Reklama

Niedziela Świdnicka

Bardo Śląskie. Pielgrzymka w męskim gronie

Ojcowie redemptoryści nawiązując do tradycji męskich pielgrzymek do tronu Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej zaprosili wszystkich mężczyzn, aby podziękowali Maryi za to kim są.

[ TEMATY ]

Bardo

Pielgrzymka mężczyzn

bp Adam Bałabuch

Stanisław Bałabuch

Historia pielgrzymek stanowych do bardzkiego sanktuarium sięga 1920 roku. Pierwszą tego typu pielgrzymką była pielgrzymka mężczyzn, którą zorganizował niemiecki redemptorysta o. Franciszek Ksawery Franz, a przewodniczył jej 8 września 1920 roku książę kardynał Adolf Johannes Bertram. Odtąd, aż do wybuchu drugiej wojny światowej była ona organizowana co roku. Po drugiej wojnie światowej pielgrzymka mężczyzn jest organizowana w pierwszą niedzielę września. Tak było i w tym roku, gdzie 4 września pod hasłem "Mocni wiarą i jednością” spotkali się panowie i młodzieńcy, aby dziękować za to, że są mężczyznami, mężami, ojcami, dziadkami, że są sobą. 

Wydarzenie rozpoczęło się od krótkiej konferencji, a następnie po uroczystym wprowadzeniu sztandarów wszystkich przybyłych służb odbyła się Msza Św., której przewodniczył bp Adam Bałabuch. Hierarcha homilii przypomniał, że prawdziwy mężczyzna wygrywa przede wszystkim ze sobą.

- Prawdziwy mężczyzna to student, który odrzuca ofertę mieszkania z dziewczyną. Prawdziwy mężczyzna to mąż, który latami trwa przy swojej chorej żonie, to ojciec wielkodusznie przyjmujący każde poczęte życie, to ksiądz wierny celibatowi, to pracownik narażający się szefowi w imię uczciwości. Prawdziwy mężczyzna to ktoś, kto potrafi ofiarować miłość swoim najbliższym. Miłością się nie zarządza. Miłość się ofiaruje - podkreślił biskup pomocniczy diecezji świdnickiej.

Podziel się cytatem

Po Mszy św. panowie udali szlakiem kaplic różańcowych.

2022-09-04 17:30

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Męskie oblężenie

Niedziela toruńska 42/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Jasna Góra

uwielbienie

Pielgrzymka mężczyzn

Mateusz Kacpura

Mężczyźni uwielbiali Boga

Mężczyźni uwielbiali Boga

W ostatnią sobotę września faceci, którzy umieją dzielić się tym, w jaki sposób przeżywają wiarę w swoich rodzinach, wspólnotach czy miejscach pracy, szukali inspiracji u Pani Częstochowskiej.

Kolejny raz udałem się wraz ze współbraćmi z diecezji na Jasną Górę, by we wspólnocie mężczyzn z całej Polski wsłuchiwać się w wołanie Boga. Męskie Oblężenie Jasnej Góry jest dla mnie kolejną inspiracją do dalszego męskiego rozwoju w oparciu o relację z Jezusem Chrystusem. Bóg przez słowa, które usłyszałem z ust kapłanów i świeckich, odnowił mnie wewnętrznie. Wróciłem z nowym spojrzeniem na moje codzienne zmagania się z wyzwaniami, które stawia przede mną świat, nowym zapałem do rozwijania się jako katolik, mąż, ojciec, pracownik.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Brazylia: jutro odbędzie się beatyfikacja 20-letniej Izabeli Krystyny Mrad Campos

2022-12-09 16:32

[ TEMATY ]

Brazylia

błogosławiona

Wikipedia/autor: Bastião Já Sabe na licencji Creative Commons

Isabel Cristina Mrad Campos

Isabel Cristina Mrad Campos

W sobotę 10 grudnia podczas Mszy św. polowej w Barbacena w Brazylii arcybiskup-senior Aparecidy kard. Raymundo Damasceno Assis ogłosi błogosławioną urodzoną w tym mieście Izabelę Krystynę Mrad Campos. W 1982 w wieku 20 lat została ona zamordowana, broniąc się przed wykorzystywaniem seksualnym i gwałtem.

Oto krótki życiorys nowej błogosławionej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję