Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Bp Pindel: kto ratuje życie przez modlitwę – ratuje Chrystusa

[ TEMATY ]

życie

MR

Chrześcijanin, który ratuje życie przez modlitwę, ratuje Jezusa Chrystusa – mówił bp Roman Pindel, zachęcając do przyjęcia dziecka w akcie duchowej adopcji. W wigilię uroczystości Zwiastowania Pańskiego ordynariusz bielsko-żywiecki przewodniczył Mszy św. w bielskiej katedrze. Uroczysta liturgia koncelebrowana była najważniejszym punktem diecezjalnych obchodów Dnia Świętości Życia.

Bp Pindel zachęcał w homilii, by przyjąć zaproszenie od Boga i zdecydować się na duchową adopcję dziecka poczętego. „Nie wiesz, jakie jest jego imię, nie wiesz, gdzie się pocznie, jacy będą jego rodzice, ty przyjmij. I przez 9 miesięcy, bo Tyl zwyczajowo trwa oczekiwanie na dziecko od poczęcia, módl się, dołóż ofiarę, czuwanie. W ten sposób ocalisz życie” – mówił hierarcha.

Reklama

Przytaczając znaną maksymę mówiącą o tym, że „kto ocala jedno życie, ratuje cały świat”, zauważał, że chrześcijanie powinni pamiętać o jeszcze mocniejszym słowie z Ewangelii : „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40).

„Chrześcijanin, który ratuje życie przez modlitwę, przez akcję, przez wsparcie wsparcie, przez ofiarę, ratuje Jezusa Chrystusa” – dodawał biskup. Zachęcał, by naśladować w tym Maryję, która swoim „tak” powiedzianym Bogu, dobrowolnie zgodziła się na wypełnienia wszystkiego, co On powie.

Biskup przypomniał, że dzieło duchowej adopcji zapoczątkował bł. Jan Paweł II. Prawie 20 lat temu papież w swej encyklice „Evangelium vitae” zaproponował, by każdym kraju co roku obchodzony był Dzień Świętości Życia. Duchowny zaznaczył przy okazji, że w dniu 24 marca przypada Narodowy Dzień Życia, który ma charakter państwowy, gdyż 10 lat temu został ustanowiony przez Sejm RP. Jak wyjaśniał ordynariusz, dzień ten ma przypomnieć o wartości życia „wszystkim Polakom, także i tym, którym nie po drodze z wiarą”.

Reklama

Podczas Mszy część osób podjęła po raz pierwszy lub odnowiła słowa przyrzeczenia o modlitwy w ramach adopcji dzieci poczętych.

Przed liturgią wysłuchano świadectwa rodziny wielodzietnej. Wypowiedzieli je rodzice siedmiorga dzieci Agnieszka i Michał Litwinek z Bestwiny. „Bez pasterza rodzina ginie we współczesnym świecie. Ale widzimy też, że Pan Bóg cały czas się o nas troszczy, walczy o naszą rodzinę, która jest zagrożona” – mówili małżonkowie ze wspólnoty neokatechumenalnej, prosząc biskupa o błogosławieństwo.

Dzień Świętości Życia jest odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego Jana Pawła II. W encyklice "Evangelium vitae” napisał, że podstawowym jego celem jest „budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji”.

2014-03-25 06:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek prosi Polaków o modlitwę w intencji szacunku dla życia

[ TEMATY ]

życie

Polacy

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

„Módlcie się, aby na całym świecie, w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie odnawiała się wrażliwość na wartość życia ludzkiego na każdym etapie i w każdej kondycji” – powiedział Ojciec Święty do Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież nawiązał do obchodzonego dziś w Polsce Narodowego Dnia Życia i jutrzejszego Dnia Świętości Życia.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: kryzys wykorzystywania seksualnego dotyczy istoty wspólnoty Kościoła

2021-09-22 11:26

[ TEMATY ]

pedofilia

abp Wojciech Polak

Episkopat.news,

Kryzys spowodowany wykorzystywaniem seksualnym małoletnich dotyka istoty wspólnoty Kościoła - powiedział dziś w Warszawie abp Wojciech Polak. - W skrzywdzonym człowieku został sprofanowany Bóg - podkreślił Prymas Polski, dodając, że skuteczna ochrona małoletnich wymaga współpracy wszystkich, którzy tworzą Kościół.

Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przemawiał na zakończenie międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”, która odbywała się w Warszawie. W spotkaniu uczestniczyli świeccy i duchowni z 20 krajów Europy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję