Reklama

Niedziela Wrocławska

Srebrny wianek na 25-lecie

W Kluczborku w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa swoje 25-lecie złożenia ślubów zakonnych świętowała s. Maria Czepiel. Zobaczcie, co powiedziała jubilatka:

Michalina Stopka

s. Maria Czepiel odnawia śluby zakonne

s. Maria Czepiel odnawia śluby zakonne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku s. Maria podkreśliła duchowy wymiar pielgrzymki: - Jest to żywy Kościół, który ma serce, którego ciało doświadcza bólu, radości, smuci się. To mistyczne ciało Chrystusa, do którego Chrystus mnie wezwał w sakramencie Chrztu. Za to jestem Mu bardzo wdzięczna - zaznaczyła.

Zacytowane zostały słowa św. Teresy od Dzieciątka Jezus: - Bardzo lubię słowa tej święte, która mówi, że w Mistycznym Ciele Chrystusa odkryła swoje miejsce i odnalazła swoje powołanie. Napisała w swoim dzienniku: „Moim powołaniem jest miłość, bo w tym powołaniu znajdują się wszystkie inne powołania. Chce być sercem Kościoła, które siły czerpie od Chrystusa.” Te słowa są żywe we mnie do dzisiaj - podkreśliła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jubileusz to świetna okazja, aby powspominać początki. - Na tej pielgrzymce jestem 25 raz. Po raz pierwszy byłam w 1991 roku, mając 16 lat. Wtedy w Częstochowie odbywały się Światowe Dni Młodzieży. Była to pielgrzymka okupiona łzami, gdyż mama nie chciała mnie puścić, jednakże wspólnota zobowiązała się do tego, aby się mną opiekować. Przez te wszystkie pielgrzymki, na których byłam odkryłam, że pielgrzymka uczy mnie przeżywać trudne chwile. Dlatego wybrałam pielgrzymkę na miejsce mojego jubileuszu, bo ona nauczyła mnie przeżywać kryzysy. A było ich kilka w moim życiu. W ten sposób odkryłam, że pielgrzymka jest wspólnotą. Jak jeden upada, to drugi podniesie, da pić, zabandażuje palec, zapyta o samopoczucie. Siłą w kryzysach jest wspólnota i nie wolno w kryzysie zamykać się w izolacji, odchodzić na boki, wychodzić z wieczernika, gdy jest noc. Odkryła, że muszę widzieć ludzi dookoła mnie, a nie zatrzymywać się na tym, że tylko mi jest źle. Nie siadam na pielgrzymce tylko ze znajomymi, ale siadam także z nieznajomymi - stwierdziła jubilatka.

Pielgrzymka to dla s. Marii to Boży czas. - Dzięki doświadczeniu rekolekcji w drodze dał mi Pan Bóg łaskę jedności. Jestem wdzięczna, że mój jubileusz mogę przeżywać z bł. siostrami męczenniczkami i cieszę się, że ich beatyfikacja była wtedy, gdy przeżywam swój srebrny jubileusz - mówiła.

Reklama

Podkreślone zostały także motywy obchodów jubileuszu na pielgrzymce. - Miejsce wybrał ks. Tomasz Płukarski, główny przewodnik PPW. Znamienne jest to, że tutaj mieszkała i żyła s. Paschalis Jahn, w obecnym domu sióstr józefitek. Przed wojną był to dom sióstr elżbietanek. Ich wierność miłości, w trudnym czasie historii, dzisiaj pomaga mi odkrywać, że ta wierność zrodziła się z codziennej wierności - powiedziała siostra.

Nie zabrakło także słów podziękowań. - Chciałabym podziękować Bogu, że dał m doświadczyć żywego Kościoła, że włączył mnie w to mistyczne ciało swoje, że pozwolił mi być częścią tego Kościoła. Chciałabym, żebyście świętowali razem ze mną. Modlę się za was i proszę was o modlitwę. Mam jeszcze jedną prośbę. Módlcie się za kapłanów. Dzisiaj jest dużo szemrania o kapłanach i mówienia niedobrych rzeczy. Oni są ludźmi tak, jak my, doświadczają swojej ludzkiej kondycji tak jak my, a dźwigają trochę więcej, bo niosą całą wspólnotę Kościoła. Zły duch będzie ich bardziej atakował, bo „uderz w Pasterza, a rozproszą się owce”. Proszę, módlcie się o powołania kapłańskie, aby nie zabrakło nam kapłanów, żywego pokarmu, chleba, który daje nam siłę w Eucharystii. Proszę was, módlcie się o powołania do życia konsekrowanego. Ojciec Święty napisał, że życie konsekrowane ma wskazywać, że celem naszego życia jest wieczność i my tu na Ziemi, jako osoby konsekrowane, w doczesności mamy być odbiciem życia wiecznego, abyśmy pamiętali, że nie tu kończy się nasze życie i budowany jest nasz dom, ale w pielgrzymce życia idziemy do domu w niebie.

Bardzo wszystkim dziękuję.

2022-08-09 08:07

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Ruszyły zapisy na kolejną edycję Dominikańskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej

2024-04-23 09:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum WML Dominikanie Łódź

W trakcie Dominikańskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej “Sacrum Convivum”, w łódzkim klasztorze oo. Dominikanów przy ul. Zielonej 13, spotkają się miłośnicy śpiewu kościelnego, członkowie schol i innych amatorskich zespołów muzycznych.

Mimo że na co dzień posługują w różnych wspólnotach, to w dniach 24-26 maja 2024 roku, razem stworzą wielogłosowy chór.  Doświadczą w nim piękna wspólnej modlitwy, a przy okazji rozszerzą swój repertuar i poznają możliwości własnego głosu.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek obchodzi dziś imieniny

2024-04-23 11:19

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Najgorętsze i najszczersze życzenia od narodu włoskiego, a także osobiste, wraz z serdecznymi życzeniami zdrowia i pomyślności przekazał Ojcu Świętemu z okazji dzisiejszym imienin prezydent Włoch, Sergio Mattarella.

Prezydent Republiki Włoskiej wyraził ubolewanie z powodu napiętej sytuacji w świecie, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, gdzie dochodzi do aktów przemocy, konfrontacji i zemsty. Podkreślił znaczenie nieustannych apeli Ojca Świętego o pielęgnowanie w rodzinie ludzkiej więzów braterstwa, stanowiących inspirację zarówno dla wierzących jak i niewierzących.

CZYTAJ DALEJ

Życzenia przewodniczącego KEP dla biskupa sosnowieckiego nominata

2024-04-23 15:38

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda SAC

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Abp Tadeusz Wojda SAC

Abp Tadeusz Wojda SAC

„W imieniu Konferencji Episkopatu Polski pragnę przekazać serdeczne gratulacje oraz zapewnienia o modlitwie w intencji Księdza Biskupa, kapłanów, osób życia konsekrowanego oraz wszystkich wiernych świeckich Diecezji Sosnowieckiej” - napisał abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liście przesłanym na ręce biskupa sosnowieckiego nominata Artura Ważnego. Nominację ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

„Życzę Księdzu Biskupowi coraz głębszego doświadczania „bycia posłanym” czyli podjęcia misji samego Jezusa Chrystusa, który w pasterskim posługiwaniu objawia miłość Boga do człowieka” - napisał przewodniczący Episkopatu do bp. Artura Ważnego mianowanego biskupem sosnowieckim. „Życzę, aby codzienna bliskość Ewangelii i Eucharystii prowadziły do uświęcenia Księdza Biskupa oraz powierzonego jego pasterskiej pieczy Ludu Bożego Diecezji Sosnowieckiej” - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję