Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Afganistan

Poległ polski żołnierz

Mszę św. w intencji poległego st. szer. Grzegorza Politowskiego odprawił na terenie bazy w miejscowości Bagram ks. mjr Henryk Kacprzyk, kapelan polskich żołnierzy PKW.
Do śmierci żołnierza doszło 8 kwietnia w prowincji Ghazni, ok. 14 km na południowy zachód od bazy, gdy patrol z zespołu bojowego „A” udawał się do dystryktu Waghez celem sprawdzenia wykonania projektów pomocowych. W trakcie patrolu jeden z pojazdów typu HMMWV najechał na ładunek niewiadomego pochodzenia. Eksplozja ładunku raniła 2 polskich żołnierzy.
Rannych żołnierzy przetransportowano do szpitala w miejscowości Orgune. St. szer. Politowski zmarł w szpitalu. Drugi z poszkodowanych jest w stanie stabilnym, bez zagrożenia dla życia.
St. szer. Grzegorz Politowski zawodową służbę wojskową pełnił od 2002 r. w 5. pułku inżynieryjnym Szczecin-Podjuchy. Od 2005 r. był żołnierzem zawodowym na stanowisku kierowcy. Miał 26 lat, pozostawił żonę. Na wieść o tragicznym wydarzeniu biskup polowy WP Tadeusz Płoski wezwał do modlitw w intencji poległego żołnierza.
Pogrzeb st. szer. Grzegorza Politowskiego odbył się 12 kwietnia w Golczewie k. Nowogardu.

Francja

Uznanie objawień sprzed trzech wieków

Reklama

Biskup francuskiej diecezji Gap i Embrun - Jean-Michel di Falco Léandri zapowiedział oficjalne uznanie przez Kościół objawień maryjnych z przełomu XVII i XVIII wieku. 4 maja w sanktuarium w Laus w Wysokich Alpach w południowo-wschodniej Francji ogłosi nadprzyrodzony charakter ukazywania się Matki Bożej mieszkance tych stron Benoîte Rencurel. Będzie to pierwsze tego rodzaju orzeczenie kościelne we Francji od czasu uznania objawień w Lourdes 146 lat temu.
Zapiski i notatki z tamtych czasów wspominają, że Benoîte Rencurel, urodzona 29 września 1647 r., ujrzała po raz pierwszy Maryję w 1664 r. i później jeszcze wielokrotnie doznawała podobnych widzeń, aż do swej śmierci 28 grudnia 1718 r. Przez wszystkie te lata mała pasterka z miejscowości Saint-Etienne d’Avançon, tercjarka dominikańska, pełniła w Laus misję przyjmowania pątników, modlitwy i pokuty, dzięki czemu wielu przybywających do tego miejsca pielgrzymów odnajdywało - nieraz po wielu latach - znaczenie sakramentu pojednania. Dokumenty wspominają też o licznych uzdrowieniach, jakie działy się w Laus, zwłaszcza po namaszczeniu chorych olejem z lampy stawianej przy chorych, jak Maryja prosiła o to Benoîte.
Dziś sanktuarium w Laus przyjmuje ok. 120 tys. pielgrzymów rocznie. Znany francuski filozof i pisarz Jean Guitton powiedział przed laty o tym miejscu, że „jest jednym z najcenniejszych i najpotężniejszych skarbów w dziejach Europy”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Meksyk

Wyzwania dla Kościoła

Handel narkotykami meksykańscy biskupi nazwali „narzędziem kultury śmierci”. W komunikacie wydanym na zakończenie obrad plenarnych Episkopatu Meksyku zwrócono uwagę, że problem ten jest szczególnie dotkliwy w tych regionach kraju, gdzie nędza łączy się z przemocą.
Biskupi porównali tę plagę z powtarzającymi się atakami na świętość ludzkiego życia i rodziny. Chodzi zwłaszcza o tereny w pobliżu granicy ze Stanami Zjednoczonymi, przez którą przemycane są narkotyki. Kościół próbuje przeciwdziałać nasilającej się przestępczości, mobilizując miejscową ludność do manifestowania solidarności i woli pokoju
Podczas spotkania z dziennikarzami bp Carlos Aguiar Retes poinformował, że napiętnowane w komunikacie meksykańskiego Episkopatu gangi narkotykowe stosują przewrotną politykę. - Z jednej strony w walkach między konkurującymi kartelami giną co roku tysiące ludzi, z drugiej zaś ci sami gangsterzy inwestują w ubogie miejscowości, starając się przekonać do siebie mieszkańców. Są bardzo hojni; pomagają nawet budować kościoły czy kaplice - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Meksyku.

Ludzie

Kard. George Pell

Metropolita Sydney kard. George Pell stwierdził, że przygotowania do mającego się zacząć za trzy miesiące XXIII Światowego Dnia Młodzieży w Sydney przebiegają zgodnie z planem. - Sytuacja jest pomyślna: nie mamy żadnych istotnych problemów czy nieoczekiwanych wyzwań - powiedział w Radiu Watykańskim.
Dla wielu młodych ludzi problemem jest odległość, gdyż Australia leży daleko od innych kontynentów. Inne trudności związane są z osłabieniem dolara amerykańskiego. - Może to stworzyć pewne przeszkody niemal czterdziestu tysiącom młodzieży, która ma przybyć ze Stanów Zjednoczonych - przyznał australijski kardynał. Mogą pojawić się trudności ze znalezieniem miejsca w samolocie i część uczestników będzie musiała dotrzeć do Australii przez Filipiny lub Japonię. - Z innych kontynentów przybędzie ok. 160 tys. osób. To więcej niż oczekiwaliśmy - powiedział kard. Pell.

Krótko

Do Komisji Prawnej Parlamentu Europejskiego wpłynął wniosek o uchylenie immunitetu polskiego eurodeputowanego i wiceprzewodniczącego PE Marka Siwca, oskarżanego w Polsce o obrazę uczuć religijnych. Przesłuchanie Siwca przez Komisję Prawną PE odbędzie się prawdopodobnie w maju, a ostateczną decyzję w sprawie jego immunitetu eurodeputowani podejmą najwcześniej we wrześniu.

Izraelscy dziennikarze pomylili nazistowską przeszłość z żydowskim pochodzeniem. Tłumacząc wywiad z Donaldem Tuskiem, napisali, że polski premier „nie wiedział, że jego dziadek był Żydem”. Chodziło jednak o służbę w Wehrmachcie, do której przodek premiera Tuska został zmuszony.

Duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama XIV oświadczył w Japonii, że opowiada się za przeprowadzeniem letnich igrzysk olimpijskich w Pekinie.

Po raz trzeci w historii zgasł olimpijski znicz. Stało się to na paryskim odcinku sztafety olimpijskiej. Demonstracje przeciwko Chinom były tak zdecydowane, że porządku nie udało się utrzymać trzem tysiącom policjantów zabezpieczających trasę. Protesty towarzyszyły także sztafecie w innych miastach, m.in. w Londynie i San Francisco.

Nadal toczą się negocjacje w sprawie tarczy rakietowej. W Soczi rozmawiali o tym prezydenci Bush i Putin. Doszli do zbliżenia stanowisk. Kilka dni później w Moskwie negocjowali z Rosjanami Polacy. Negocjacje utknęły w martwym punkcie po żądaniach strony rosyjskiej, aby w przyszłej bazie cały czas byli rosyjscy inspektorzy.

Stowarzyszenie Ratujmy Austrię domaga się ogólnonarodowego referendum w sprawie traktatu lizbońskiego. Stowarzyszenie zebrało 100 tys. podpisów.

Premier Donald Tusk przebywał w dniach 9-11 kwietnia z wizytą w Izraelu. Potwierdził on obietnicę zwrotu majątku należącego do żydowskich właścicieli.

Szef agencji ONZ ds. żywności (FAO) -Jacques Diouf ostrzegł, że najbiedniejszym państwom na świecie grozi głód. Wszystko przez ceny żywności, które w ubiegłym roku skoczyły o 40 proc.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI oraz BP KEP.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MEN usuwa łacinę z matury

2025-07-01 09:01

[ TEMATY ]

matura

Ministerstwo Edukacji Narodowej

system oświaty

łacina

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiedziało kolejne zmiany w ustawie o systemie oświaty. Jedna z nich, choć pozornie techniczna, uderza w sam fundament cywilizacyjny naszej kultury: chodzi o rezygnację z przeprowadzania egzaminu maturalnego z języka łacińskiego. Język Cycerona i św. Augustyna przestanie być traktowany jako równoprawna alternatywa dla języka obcego nowożytnego na maturze.

To decyzja, która pozostaje w jaskrawej sprzeczności z postulatami zawartymi w dokumencie „Założenia reformy polskiej edukacji ab imis fundamentis”, opracowanym przez Centrum Edukacyjne Ordo Iuris. Artur Górecki, autor dokumentu apeluje w nim o odbudowę edukacji na fundamencie realistycznej antropologii, filozofii klasycznej i kanonu kultury łacińsko-chrześcijańskiej. W tym kontekście łacina nie jest tylko językiem – jest symbolem i nośnikiem cywilizacyjnego DNA Europy. Jej nauczanie ma wymiar formacyjny, nie tylko funkcjonalny.
CZYTAJ DALEJ

„Wybrali Chrystusa” – mama bł. Karola Acutisa o wspólnej kanonizacji z bł. Frassatim

„Obaj byli młodzi, chcieli bardziej ‘być’ niż ‘mieć’” - mówi Antonia Acutis o zbliżającej się kanonizacji jej syna Karola i bł. Piotra Jerzego Frassatiego. Uroczystość odbędzie się 7 września 2025 roku na Placu św. Piotra w Watykanie.

Antonia Acutis, mama bł. Karola Acutisa, z radością przyjęła wiadomość, że jej syn zostanie ogłoszony świętym razem z bł. Piotrem Jerzym (Pier Giorgiem) Frassatim. W rozmowie z National Catholic Register podkreśliła, jak wiele łączyło obu przyszłych świętych. „Cieszę się, ponieważ Piotr Jerzy Frassati był młody, tak jak Karol” – powiedziała. Dodała, że obaj byli głęboko oddani Eucharystii i pochodzili z dobrze sytuowanych rodzin, a mimo to wybrali życie z Chrystusem, rezygnując z pogoni za dobrami materialnymi. „Dobrze jest dziś przypominać młodym o tych dwóch młodzieńcach, którzy bardziej troszczyli się o ‘być’, niż ‘mieć’, by odnaleźć prawdziwe bezpieczeństwo” – zaznaczyła.
CZYTAJ DALEJ

Policja: 50 tys. zł nagrody za pomoc w ujęciu Tadeusza Dudy

2025-07-01 16:03

[ TEMATY ]

zabójstwo

PAP/Grzegorz Momot

Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie insp. Artur Bednarek wyznaczył 50 tys. zł nagrody za przekazanie informacji, która doprowadzi do zatrzymania 57-letniego Tadeusza Dudy – poinformowała we wtorek małopolska policja. Mężczyzna jest poszukiwany w związku z brutalną zbrodnią w Starej Wsi na Limanowszczyźnie.

Małopolska policja poinformowała, że - w związku z prowadzonymi poszukiwaniami - Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie insp. Artur Bednarek wyznaczył nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. złotych za przekazanie informacji, która bezpośrednio doprowadzi do zatrzymania Tadeusza Dudy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję