Reklama

Niedziela Wrocławska

Pielgrzymi z Archidiecezji Wrocławskiej wyruszyli na szlak

Na szlak wyruszyła już 42. Piesza Pielgrzymka Wrocławska „Chrystus naszym pokojem”. Pielgrzymi do stóp Maryi Jasnogórskiej dotrą 10 sierpnia, wśród nich jest dwóch biskupów – bp Jacek Kiciński i bp Maciej Małyga.

Magdalena Lewandowska

Pielgrzymi wyruszyli dziś rano z katedry wrocławskiej.

Pielgrzymi wyruszyli dziś rano z katedry wrocławskiej.

– Przyjdź! Tak mówi dziś Pan Jezus do Piotra, ale mówi też do ciebie: przyjdź, wyrusz w drogę – podkreślał na początku Eucharystii rozpoczynającej 42. Pieszą Pielgrzymkę Wrocławską bp Maciej Małyga. W homilii hierarcha nawiązał do Ewangelii, w której widzimy Piotra kroczącego po wodzie, ale który zwątpił i nie dochodzi do celu. – Różne są doświadczenia drogi. Jest droga Jezusa, który z drogi nie zawraca, który idzie się modlić i na tej modlitwie trwa, który doszedł nawet na Golgotę. Ale są też droga Piotra, który idzie, ale w czasie drogi traci siły. To jest bardzo ludzkie doświadczenie. I nie chodzi o to, że ktoś np. w Kluczborku straci siły. Są jeszcze inne doświadczenia zatrzymania się w połowie drogi, gdy dobrze zaczynamy, a potem znów toniemy, jak Piotr. Doświadczenia bólu i własnej niedoskonałości – tłumaczył bp Maciej.

– Piotr woła: Panie ratuj! Wówczas dzieje się coś pięknego. Jezus natychmiast wyciąga rękę. To "natychmiast" jest bardzo piękne i daje nam wielką nadzieję, że nasz Pan nie zwleka, nie czeka, nie mówi tonącemu "dasz radę" skoro on rady nie dał. Natychmiast wyciąga rękę i chwyta tego, który ustał w swojej drodze – mówił hierarcha. – Myślę, że wielu z nas wyrusza w pielgrzymią drogę właśnie dlatego, że być może zbyt często w jakiś naszych drogach, gdzie dobrze zaczynamy, zatrzymujemy się. Zatem na początek pielgrzymki dostajemy w Słowie Bożym coś zupełnie podstawowego, co Kościół nazywa Kerygmatem – podstawowym przekazem wiary. Natychmiast chwyta Piotra za rękę – miłość Boga Ojca do ciebie. A obok tego doświadczenie jakiejś rany, grzechu, które tak niszy w nas obraz syna, że nie umiemy chodzić po wodzie, toniemy. To wszystko jest wielką prawdą wiary, człowieczeństwa, wielką prawdą drogi, w którą wyruszamy.

– Jest Ktoś, kto mówi do ciebie „Przyjdź” i prowadzi cię przez twoja głęboką wodę. Jest gotowy, by natychmiast podąć tobie rękę – zakończył homilię bp Małyga.

Reklama

Dziś pielgrzymi dotrą do Trzebnicy do Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej. W tym roku szczególnie modlą się w intencji pokoju.

Jak podkreśla ks. Tomasz Płukarski, główny przewodnik PPW, po dwóch latach pielgrzymki sztafetowej, spowodowanej pandemią, PPW wraca do normalnego rytmu: – Wyruszają wszystkie grupy z Wrocławia i z Archidiecezji Wrocławskiej i razem jako wielka wspólnota ludzi wierzących idziemy do Matki na Jasną Górę. Ogromnie się cieszę, że znów będziemy mogli poczuć wspólnotę drogi, poczuć się jak w rodzinie.

W sumie wyruszy 20 grup m.in. z Góry, Oleśnicy, Oławy, Brzegu, Namysłowa,Wrocławia.

2022-08-02 09:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śladami Borgiasza...

Niedziela przemyska 39/2014, str. 8

[ TEMATY ]

święty

wikipedia.org

Niedawne uroczystości koronacyjne w Jarosławiu i jego związki z „cudownym Obrazem”, a także jego wspomnienie jako „drugiego fundatora zakonu jezuitów – są doskonałą okazją bliższego poznania osoby św. Franciszka Borgiasza, jezuity, który wcześniej był wicekrólem Katalonii, był żonaty, miał ośmioro dzieci, a papież kilkakrotnie ofiarował mu godność kardynalską...

Nazwisko Borgiów, niestety nie najlepiej zapisało się w historii. Przez wieki stało się synonimem korupcji, przestępstw, kupczenia kościelnymi godnościami. Życie Franciszka Borgiasza było natomiast „znakiem sprzeciwu” wobec utartych stereotypów, jakie historia powiązała z Borgiami. Osoba św. Franciszka Borgiasza od XVIII wieku cieszyła się kultem w... jarosławskiej świątyni jezuickiej – posiadał on bowiem swój ołtarz w jarosławskiej kolegiacie (wspomnijmy, że czczono go jako świętego od 1670 r., kiedy to papież Klemens X kanonizował go w Rzymie. Do ostatecznej decyzji papieża przyczynił się cud, jakiego doświadczyć miał jeden z ministrów króla hiszpańskiego Filipa III, kiedy to wyzdrowiała – za przyczyną Borgiasza – wnuczka owego notabla...). Obecnie upamiętnia jego osobę piękna rzeźba dłuta Tomasza Huttera znajdująca się na terenie jarosławskiej kolegiaty. Przedstawia ona świętego jezuitę zgodnie z kanonem obecnym w ikonografii – księgą oraz umieszczoną na niej „trupią czaszką” w diademie...

CZYTAJ DALEJ

Uroczystości Kresowe w Łężycy

2022-10-03 09:49

[ TEMATY ]

Bp Adrian Put

Zielona Góra‑Łężyca

Uroczystości Kresowe

Marek Budniak

W Zielonej Górze – Łężycy 2 października odbyły się XIV Uroczystości Kresowe. Ich organizatorem było Stowarzyszenie Pamięć Polskich Kresów.

W programie znalazła się m.in. wystawa kresowych pamiątek w towarowym wagonie kolejowym, który jest stałym eksponatem muzealnym w Łężycy. Odbył się koncert pieśni patriotyczno-religijnych zespołu wokalnego „Nasza Łężyca”. Najważniejsze punkty programu to: Msza św. w intencji Ofiar Ludobójstwa Wołyńsko-Małopolskiego oraz tzw. „operacji polskiej”, której wykonawcą w latach 1937-1938 było sowieckie NKWD oraz uroczystość, z ceremoniałem wojskowym, przy Mauzoleum Pomniku Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. Mszę św. celebrował Ksiądz Biskup Adrian Put w asyście Księdza Proboszcza Zygmunta Zimnawoda, Księdza Dziekana Jana Pawlaka, Księdza Kapelana Kresowiaków Zbigniewa Dymitruka. Homilię wygłosił Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zalewski, który najpierw przypomniał męczeństwo św. Andrzeja Boboli, następnie wielkie cierpienie Polaków - ofiar nacjonalistów ukraińskich oraz odniósł się do tego co dzisiaj przeżywa naród ukraiński i jak ważne i potrzebne jest niesienie im pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: w połowie października poznamy Dokument dla etapu kontynentalnego Synodu

2022-10-03 16:30

[ TEMATY ]

synod

Adobe Stock

Członkowie XV Rady Zwyczajnej Synodu Biskupów zatwierdzili wypracowany przez zespół ekspertów z całego świata Dokument dla etapu kontynentalnego Synodu Biskupów 2023. Został on opracowany jednocześnie w języku włoskim i angielskim i przekazany Ojcu Świętemu. Będzie upubliczniony w połowie października i wysłany jednocześnie do wszystkich biskupów – informuje Sekretariat Generalny Synodu Biskupów.

W centrum prac grona 50 osób znalazło się 112 syntez Konferencji Episkopatów (ze 114), ale także syntezy Katolickich Kościołów Wschodnich, zgromadzeń zakonnych, stowarzyszeń i ruchów kościelnych, dykasterii watykańskich oraz wnioski indywidualne, które dotarły do Sekretariatu Generalnego Synodu. Prace nad tym materiałem trwały od 22 września do 2 października we Frascati pod Rzymem w Centrum Jana XXIII. Na zakończenie obrad spotkał się z jego redaktorami na audiencji prywatnej papież Franciszek. Dokument ten zostanie zaproponowany do rozeznania Ludowi Bożemu na drugi etap procesu synodalnego 2021-2023.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję