Reklama

Niedziela Wrocławska

Sanktuarium św. Rity z Cascii w Smolnej

Święta Rita z Cascii „wybrała” to miejsce

Każdego 22. dnia miesiąca do Smolnej przybywa wielu pielgrzymów z różnych stron Polski. Odwiedzają oni Sanktuarium św. Rity i modlą się przez wstawiennictwo świętej patronki.

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Tomasz Bagiński, kustosz Sanktuarium św. Rity z Cascii w Smolnej

ks. Tomasz Bagiński, kustosz Sanktuarium św. Rity z Cascii w Smolnej

Smolna to miejscowość niedaleko Oleśnicy na terenie parafii NMP Częstochowskiej w Ligocie Małej. Kościół w tej wsi znajduje się w pięknej lokalizacji, na niewielkiej górce. Stąd też miejsce to jest bardzo urokliwe, a ludzie bardzo gościnni, czego od wielu lat doświadczając pielgrzymi idący na Jasną Górę w ramach Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Dawniej pątnicy przechodzili tylko przez Smolną, a obecnie mają tam postój.

Owoc modlitwy ludzi

Nabożeństwo do św. Rity z Cascii zapoczątkowane zostało w Smolnej w 2013 roku przez ówczesnego proboszcza ks. Piotra Semeniuka. Wtedy to kapłan ten przywiózł z Cascii relikwie św. Rity. Uroczyste wprowadzenie relikwii dokonał abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Po niecałym roku od tego wydarzenia nowym proboszczem parafii został ks. Tomasz Bagiński, który dba o rozwój kultu patronki trudnych i po ludzku sądząc beznadziejnych spraw oraz małżeństw starających się o potomstwo. - Cały czas dbamy o to, aby nasze nabożeństwa były coraz piękniejsze. Nasz organista śpiewa pieśni ku czci św. Rity, jedna z nich jest nawet jego autorstwa - zaznacza kustosz sanktuarium i dodaje: - Patrząc po ilości wiernych przybywających do Smolnej, można stwierdzić, ze św. Rita wybrała sobie to miejsce i ten kult w tym niewielkim kościółku na górce się rozwija. I owocem obecności, modlitwy i wysłuchanych błagań jest to, że od 2020 roku ustanowione zostało w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Smolnej, Sanktuarium św. Rity.

Miejsce kultu

Zauważając rozwijający się kult św. Rity w Smolnej i dobro, którego doświadczają wierni za wstawiennictwem tej świętej, 4 marca 2020 roku abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, ustanowił sanktuarium św. Rity. - Widząc, jak wielu łask doświadczają wierni za wstawiennictwem św. Rity, postanowiłem o tym opowiedzieć naszemu księdzu arcybiskupowi. Metropolita wrocławski postanowił odwiedzić nasz kościół osobiście, przewodniczył liturgii i po tym wydarzeniu zapadła pozytywna decyzja. Czas ustanowienia sanktuarium w Smolnej przypadł na początek pandemii COVID -19. Z jednej strony dla nas była wielka radość z tej wspaniałej informacji, z drugiej strony obostrzenia spowodowane pandemią uniemożliwiły zorganizowanie uroczystości inaugurującej sanktuarium. Na szczęście ten trudny czas minął, dziś już nie ma obostrzeń, dlatego też 22 września, przy obecności metropolity wrocławskiej, taka uroczystość będzie miała miejsce - zaznacza ks. Tomasz Bagiński i dodaje: - Taka uroczystość jest dla nas ważna. Tego dnia zostanie oficjalnie odczytany dekret erygacyjny sanktuarium.

Reklama

Nabożeństwo

-Wierni odwiedzający Sanktuarium w Smolnej to nie są tylko starsze osoby, jak często obrazuje się ludzi Kościoła. Przyjeżdża wielu młodych ludzi wraz ze swoimi dziećmi. Przekrój wiekowy jest bardzo szeroki, od najmłodszych po najstarszych - mówi ks. Bagiński.

Nabożeństwo do św. Rity odbywa się każdego 22 dnia miesiąca o godz. 18:00. - Wyjątkiem jest tylko niedziela i święta. Wtedy rozpoczynamy o godz. 10:00 - zaznacza ks. proboszcz. Nabożeństwo do świętej patronki ma także odpowiednią formę. - Rozpoczynamy od okadzenia relikwii św. Rity, a następnie procesyjnie [księża + asysta] idziemy wzdłuż nawy głównej i wracamy do prezbiterium i na specjalnym postumencie przed ołtarzem głównym ustawiane są relikwie. Po rozpoczęciu Mszy świętej czytane są intencje - opowiada ks. kustosz i dodaje: - Modlimy się tylko za osoby żyjące. Następnie kontynuowana jest Eucharystia. Kolejnym elementem jest poświęcenie róż przyniesionych przez wiernych. Pięknie to wygląda, gdy wszyscy podnoszą róże na moment błogosławieństwa. Część róż pozostaje w świątyni, część jest zabierana do domów, aby później dzielić się płatkami róż z bliskimi - podkreśla ks. Tomasz Bagiński.

Reklama

Na zakończenie indywidualne błogosławieństwo otrzymują jubilaci i solenizanci z danego miesiąca. - Dotyczy to osób, które mają jubileusze małżeńskie czy urodzin oraz matki oczekujące potomstwa. Osoby te zawsze są proszone przed ołtarz. Kto zgłosi swoją obecność mailowo lub telefonicznie wcześniej otrzymuje pamiątkowy dyplom związany z naszym sanktuarium. Taka niewielka rzecz, ale sprawia wiele radości tym, którzy je otrzymują - zaznacza kapłan.

Oprócz tego w nabożeństwo wpisuje się błogosławieństwo relikwiami oraz olejem różanym. - Najpierw jeden z kapłanów błogosławi relikwiarzem, a następnie specjalnym pędzelkiem namaszczam czoła olejkiem różanym - opowiada kustosz.

Prośby

Wierni modlący się za wstawiennictwem św. Rity przychodzą z konkretnymi intencjami, prośbami, dziękczynieniami. - Tak naprawdę ludzie proszą o wszystko. Proszą o powrót do zdrowia, rozwiązanie problemów finansowych, wyzwolenie z nałogu dla siebie albo dla kogoś, o nawrócenie dla bliskich im osób, uzdrowienie relacji w rodzinie, o dobrego męża czy żonę, o dar rodzicielstwa, znalezienie pracy i wiele innych - wylicza ks. Bagiński i dodaje: - tych intencji jest bardzo wiele, każdą z nich czytamy, bo pielgrzymi chcą je usłyszeć i słuchają ich, nawet jak odczytanie ich trwa 30-50 minut. Nie brakuje także podziękowań za otrzymane łaski. Są świadectwa za uratowanie z ciężkiego wypadku, szczęśliwy przebieg operacji, za narodziny długooczekiwanego dziecka. Z racji tego, że nasz kościół jest sanktuarium, mamy księgę cudów i łask za wstawiennictwem św. Rity i tam zapisywane są te wszystkie Boże dzieła dokonane w życiu ludzi.

Kiedy przyjechać?

Do Smolnej przyjeżdżają pielgrzymi z różnych stron Polski. Najczęściej wybierają oni 22. dzień miesiąca, aby uczestniczyć w cyklicznym specjalnym nabożeństwie. Zdarzają się jednak wyjątki. - Zasadniczo do sanktuarium można wejść tylko wtedy, gdy odbywają się tam Msze święte i nabożeństwa. W ciągu dnia świątynia jest zamknięta. Jest to kościół filialny, oddalony kilka kilometrów od parafialnego, więc nie ma możliwości, aby cały czas ktoś czuwał nad bezpieczeństwem. Osoby, które chciałyby odwiedzić sanktuarium, o innej porze niż jest to zaplanowane, mogą zgłosić się do mnie mailowo lub telefonicznie, ustalając konkretny termin. W ostatnim czasie do Smolnej przyjechało kilka pielgrzymek autokarowych, które o swoim przyjeździe poinformowały wcześniej - mówi ks. Tomasz Bagiński i dodaje: - Mam wtedy możliwość opowiedzenia o sanktuarium i kulcie św. Rity, a także mogę pobłogosławić relikwiami św. Rity.

Wszelkie informacje, adres mailowy i nr telefonu, dostępne na stronie: sanktuariumswietejrity.pl

2022-09-22 09:29

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Litania do św. Mikołaja

6 grudnia cały Kościół wspomina św. Mikołaja - biskupa. Dla większości z nas był to pierwszy święty, z którym zawarliśmy bliższą znajomość. Od wczesnego dzieciństwa darzyliśmy go wielką sympatią, bo przecież przynosił nam prezenty. Tak naprawdę zupełnie go wtedy jeszcze nie znaliśmy

LITANIA DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

CZYTAJ DALEJ

Warsztaty dla mam

2022-12-07 07:12

[ TEMATY ]

kobiecość

Słubice

Katolickie Centrum Studenckie

Fundacja Edueko

ks. Rafał Mocny

Warsztaty odbyły się w Katolickim Centrum Studenckim

Warsztaty odbyły się w Katolickim Centrum Studenckim

Fundacja Edueko zorganizowała kolejne spotkanie w ramach projektu „Łączymy to, co najważniejsze”.

Spotkanie odbyło się w Katolickim Centrum Studenckim w Słubicach. Były to kolejne warsztaty dla mam „Mama córce, kobieta kobietce”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję