez ks. proboszcza Jarosława Olejnika oraz wiernych, którzy dołączą do nas drugiego dnia pielgrzymowania. Drugi dzień drogi będzie o połowę krótszy i zakończymy go w Bagnie. Nocleg mamy zaplanowany u Salwatorianów z Centrum salwatoriańskiego "ToTu", natomiast wieczorny Apel i wtorkowa Msza święta odbędą się w kościele parafialnym - zaznacza Michalina Stopka - dodaje: - Ostatniego dnia dojdziemy do Trzebnicy i dalej będziemy pielgrzymować z głównym nurtem wrocławskiej pielgrzymki. Łącznie mamy do przejścia ok. 50 km więcej.

Pielgrzymi z racji tego, że idą dwa dni dłużej, realizują w tym czasie swój program. Nawiązuje on do tematu przewodniego 42. PPW - „Chrystus naszym pokojem”. Pierwszego dnia poruszona zostanie kwestia spokojnego serca, w niespokojnych czasach. Ukazana zostanie postawa człowieka, który poprzez spojrzenie na Chrystusa nabiera dystansu do wielu kwestii dnia codziennego podejmowanych przez media. Drugiego dnia przygotowany został temat: „Ja, orędownik pokoju?”. Poruszona zostnie kwestia codziennych decyzji i relacji z drugim człowiekiem, który może zaburzać pokój serca i nieść za sobą wiele konfliktów. - Przygotowania do pielgrzymki trwały już dłuższy czas. Po dwóch latach pandemii, gdy szliśmy przez 3 dni tylko do Trzebnicy, wiele osób nie podjęło w tym roku możliwości pielgrzymowania. Jako grupa XIV mamy niewielką ilość pielgrzymów, ale cieszymy się każdym, kto postanowił poświęcić swój czas i udać się na Jasną Górę. Mamy nadzieję, że intencje, w których idziemy zostaną wysłuchane - podkreśla Michalina.

2022-07-31 08:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: papież przyjął nuncjusza w Polsce

2023-09-28 12:49

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Papież Franciszek przyjął na audiencji prywatnej nuncjusza apostolskiego w Polsce, abp. Antonio Guido Filipazziego, arcybiskupa tytularnego Sutri – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Antonio Guido Filipazzi urodził się 8 października 1963 r. w Melzo (Mediolan) we Włoszech. Święcenia kapłańskie otrzymał 10 października 1987 r. Inkardynowany do diecezji Ventimiglia – San Remo. Po uzyskaniu doktoratu z prawa kanonicznego, został skierowany do pracy dyplomatycznej przy Stolicy Apostolskiej w dniu 1 lipca 1992 r.

CZYTAJ DALEJ

Kim jest dla mnie Jezus, że tak troszczy się o mnie?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 9, 7-9.

Czwartek, 28 września. Św. Wacława, męczennika, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Piknik ze św. Franciszkiem

2023-09-28 17:33

plakat organizatorów

    Z okazji 12. Dnia św. Franciszka z Asyżu Franciszkanie i Fundacja Brat Słońce zapraszają w niedzielę 1 października na Piknik Rodzinny.

    Piknik odbędzie się tradycyjnie przy bazylice (na skwerze przy Franciszkańskiej), początek o godz. 11.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję