Meksyk
Kościół pomaga powodzianom
Kościół katolicki w Meksyku zaapelował o pomoc ofiarom najcięższej od 50 lat powodzi, która nawiedziła południowy stan Meksyku - Tabasco. Władze Meksyku poinformowały, że na skutek powodzi w stanie Tabasco ponad milion ludzi zostało bez dachu nad głową. Sąsiedzkie diecezje Yucatan i Puebla, a także diecezja Saltillo na północy kraju rozpoczęły już zbiórkę pieniędzy oraz pomoc humanitarną dla diecezji Tabasco, którą od 2003 r. kieruje bp Benjamin Castillo Plascencia. Na terenie tej diecezji wśród 1,9 mln mieszkańców żyje 1,2 mln katolików. Ponad 80 proc. regionu znalazło się pod wodą.
Z pomocą spieszy także Caritas Polska. Już przekazała 10 tys. dolarów i apeluje o solidarność z Meksykanami. Osoby i instytucje, które chcą wspomóc akcję pomocy poszkodowanym, mogą dokonywać wpłat na konto:
CARITAS POLSKA
Skwer Kard. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa, Bank Millennium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384, z dopiskiem: „MEKSYK”.
Można również wysłać SMS-a o treści POMAGAM na numer 72902.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
USA
Bp Karpiński z wizytą u chrystusowców
Reklama
Z wizytą u księży chrystusowców w Stanach Zjednoczonych przebywał w dniach 30 października - 6 listopada bp Ryszard Karpiński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji.
31 października odwiedził nowy Dom Prowincjalny Księży Chrystusowców w Lombard, w stanie Illinois. Została tam utworzona polonijna parafia i buduje się kościół - sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
W uroczystość Wszystkich Świętych bp Karpiński przewodniczył koncelebrowanej Mszy św. i wygłosił homilię w kościele pw. Trójcy Świętej w Chicago (na Trójcowie), gdzie również pracują księża chrystusowcy. Natomiast w Dzień Zaduszny przewodniczył liturgii w polonijnej parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Milwaukee, w stanie Wisconsin.
W niedzielę 4 listopada delegat bp Karpiński wziął udział w obchodach stulecia polskiej parafii pw. św. Stanisława w Portland, w stanie Oregon. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył miejscowy metropolita abp John Vlazny, Amerykanin czeskiego pochodzenia.
Belgia
Europa musi dbać o rodziny
Na forum unijnym trzeba zwrócić większą uwagę na problemy rodziny - uważa Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej. W Brukseli zaprezentowano 5 listopada dokument roboczy COMECE zatytułowany: „Propozycja strategii Unii Europejskiej na rzecz poparcia małżeństwa”. Jego autorzy przekonani są, że w obliczu dostrzegalnej na naszym kontynencie katastrofy demograficznej i wzrastania liczby rozwodów trwałe rodziny są dla Europy ważnym kapitałem społecznym. Wprawdzie podstawową odpowiedzialność w tej dziedzinie ponoszą poszczególne państwa członkowskie, jednak wiele korzystnych działań na tym polu mogą również podejmować instytucje unijne.
Chodzi o poparcie kursów przedmałżeńskich oraz poradnictwa rodzinnego w takich sprawach, jak uczenie się wzajemnego komunikowania oraz radzenie sobie ze stresami. Komisja Europejska powinna też zapewnić możliwości prawne pozwalające na pogodzenie życia zawodowego i prywatnego.
Australia
Chrzest aktora
Słynny australijski aktor filmowy, zdobywca Oskara - Russell Crowe jeszcze w tym roku chce przyjąć chrzest św. Aktor wyznał to w wywiadzie dla amerykańskiego magazynu „Men’s Journal”. - Jest coś większego, co nas wszystkich porusza. Mam taką wolę, aby odważyć się na ten skok wiary - podkreślił 43-letni Crowe.
Chrzest ma odbyć się w kaplicy na jego ranczo w Australii. Mała świątynia została wybudowana przed czterema laty z okazji ślubu z Danielle Spencer. Wraz z nim ochrzczony zostanie jego jednoroczny syn Tennyson.
Aktor wspomina, że rodzice powiedzieli mu i bratu, aby o swoim stosunku do Boga sami zdecydowali, gdy osiągną już odpowiedni wiek. Jego zdaniem, właśnie nadeszła taka chwila.
Russell Crowe w 2001 r. otrzymał Oskara za pierwszoplanową rolę męską w filmie „Gladiator”. Wielkim sukcesem stał się film „Piękny umysł” (2001), z jego udziałem.
Ludzie
Bp Paul Hinder
Mówiąc o wizycie króla Arabii Saudyjskiej u Benedykta XVI, bp Paul Hinder stwierdził, że wynika ona z chęci poprawienia wizerunku Arabii Saudyjskiej.
Przypomniał, że w kraju żyje milion katolików, którzy oficjalnie nie mają tam ani jednej parafii. Teraz król stara się o bardziej otwarte stosunki z innymi religiami i, mimo krytyki we własnych kręgach, jest skłonny do wprowadzenia pewnego odprężenia, gdy chodzi o zakaz sprawowania nieislamskich nabożeństw - podkreślił bp Hinder.
Wyraził jednocześnie ubolewanie z powodu braku bezpieczeństwa prawnego dla chrześcijan w Arabii Saudyjskiej. Wprawdzie władze tolerują praktykowanie w prywatnych pomieszczeniach religii nieislamskich, jednak nie ma odpowiedniej definicji na to, jaka grupa uważana jest za prywatną i jakie są ramy dla prywatnych zgromadzeń religijnych. Tak więc gdyby w przyszłości chrześcijanie mogli legalnie i bezpiecznie uczestniczyć w swoich nabożeństwach, można byłoby to potraktować jako złagodzenie przepisów.
Bp Hinder jest kapucynem, wikariuszem apostolskim dla krajów arabskich. Pochodzi ze Szwajcarii, siedzibę biskupią ma w Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Krótko
Prezydent Pakistanu Perwez Muszarraf wprowadził 3 listopada stan wyjątkowy. Zawieszona została konstytucja. Aresztowano prezesa Sądu Najwyższego. Według zapowiedzi współpracowników Muszarrafa, chodziło o uspokojenie sytuacji w kraju i walkę z terroryzmem. W Pakistanie na styczeń zaplanowano wybory. W opinii niezależnych komentatorów, Muszarraf bał się, że Sąd Najwyższy zakaże mu startu w wyborach.
15-dniowy stan wyjątkowy ogłosiły też 7 listopada władze Gruzji. Przyczyną tej decyzji były wielotysięczne demonstracje, które wyszły na ulice Tbilisi, żądając ustąpienia prezydenta Micheila Saakaszwilego. W największej demonstracji uczestniczyło 70 tys. osób.
Prezydent USA George Bush zadzwonił 8 listopada do ranionego w ubiegłym miesiącu w zamachu w Bagdadzie polskiego ambasadora, gen. Edwarda Pietrzyka - poinformowała rzeczniczka Białego Domu Dana Perino. Podziękował mu za służbę w Iraku.
Włoska policja ujęła 5 listopada szefa sycylijskiej mafii Salvatore Lo Piccolo. Aresztowanie nastąpiło w wiejskiej posiadłości niedaleko Palermo.
Rok 2007 jest dla wojsk amerykańskich najtrudniejszy spośród wszystkich lat stacjonowania w Iraku. Do początku listopada zginęło 851 amerykańskich żołnierzy.
Kilkadziesiąt osób, w tym kilku parlamentarzystów, zginęło w najkrwawszym od czasów obalenia talibów zamachu terrorystycznym w Afganistanie. Zamachowiec samobójca wysadził się w tłumie ludzi w mieście Raglan.
Poważnym sygnałem świadczącym o wzmocnieniu sojuszu amerykańsko-francuskiego stała się wizyta prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego za oceanem. Sarkozy przyjmowany był wyjątkowo uroczyście. Przemawiał przed połączonymi izbami Kongresu. Na jego cześć wydano uroczystą kolację.
Rosyjska Duma, zgodnie z wolą prezydenta Putina, zgodziła się 7 listopada na zawieszenie udziału Rosji w traktacie o ograniczeniu zbrojeń konwencjonalnych w Europie.
Pierwsza w historii strzelanina w szkole w Finlandii. 7 listopada 18-latek ze szkoły w Tuusula strzelał w czasie lekcji do swoich rówieśników. Zabił 7 osób, a kilka innych ranił.
Niemieckie seminaria duchowne ju po raz kolejny odnotowały „lekki wzrost” liczby kandydatów. Jak informuje konferencja rektorów seminariów, na semestr jesienny 2007 r. zapisało się 199 kandydatów. W 2006 r. było ich 190.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych,wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.