16. rocznica powstania Radia Maryja
„Wielbi dusza moja Pana”
W wigilię uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu miało miejsce dziękczynienie Bogu za 16 lat Radia Maryja. Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Suski, biskup toruński. Mszę św. koncelebrowali: bp gen. dyw. Tadeusz Płoski, bp Ignacy Dec, bp Stanisław Napierała, bp Antoni Pacyfik Dydycz, bp Wiesław Mering, bp Tadeusz Bronakowski, bp Edward Frankowski, bp Józef Szamocki, bp Tadeusz Werno i bp Józef Zawitkowski, który wygłosił słowo Boże.
W homilii bp Zawitkowski zwrócił uwagę na działania diabła, chcącego zniszczyć wszelkie dobro, także Radio Maryja. - Diabeł jest kłamcą. Za dużo mówi. Jest przekrętem i od początku chce zniszczyć ziarno - Słowo Boże. Diabeł nie lubi dobrych książek, bibliotek, czytelni i Radia Maryja. Niech wszystkie dzieła Twoje, Ojcze Dyrektorze, wielbią Boga, głoszą chwałę Maryi zawsze Dziewicy i służą ludziom życzył o. Tadeuszowi Rydzykowi Kaznodzieja.
W czasie uroczystości bp Suski poświęcił kamień z Groty Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Nazarecie, który będzie kamieniem węgielnym pod kościół Maryi Gwiazdy Ewangelizacji, który powstanie w Centrum „Polonia in Tertio Millennio”. O. Tadeusz Rydzyk odczytał akt od dania Rodziny Radia Maryja Najświętszej Maryi Pannie.
Ze świętującymi 16. rocznicę powstania Radia Maryja duchowo łączył się przełożony generalny Redemptorystów - o. Joseph William Tobin. W liście podziękował wszystkim, którzy współpracują z Radiem Maryja w apostolskim dziele.
Uroczystościom towarzyszyły wydarzenia kulturalne. Uczestnicy obchodów wysłuchali koncertu Bogusława Morki z zespołem instrumentalnym „Allegro”. Nad oprawą muzyczną czuwała orkiestra „Victoria” z parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Warszawie-Rembertowie.
Druga część świętowania odbyła się 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w bazylice mniejszej św. Wincentego à Paulo w Bydgoszczy. Mszy św. przewodniczył bp Antoni Pacyfik Dydycz.
Przed Eucharystią uczestnicy spotkania wysłuchali koncertu Orkiestry Symfonicznej Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy. Pierwotnie miał wystąpić Artystyczny Zespół Reprezentacyjny Wojska Polskiego, jednak dzień przed uroczystością do Radia Maryja nadeszło pismo z Ministerstwa Obrony Narodowej, odwołujące przyjazd zespołu. - Artystyczny Zespół Reprezentacyjny Wojska Polskiego występował na uroczystościach religijnych nawet za rządów SLD - przypomniał o. Piotr Andrukiewicz podczas uroczystości.
Katarzyna Cegielska
List o. Tadeusza Rydzyka do premiera RP
Radio drugiej kategorii?
Panie Premierze!
Od paru lat Radio Maryja ze słuchaczami i kierownictwem było celem niewybrednych ataków: pomówień, słów obrazy, oszczerstw, gróźb rzucanych przez Pana i Pana ugrupowanie. Był też - wydawałoby się - pojednawczy list Pana Komitetu Wyborczego przed wyborami do naszego Radia i jego dyrektora. Po wyborach mówił Pan do Polaków o pojednaniu, miłości, przebaczeniu. Można by pomyśleć, iż są nadzieje na normalność.
Jednak zaraz po tej Pana wypowiedzi nastąpiło wiele faktów, i tak m.in.: pani minister Julia Pitera w mediach bez podstaw w rzeczywistości mówi: „przyjrzymy się finansom Radia Maryja”. Jest to sugerowanie, iż takie nadużycia mają miejsce i odbiera to dobre imię Radiu Maryja.
Pani minister Barbara Kudrycka mówi, że zbadamy, czy uczelnia Tadeusza Rydzyka (nawet nie ks. Tadeusza Rydzyka) nie ma nadużyć prawnych. Jest to kolejna sugestia, iż takie nadużycia mają miejsce. Insynuacja ta odbiera dobre imię naszej Uczelni.
Na dzień przed uroczystością rocznicową Radia Maryja Ministerstwo Obrony Narodowej odwołuje występ Artystycznego Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Wcześniej było ustalone, iż weźmie on udział w tej uroczystości. Dodać trzeba, że występował on u nas nawet wówczas, gdy rządzili komuniści.
Przed kilkoma dniami pani Danuta Hübner kwestionowała z racji ideologicznych program zatwierdzony przez rząd polski, dotyczący dotacji UE na rozwój naszej uczelni - WSKSiM w Toruniu. Z kolei dziś dowiadujemy się z prasy, że Platforma Obywatelska chce przez Ministerstwo Środowiska wstrzymać u nas badania geotermalne, szukając sposobów na podważenie wcześniej podpisanej umowy.
Wygląda na to, że niechęć, którą wyrażał Pan i Pana ugrupowanie od paru lat wobec Radia Maryja, nie skończyła się, ale przeobraziła w działanie prowadzące do jego zniszczenia. Działania te są skierowane przeciwko milionom słuchaczy - Polaków w kraju i na całym świecie. Są to działania przeciw Polsce, która potrzebuje budowania we wzajemnym dialogu i jedności.
O. Tadeusz Rydzyk CSsR
Współpracownicy i Słuchacze Radia Maryja
Toruń, 11 grudnia 2007 r.
Krótko
Coraz więcej, za sprawą strony rządowej, zamieszania w sprawie matury z religii. Po spotkaniu z abp. Kazimierzem Nyczem minister edukacji Katarzyna Hall powiedziała, że prace nad wprowadzeniem matury z religii będą kontynuowane. Ostro skarcili ją za te słowa premier Donald Tusk i szef klubu parlamentarnego PO Zbigniew Chlebowski, mówiąc, że decyzja należy nie do pani minister, a do rządu.
13 grudnia w warszawskim kościele św. Wacława licznie zgromadzili się kombatanci, duchowieństwo, warszawiacy i wdzięczni parafianie, aby pożegnać ks. prał. Wacława Karłowicza - ostatniego kapelana Powstania Warszawskiego, który zmarł w wieku 100 lat. Eucharystii w intencji zmarłego kapłana przewodniczył biskup warszawsko-praski abp Sławoj Leszek Głódź.
Coraz więcej kontrowersji wzbudza działalność pełnomocnika rządu ds. korupcji Julii Pitery. Zaproponowała np., aby połączyć NIK z CBA. Mariusz Kamiński, szef CBA, pozwał Piterę do sądu za zniesławienie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję ministra środowiska, ustalającą środowiskowe warunki zgody na obwodnicę wokół Augustowa. Może to oznaczać, że trzeba będzie uzgadniać przebieg trasy od początku.
Dwóch z trzech zawieszonych wiceprezesów PiS - Michał Kazimierz Ujazdowski i Paweł Zalewski - opuściło szeregi partii. Pozostaną posłami niezależnymi i nie będą budować nowego ugrupowania. Ludwik Dorn pozostał w partii.
Czystka w Ministerstwie Sprawiedliwości. Minister Zbigniew Ćwiąkalski 12 grudnia odwołał pięciu prokuratorów apelacyjnych. To dopiero początek zmian w prokuraturze.
Ptasia grypa atakuje coraz mocniej. W mazowieckim zagłębiu drobiarskim wykryto kolejne ogniska i wybito setki tysięcy kurcząt i indyków. Weterynarze nie wykluczają, że wirus mógł się przenieść do innych części kraju.
Pierwsza dymisja w rządzie Donalda Tuska. Niespodziewanie 13 grudnia z pracy zrezygnowała wiceminister obrony narodowej Maria Węgrowska. Oficjalnie powodem rezygnacji są sprawy rodzinne.
Niemiecki sąd na mocy europejskiego nakazu aresztowania zgodził się wydać Polsce podejrzewanego o wielomilionowe wyłudzenia podatkowe biznesmena Henryka Stokłosę. Stokłosa ma wrócić do Polski jeszcze w tym roku.
Pomóż w rozwoju naszego portalu