To kolejna wspaniała inicjatywa w sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej, Patronki Rodzin. Warto dodać, że sanktuarium to słynie również z błogosławieństw rodzin, narzeczonych, dziadków, dlatego też jako jedyne w świecie może chlubić się nazwą sanktuarium Rodzinnych Błogosławieństw. O. Zbigniew Ptak, przeor klasztoru i kustosz sanktuarium, mówiąc o „Leśniowskich popołudniach”, wskazał na cechującą człowieka potrzebę spotkania z autorytetami, ze świadkami wiary: - „Leśniowskie popołudnia” będą spotkaniami z ludźmi znanymi, specjalistami w swoich dziedzinach, którzy są naznaczeni Bożym duchem.
Pierwszym gościem inaugurującym „Leśniowskie popołudnia” był o. Leon Knabit, benedyktyn z Tyńca. Spotkanie przypadło 1 czerwca, dlatego też Gość po Mszy św. spotkał się najpierw z dziećmi. Na dorosłych o. Leon oczekiwał później w sanktuaryjnej kawiarence, gdzie Ewa Nocoń z Wydawnictwa Misjonarzy Krwi Chrystusa „Pomoc” poprowadziła prezentację książki „Ojciec Leon naucza o rodzinie”.
Już dziś zapraszamy na kolejne „Leśniowskie popołudnie”, a termin spotkania można będzie znaleźć na stronach: www.lesniow.pl.
Mira Bodak
Reklama
Zaproszenie Ojcowie i Bracia Paulini z sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej serdecznie zapraszają na premierę Oratorium Leśniowskiego „Siedem Pieśni Marii” - dzieło Zbigniewa Książka, będące dziękczynieniem za cud uzdrowienia umierającego na sepsę Mateusza Mroza. Jest to pierwsze po kilkuset latach polskie oratorium maryjne.
Premiera leśniowska odbędzie się 14 czerwca, w sobotę, o godz. 20. Wstęp wolny!
W dniach 26-28 maja br. na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego odbyła się konferencja nt. dialogu międzyreligijnego, zatytułowana „Dialog przez poznanie”. Prelegenci przybyli z różnych stron świata, m.in. z Egiptu, Indii, Kataru, Malezji, Tajlandii oraz z Polski. Słowa powitania oraz wprowadzenie w tematykę konferencji skierował do uczestników ks. dr hab. prof. US Zdzisław Kroplewski - dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Zadowolenie z podjęcia takiej inicjatywy wyraziły także władze Uniwersytetu oraz przedstawiciele władz miasta i regionu. Referaty były głoszone w języku angielskim oraz arabskim.
Al. Łukasz Kazimierczak
Zielonka k. Warszawy
VI Festiwal Misyjny
Fundacja Polska Raoula Follereau już po raz szósty zaprasza misjonarzy i ich dobroczyńców na Festiwal Misyjny „Bóg mnie kocha”, organizowany pod patronatem przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp. Wiktora Skworca i marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika. Będzie to zarazem doroczne spotkanie Misyjnego Apostolstwa Niepełnosprawnych Dzieci. Spotkanie rozpocznie się od modlitwy „Anioł Pański” przy Krzyżu harcerskim w parku miejskim, gdzie sześć lat temu zginęła na przejściu dla pieszych inspiratorka zielonkowskich spotkań misyjnych - dwunastoletnia Ania Szałata. Podczas Mszy św. w kościele Matki Bożej Częstochowskiej, sprawowanej pod przewodnictwem sekretarza Komisji Episkopatu Polski ds. Misji ks. dr. Czesława Noworolnika, homilię wygłosi dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych ks. dr Jan Piotrowski. Zaśpiewają i zatańczą afrykańscy klerycy z Kongo i Rwandy oraz afrykańskie siostry z Kamerunu. Więcej informacji - pod adresem: fundacja@szalata.pl.
Cudzysłów
Wiadomość o dziecku sprawiła, że znowu poczułam się szczęściarą. Cieszyłam się, że poczuję, jak to jest być matką. I że dam mężowi coś dobrego z siebie.
Agata Mróz-Olszewska Z wywiadu udzielonego „Dziennikowi” w lutym 2008 r.
Krótko
Grzegorz Napieralski wygrał wybory na przewodniczącego SLD. Niewielką liczbą głosów pokonał dotychczasowego lidera partii Wojciecha Olejniczaka. Napieralski w jednej z pierwszych wypowiedzi po kongresie zapowiedział, że SLD będzie dążył do zerwania konkordatu.
Afera w służbie zdrowia. Do dymisji podał się wiceminister Krzysztof Grzegorek. Jego sprawa jest już w prokuraturze. Chodzi o ustawianie przetargów na sprzęt do placówek medycznych. W sprawie zarzuty może usłyszeć nawet 200 osób.
Prezydent Lech Kaczyński zapowiedział, że zawetuje ustawę, która rozdzielałaby funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. W Sejmie znajdzie się najprawdopodobniej większość, która pozwoliłaby odrzucić weto prezydenta.
Aleksander Kwaśniewski stanie na czele europejskiej rady tolerancji. Organizacja ta jest budowana pod auspicjami Kongresu Żydów.
Znowu wypadek w kopalni. W wyniku wybuchu metanu w kopalni „Borynia” w Jastrzębiu-Zdroju 4 czerwca śmierć poniosło czterech górników, a 19 zostało rannych.
Premier Donald Tusk zapowiedział, że jego gabinet pracuje nad wprowadzeniem całkowitego zakazu bicia dzieci. Przestępstwem byłoby nawet wymierzenie klapsa.
PiS złożyło wniosek o wotum nieufności wobec ministra finansów Jacka Rostowskiego. Bezpośrednim powodem tego ruchu jest brak decyzji o zmniejszeniu akcyzy na paliwa.
Obecny rok będzie ostatnim rokiem poboru do zasadniczej służby wojskowej - powiedział minister obrony Bogdan Klich.
Prezydent Lech Kaczyński uda się w lipcu z dwudniową wizytą do Paryża.
Pięciu kolejnych celników pracujących na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce i Przemyślu (Podkarpackie), podejrzanych o przyjmowanie łapówek, zostało zatrzymanych wspólnie przez funkcjonariuszy CBŚ i Zarządu Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej. Czterech z nich usłyszało także zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Piąty podejrzany ma zarzut przyjmowania łapówek przez długi okres, z czego miał uczynić stałe źródło dochodu.
Trójka turystów, którzy w październiku ubiegłego roku zabili w tatrzańskim Parku Narodowym małego niedźwiadka, usłyszała wyrok. Sprawcy zostali skazani na karę ograniczenia wolności. Wymierzono im także karę finansową.
Szkaplerz to najpopularniejsza obok Różańca świętego forma pobożności maryjnej. Historia szkaplerza sięga góry Karmel w Ziemi Świętej, kiedy to duchowi synowie proroka Eliasza prowadzili tam życie modlitewne. Było to w XII wieku. Z powodu prześladowań ze strony Saracenów bracia Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel przenieśli się do Europy i dali początek zakonowi zwanemu karmelitańskim.
W południowej Anglii w Cambridge mieszkał pewien bogobojny człowiek - Szymon Stock, generał zakonu, który dostrzegając grożące zakonowi niebezpieczeństwa, modlił się gorliwie i błagał Maryję, Najświętszą Dziewicę, o pomoc. Pewnej nocy, z 15 na 16 lipca 1251 r., ukazała mu się Najświętsza Panienka w otoczeniu aniołów. Szymon otrzymał od Maryi brązowy szkaplerz i usłyszał słowa: „Przyjmij, Synu najmilszy, szkaplerz Twego zakonu jako znak mego braterstwa, przywilej dla Ciebie i wszystkich karmelitów. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego. Oto znak zbawienia, ratunek w niebezpieczeństwach, przymierze pokoju i wiecznego zobowiązania”. Od tamtej pory karmelici noszą szkaplerz, czyli dwa prostokątne skrawki wełnianego sukna z naszytymi wyobrażeniami Matki Bożej Szkaplerznej i Najświętszego Serca Pana Jezusa, połączone tasiemkami. Słowo „szkaplerz” pochodzi od łacińskiego słowa „scapulae” (plecy, barki) i oznacza szatę, która okrywa plecy i piersi. Papież Pius X w 1910 r. zezwolił na zastąpienie szkaplerza medalikiem szkaplerznym.
Do wielkiej Rodziny Karmelitańskiej chcieli przynależeć wielcy tego świata - królowie, książęta, możnowładcy, ale i zwykli, prości ludzie. Dzięki papieżowi Janowi XXII - temu samemu, który wprowadził święto Trójcy Świętej i wyraził zgodę na koronację Władysława Łokietka - szkaplerz stał się powszechny. Papież miał objawienia. Matka Boża przyrzekła szczególne łaski noszącym pobożnie szkaplerz karmelitański. A Ojciec Święty ogłosił te łaski światu chrześcijańskiemu bullą „Sabbatina” z dnia 3 marca 1322 r. Bulla mówiła o tzw. przywileju sobotnim. Szczególne prawo do pomocy ze strony Maryi w życiu, śmierci i po śmierci mają ci, którzy noszą szkaplerz. Jest to niejako suknia Maryi, czyli znak i nieomylne zapewnienie macierzyńskiej opieki Matki Bożej. Kto nosi szkaplerz karmelitański, ten otrzymuje obietnicę, że dusza jego wkrótce po śmierci będzie wyzwolona z czyśćca. Stanie się to w pierwszą sobotę miesiąca po śmierci. Oczywiście, pod warunkiem, że ta osoba nosiła szkaplerz w należytym duchu i żyła prawdziwie po chrześcijańsku, zachowała czystość według stanu i modliła się modlitwą Kościoła.
Jan Paweł II pisał do przełożonych generalnych Zakonu Braci NMP z Góry Karmel i Zakonu Braci Bosych NMP z Góry Karmel, że w znaku szkaplerza zawiera się sugestywna synteza maryjnej duchowości, która ożywia pobożność ludzi wierzących, pobudzając ich wrażliwość na pełną miłości obecność Maryi Panny Matki w ich życiu. „Szkaplerz w istocie jest «habitem» - podkreślał Ojciec Święty. - Ten, kto go przyjmuje, zostaje włączony lub stowarzyszony w mniej lub więcej ścisłym stopniu z zakonem Karmelu, poświęconym służbie Matki Najświętszej dla dobra całego Kościoła. Ten, kto przywdziewa szkaplerz, zostaje wprowadzony do ziemi Karmelu, aby «spożywać jej owoce i jej zasoby» (por. Jr 2, 7) oraz doświadczać słodkiej i macierzyńskiej obecności Maryi w codziennym trudzie, by wewnętrznie się przyoblekać w Jezusa Chrystusa i ukazywać Jego życie w samym sobie dla dobra Kościoła i całej ludzkości” (por. Formuła nałożenia szkaplerza).
Papież Polak od wczesnych lat młodości nosił ten znak Maryi. I zawsze zaznaczał, jak ważny w jego życiu był czas, gdy uczęszczał do kościoła na Górce (Karmelitów) w Wadowicach. Szkaplerz przyjęty z rąk o. Sylwestra nosił do końca życia. (Szkaplerz św. Jana Pawła II znajduje się w klasztorze Karmelitów w Wadowicach.) W orędziu z okazji jubileuszu 750-lecia szkaplerza karmelitańskiego pisał, że szkaplerz „staje się znakiem przymierza i wzajemnej komunii między Maryją i wiernymi, a w rezultacie konkretnym sposobem zrozumienia słów Jezusa na krzyżu do Jana, któremu powierzył swą Matkę i naszą duchową Matkę”.
Matka Boża, kończąc swe objawienia w Lourdes i w Fatimie, ukazała się w szatach karmelitańskich jako Matka Boża Szkaplerzna. Wszystkie osoby noszące szkaplerz karmelitański mają udział w duchowych dobrach zakonu karmelitańskiego. Ten, kto go przyjmuje, zostaje na mocy jego przyjęcia związany mniej lub bardziej ściśle z zakonem karmelitańskim. Rodzinę Karmelu tworzą następujące kręgi osób: zakonnicy i zakonnice, Karmelitańskie Instytuty Życia Konsekrowanego, Świecki Zakon Karmelitów Bosych (dawniej zwany Trzecim Zakonem), Bractwa Szkaplerzne (erygowane), osoby, które przyjęły szkaplerz i żyją jego duchowością w różnych formach zrzeszania się (wspólnoty lub grupy szkaplerzne) oraz osoby, które przyjęły szkaplerz i żyją jego duchowością, ale bez żadnej formy zrzeszania się. Do obowiązków należących do Bractwa Szkaplerznego należy: przyjąć szkaplerz karmelitański z rąk kapłana; wpisać się do księgi Bractwa Szkaplerznego; w dzień i w nocy nosić na sobie szkaplerz; odmawiać codziennie modlitwę zaznaczoną w dniu przyjęcia do Bractwa; naśladować cnoty Matki Najświętszej i szerzyć Jej cześć.
Modlitwa do Matki Bożej Szkaplerznej
O najwspanialsza Królowo nieba i ziemi! Orędowniczko Szkaplerza świętego! Matko Boga! Oto ja, Twoje dziecko, wznoszę do Ciebie błagalne ręce i z głębi serca wołam do Ciebie: Królowo Szkaplerza, ratuj mnie, bo w Tobie cała moja nadzieja.
Jeśli Ty mnie nie wysłuchasz, do kogóż mam się udać?
Wiem, o dobra Matko, że Serce Twoje wzruszy się moim błaganiem i wysłuchasz mnie w moich potrzebach, gdyż Wszechmoc Boża spoczywa w Twoich rękach, a użyć jej możesz według upodobania.
Od wieków tak czczona, najszlachetniejsza Pocieszycielko utrapionych, powstań i swą potężną mocą rozprosz cierpienie, ulecz, uspokój mą zbolałą duszę, o Matko pełna litości! Ja wdzięcznym sercem wielbić Cię będę aż do śmierci. Na twoją chwałę w Szkaplerzu świętym żyć i umierać pragnę. Amen.
Ubolewanie i przeprosiny wobec wszystkich osób skrzywdzonych przez ks. Sławomira A. wyraził dziś rzecznik diecezji siedleckiej. Odnosząc się do informacji o aresztowaniu Sławomira A. i stawianych mu zarzutów popełnienia przestępstw seksualnych wobec osób małoletnich w okresie jego pracy duszpasterskiej w Diecezji Siedleckiej, rzecznik przypomniał, że 6 lat temu Sławomir A. został wydalony ze stanu kapłańskiego.
W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej informacjami dotyczącymi aresztowania Sławomira A. i stawianymi mu zarzutami popełnienia przestępstw seksualnych wobec osób małoletnich w okresie jego pracy duszpasterskiej w Diecezji Siedleckiej, wyrażamy ubolewanie za zaistniałą sytuację i przepraszamy wszystkie skrzywdzone osoby.
Jak poinformował dyrektor watykańskiego Biura Prasowego, Ojciec święty modli się za ofiary i poszkodowanych wskutek tajfunu, który nawiedził Tajwan. Leon XIV poprosił też Dykasterię ds. Posługi Miłosierdzia o wyasygnowanie dla nich konkretnej pomocy.
Papież Leon XIV został poinformowany o ofiarach i zniszczeniach, jakie na Tajwanie spowodował tajfun Danas, który w ostatnich dniach z dużą siłą uderzył w tereny wyspiarskie. „Modli się za wszystkich, którzy ucierpieli” i poprosił Dykasterię ds. Posługi Miłosierdzia o „przekazanie konkretnej pomocy ludności”. Taką informację przekazał dziennikarzom dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.