To już ponad trzydzieści lat, odkąd po raz pierwszy postanowiliśmy wyruszyć pieszo z Góry. Pomysł zrodził się w 1990 r., gdy leżeliśmy przy autobusie w Częstochowie Gnaszynie. Zaproponowaliśmy to naszemu księdzu, Januszowi Jastrzębskiemu - mówi Henryk Słomczyński, wieloletni pielgrzym.
Tegoroczne pielgrzymowanie rozpoczęło się od Mszy św. w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Górze. W słowie skierowanym do wiernych ks. Łukasz wskazał na wiele wymiarów pielgrzymowania, a w kontekście fragmentu Ewangelii wskazał, że pielgrzymka pozwala na oderwanie od rzeczy materialnych, a skupienie na duchowych. - Nasze rekolekcje w drodze są świetną okazją, aby spojrzeć na Pana Boga z jeszcze większą intensywnością i na nowo pobudzić w sobie ducha wiary, który będzie wolny od wszelkiego rodzaju dóbr materialnych.
Do pielgrzymów z Góry dołączyły także osoby z Głębowic, Sobótki, Niechlowa, Bartodziejów i Jordanowa. Spowodowane jest to tym, że górowski nurt gr. 14 idzie w pielgrzymce przez trzy dni do Trzebnicy, a osoby z innych części diecezji, mając wolny czas, chcą dłużej przeżywać czas słuchania słowa Bożego w drodze. - W tym roku postanowiliśmy zmienić trasę i nasz pierwszy dzień pielgrzymowania będzie dłuższy, bo ma 36 kilometrów i prowadzi do Głębowic. Tam będziemy przyjęci przez ks. proboszcza Jarosława Olejnika oraz wiernych, którzy dołączą do nas drugiego dnia pielgrzymowania. Drugi dzień drogi będzie o połowę krótszy i zakończymy go w Bagnie. Nocleg mamy zaplanowany u Salwatorianów z Centrum salwatoriańskiego "ToTu", natomiast wieczorny Apel i wtorkowa Msza święta odbędą się w kościele parafialnym - zaznacza Michalina Stopka - dodaje: - Ostatniego dnia dojdziemy do Trzebnicy i dalej będziemy pielgrzymować z głównym nurtem wrocławskiej pielgrzymki. Łącznie mamy do przejścia ok. 50 km więcej.
Pielgrzymi z racji tego, że idą dwa dni dłużej, realizują w tym czasie swój program. Nawiązuje on do tematu przewodniego 42. PPW - „Chrystus naszym pokojem”. Pierwszego dnia poruszona zostanie kwestia spokojnego serca, w niespokojnych czasach. Ukazana zostanie postawa człowieka, który poprzez spojrzenie na Chrystusa nabiera dystansu do wielu kwestii dnia codziennego podejmowanych przez media. Drugiego dnia przygotowany został temat: „Ja, orędownik pokoju?”. Poruszona zostnie kwestia codziennych decyzji i relacji z drugim człowiekiem, który może zaburzać pokój serca i nieść za sobą wiele konfliktów. - Przygotowania do pielgrzymki trwały już dłuższy czas. Po dwóch latach pandemii, gdy szliśmy przez 3 dni tylko do Trzebnicy, wiele osób nie podjęło w tym roku możliwości pielgrzymowania. Jako grupa XIV mamy niewielką ilość pielgrzymów, ale cieszymy się każdym, kto postanowił poświęcić swój czas i udać się na Jasną Górę. Mamy nadzieję, że intencje, w których idziemy zostaną wysłuchane - podkreśla Michalina.