Reklama

Niedziela Wrocławska

Św. Edyta Stein patronką kaplicy PWT

Kaplica Papieskiego Wydziału Teologicznego otrzymała tytuł św. Teresy Benedykty od Krzyża Edyty Stein – dziewicy i męczennicy, patronki Europy.

Archiwum PWT

Kaplica Papieskiego Wydziału Teologicznego

Kaplica Papieskiego Wydziału Teologicznego

Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski i Wielki Kanclerz Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, nadał kaplicy uczelni tytuł św. Teresy Benedykty od Krzyża Edyty Stein. Decyzję metropolita ogłosił w dekrecie z dnia 9 sierpnia 2022 r., jako odpowiedź na prośbę ks. prof. Włodzimierza Wołyńca, Rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego. Nadanie kaplicy PWT tego tytułu jest jednocześnie zarządzeniem święta patronalnego, które należy obchodzić 9 sierpnia.

– Wszystkim, którzy gromadzą się w tej kaplicy, by oddawać chwałę Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu, przyjmować Słowo Boże oraz uczestniczyć w Ofierze i Uczcie Eucharystycznej, z serca błogosławię – pisze arcybiskup.

9 sierpnia 2022 r. przypada 80. rocznica śmierci Edyty Stein, niemieckiej uczonej urodzonej we Wrocławiu, która była filozofem i fenomenologiem pochodzenia żydowskiego. W wieku 31 lat przeszła na katolicyzm, wstąpiła do zakonu karmelitanek bosych. Jako zakonnica przyjęła imię Teresa Benedykta od Krzyża. W czasie II Wojny Światowej trafiła do nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, gdzie została zabita w komorze gazowej 9 sierpnia 1942 roku. Jest świętą i męczennicą Kościoła katolickiego oraz patronką Europy.

– Nowa patronka kaplicy PWT we Wrocławiu jest wzorem do naśladowania nie tylko ze względu na świętość, ale też z racji na bardzo duży wkład w rozwój nauki, poszukiwanie prawdy oraz bezkompromisowe podążanie za nią. Jej życie, osiągnięcia i podejmowane wybory sprawiły, że została ogłoszona przez Jana Pawła II patronką Europy – podkreśla rzecznik PWT Łukasz Ligorowski.

2022-08-09 12:57

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bielawa/Nowa Ruda. Zaśpiewali Niepokalanej – Akatyst

2022-12-09 10:55

[ TEMATY ]

Bielawa

Akatyst

Nowa Ruda

Akatyst ku czci Bogurodzicy

Marek Krukowski

Nabożeństwu w Nowej Rudzie przewodniczył ks. wikariusz Michał Pietraszek

Nabożeństwu w Nowej Rudzie przewodniczył ks. wikariusz Michał Pietraszek

W przeddzień uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP w chórzyści, soliści, a wśród nich kapłani odśpiewali wyjątkowy hymn ku czci Bogarodzicy.

W parafii Św. Mikołaja w Nowej Rudzie do wspólnego śpiewu, diakonię modlitwy Ruchu Światło-Życie i parafialny Chór Cantate Domino, zmobilizował ks. Michał Pietraszek, który jako jeden z solistów przewodniczył maryjnemu nabożeństwu. Śpiewom towarzyszyło czytanie słowa Bożego oraz okadzenie świątyni. Po nabożeństwie odbył się pokaz ikon autorstwa Lili Bojnowskiej ze Świdnicy.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Bułgaria: protesty kościelne, społeczne i państwowe przeciw wizycie metropolity Antoniego z Moskwy

2022-12-10 08:03

[ TEMATY ]

Rosja

Adobe Stock

Ostre sprzeciwy i demonstracje antyrosyjskie wywołuje w Bułgarii trwająca obecnie w tym kraju wizyta przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych (OWCS) Patriarchatu Moskiewskiego, metropolity wołokołamskiego Antoniego. Swój sprzeciw wobec przyjazdu 5 grudnia dwuosobowej delegacji Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) wyrazili oficjalni przedstawiciele Patriarchatu Bułgarskiego oraz parlamentu i rządu tego kraju a także liczni świeccy.

Formalnym powodem, a właściwie pretekstem do tego wydarzenia był udział gości z Rosji w obchodach przypadającego 6 grudnia (według kalendarza gregoriańskiego) święta św. Mikołaja, będącego patronem tzw. „ruskiej” [lub rosyjskiej] cerkwi w Sofii. Zwyczajowo w tych uroczystościach biorą udział wysłannicy rosyjscy niższej rangi, podczas gdy samej liturgii przewodniczy zwykle metropolita Łoweczu – Gabriel. Tym razem po raz pierwszy na uroczystości te przybyła delegacja RKP tak wysokiego szczebla.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję