Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Liechtenstein

Kościół utraci status Kościoła krajowego?

Rząd Liechtensteinu zamierza nadać nowy charakter stosunkom Kościół - państwo w tym kraju. Informując o tym, szwajcarska agencja katolicka KIPA przypomina, że Liechtenstein jest suwerennym państwem od ponad 200 lat, a 75 proc. spośród 34 600 mieszkańców stanowią katolicy. Ponieważ wiara katolicka jest istotnym elementem ich tożsamości, nic dziwnego, że przez te wszystkie lata Kościół katolicki w księstwie miał status Kościoła krajowego.
Teraz jednak rząd Liechtensteinu zamierza wprowadzić nowe zasady w stosunkach Kościół - państwo i przyznać równe prawa i obowiązki wszystkim uznanym prawnie wspólnotom wyznaniowym. Wprowadzając nowe zasady prawne, rząd pragnie kierować się zasadą rozdziału Kościoła od państwa.
Jednym z elementów nowej regulacji prawnej będzie model finansowania, w oparciu o który wspólnoty wyznaniowe będą otrzymywały od państwa pomoc finansową na działalność pożyteczną społecznie. Z drugiej strony źródło finansowania mają zapewnić pieniądze podatników z podatków od własności oraz wynagrodzeń.
Ta inicjatywa państwa skłoniła katolickich biskupów Liechtensteinu oraz Watykan do rozpoczęcia rozmów na temat konkordatu. Ideę popiera Papież Benedykt XVI.
Księstwo Liechtenstein, położone między Austrią a Szwajcarią, jest jednym z najmniejszych państw świata, jego powierzchnia liczy 160 km2. Na czele konstytucyjnej monarchii stoi obecnie Wielki Książę Alojzy III Liechtenstein.
Z kościelnego punktu widzenia Wielkie Księstwo Liechtenstein tworzy od 2 grudnia 1997 r. archidiecezję z siedzibą arcybiskupa w stolicy kraju - Vaduz. Od czasu utworzenia archidiecezji księstwo wchodziło w skład szwajcarskiej diecezji Chur.

Hiszpania

Biskupi o Europie

Europa nie jest już społeczeństwem chrześcijańskim, jednak wzrost zainteresowania religią, zwłaszcza wśród młodzieży, otwiera nowe horyzonty dla przepowiadania Ewangelii. Takie wnioski zawarto w komunikacie z posiedzenia sekretarzy generalnych konferencji biskupich Starego Kontynentu. Spotkanie odbyło się w dniach 26-30 czerwca w Covadonga w Hiszpanii.
Głównym przedmiotem dyskusji była sytuacja religijna w Europie. Odnotowano duży wpływ migracji ludności na postawy społeczne w tej dziedzinie, gdzie powstał swoisty „rynek” religii i prawd. Z jednej strony zjawisko terroryzmu upowszechnia przekonanie o wierze jako czymś negatywnym, z drugiej zaś postępuje znany już wcześniej fenomen „prywatyzacji” przekonań, tzn. przykrawania prawd wiary do własnej miary moralnej i emocjonalnej. W komunikacie z obrad zwrócono też uwagę na niesłabnącą agresywność środowisk ateistycznych, będących w Europie wpływową mniejszością. Wydaje się, że fundamentalizm religijny jest reakcją na tego rodzaju sytuację. Według biskupów, wymaga to od Kościoła jasnego świadectwa i tożsamości, aby przezwyciężyć szerzącą się sekularyzację, także w obrębie samej wspólnoty wierzących. Należy tego dokonywać przez ukazywanie racjonalności wiary i chrześcijańskiej wolności jako podstaw tworzenia kultury.
Uczestnicy spotkania w Covadonga podziękowali również dotychczasowemu sekretarzowi generalnemu Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) - ks. Aldo Giordano, który został obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy. Ustalono, że następne spotkanie sekretarzy konferencji biskupich Starego Kontynentu odbędzie się w dniach 9-13 lipca 2009 r. we Lwowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Włochy

„Supermarket miłości bliźniego”

Diecezja rzymska otworzyła „Emporio della carita” - bezpłatny „supermarket miłości bliźniego”. Jak w każdym dużym sklepie samoobsługowym, są tam wysokie regały wypełnione towarami, między nimi wąskie przejścia, kodowane kasy, a przed wejściem - rząd wózków na zakupy. - W naszym supermarkecie ludzie będący w trudnej sytuacji ekonomicznej mogą „robić zakupy”, nie płacąc za nie - powiedział dyrektor rzymskiej Caritas ks. Guerino Di Tora. - Każda rodzina korzystająca z tej formy pomocy pozostaje anonimowa i może wybrać produkty potrzebne dla jej gospodarstwa. Pragniemy szanować godność każdego człowieka, który z różnych powodów popada z dnia na dzień w ubóstwo - wyjaśnił dyrektor rzymskiej Caritas. Jego zdaniem, supermarket nie stanowi rozwiązania dla coraz większych problemów finansowych, jakie napotykają rodziny, ale jest znakiem solidarności. Supermarket utrzymuje diecezja Rzymu we współpracy z kilkoma organizacjami charytatywnymi. Pierwszy „dom towarowy miłości bliźniego” znajduje się w robotniczej dzielnicy we wschodniej części Rzymu.

Ludzie

Kard. Joachim Meisner

Metropolita Kolonii kard. Joachim Meisner powtórzył propozycję utworzenia chrześcijańskiego centrum pielgrzymkowego w Tarsie, rodzinnym mieście Apostoła Narodów. - Wprawdzie rząd Turcji zasygnalizował dobrą wolę w tej sprawie, jednak ciągle czekamy jeszcze na otrzymanie zgody na budowę nowego kościoła lub wejście w posiadanie już istniejącej świątyni - powiedział metropolita Kolonii w rozmowie z niemieckim dziennikiem „Die Welt”.
Kard. Meisner przypomniał, że św. Paweł jest nie tylko wybitną postacią chrześcijaństwa. Jest też symbolem Europy i praw człowieka, a także wielkim bohaterem literatury światowej. Dlatego miejsce spotkań w Tarsie byłoby wyrazem szacunku dla wiary chrześcijańskiej i dziedzictwa kulturowego ludzkości. Ponadto od Turcji, która pragnie się przyłączyć do Unii Europejskiej, można oczekiwać, że będzie respektowała wolność religijną i uzna Kościół jako podmiot prawa.

Krótko

Główny polski negocjator Witold Waszczykowski ogłosił, że negocjacje z USA w sprawie tarczy antyrakietowej zostały zakończone. Decyzja o podpisaniu umowy leży w gestii premiera i ministra spraw zagranicznych.

Ingrid Betancourt, była kandydatka na prezydenta Kolumbii, przetrzymywana przez Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii (FARC), odzyskała wolność. Betancourt została uratowana przez żołnierzy kolumbijskiej armii przebranych za partyzantów z FARC. Akcja skończyła się sukcesem bez oddania strzału.

Farsą była druga tura wyborów prezydenckich w Zimbabwe. Prezydentem został ponownie Robert Mugabe, bo był jedynym kandydatem. Jego rywal, widząc, co się dzieje, ukrył się w ambasadzie holenderskiej.

Tragedia we Francji. Podczas pokazu sprawności komandosów jeden z żołnierzy wystrzelił kilkadziesiąt ostrych naboi w kierunku obserwującej ćwiczenia publiczności. 17 osób zostało rannych. Do dymisji podał się szef francuskiej armii.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest bliskie podpisania wartego 2 mld dolarów kontraktu na eksploatację irańskich złóż gazu - podały irańskie gazety.

Irlandia stoi na progu kryzysu gospodarczego. Przyczyną tego jest załamanie rynku nieruchomości.

Jeden z najbardziej znanych izraelskich rabinów stwierdził na łamach „Jerusalem Post”, że Polacy to antysemici, i wezwał Żydów przebywających w Polsce do powrotu do Izraela.

Brytyjski tabloid „The Sun” przeprosił Polaków za wydrukowane w gazecie stwierdzenie o „polskich komorach gazowych”.

Francja przejęła 1 lipca przewodnictwo w Unii Europejskiej. Głównym celem francuskiego przywództwa jest rozwiązanie kryzysu wywołanego negatywnym wynikiem irlandzkiego referendum.

Amerykańscy urzędnicy z Pentagonu mówią, że Izrael może jeszcze do końca tego roku zaatakować Iran.

Od 1 lipca we wszystkich niemieckich restauracjach wszedł zakaz palenia papierosów.

W Nepalu w wyniku domniemanego ataku terrorystycznego zginął katolicki zakonnik. Świadkowie zdarzenia widzieli, jak w nocy z 30 czerwca na 1 lipca do domu 62-letniego ks. Johna Prakasha ze Zgromadzenia Salezjanów w mieście Siriya wtargnęła grupa uzbrojonych mężczyzn. Krótko po tym usłyszano eksplozję.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziedzictwo religijne Francji przemawia do młodych… i nawraca

2024-05-13 16:42

[ TEMATY ]

młodzież

Karol Porwich/Niedziela

Gotyckie katedry czy romańskie kościoły potrafią skutecznie przemówić do serc współczesnej młodzieży, a wręcz zainteresować ją chrześcijaństwem. We Francji są na to twarde dowody w postaci młodych dorosłych, którzy proszą o chrzest. W tym roku odnotowano tam rekordową liczbę nawróceń na katolicyzm. Okazuje się, że w co trzecim przypadku u początku wiary stało spotkanie z chrześcijańską sztuką sakralną.

Ks. Gautier Mornas zebrał informacje na ten temat we wszystkich francuskich diecezjach. „Skonsultowaliśmy się ze wszystkimi zespołami we Francji, które towarzyszyły dorosłym w ich przygotowaniach do chrztu przez ostatnie pięć lat. Prawie 35 proc. ochrzczonych przyznało, że dziedzictwo religijne było głównym i obiektywnym powodem ich nawrócenia”. W rzeczywistości nie jest to nic nowego. Czyż i Paul Claudel nie wszedł na drogę wiary po wizycie w katedrze Notre-Dame? - pyta kapłan.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

Hiobowe wieści dla katechetów

2024-05-14 08:36

[ TEMATY ]

szkoła

katecheza

oświata

korepetycje z oświaty

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Nie mogli być wychowawcami, ale będą musieli uczyć w klasach mających nawet po 30 uczniów z różnych roczników. MEN przygotowuje nowe "elastyczne" zasady organizowania lekcji religii w szkołach i placówkach oświatowych. Konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu rozporządzenia potrwają do 29 maja a nowelizacja ma wejść w życie już od 1 września br. To krok do likwidacji religii.

Jak zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach łączone lekcje religii lub etyki będzie można organizować również w tych klasach, w których dotychczas były one prowadzone osobno.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję