Reklama

Wiadomości

Abp Gądecki – Ambasadorem Życia i Rodziny

[ TEMATY ]

życie

abp Stanisław Gądecki

BOŻENA SZTAJNER

Nowy przewodniczący Episkopatu, abp Stanisław Gądecki został uhonorowany tytułem Ambasadora Życia i Rodziny, przyznawanym przez Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny. "To wyzwanie do dalszego zaangażowania się na rzecz promocji rodziny i fundamentalnej wartości jaką jest życie" - powiedział metropolita poznański odbierając tytuł.

Celem nadawania tytułu Ambasadora Życia i Rodziny jest uhonorowanie znanych i szanowanych osób publicznych, które swoją postawą życiową, przykładem osobistym, zaangażowaniem społecznym czy też deklaracjami publicznymi bronią uniwersalnej wartości życia ludzkiego i naturalnych praw rodziny.

Reklama

- Tytuł Ambasadora Życia i Rodziny jest przyznawany osobom cieszącym się powszechnym szacunkiem i autorytetem np. księżom biskupom, księżom, naukowcom, ludziom mediów, artystom, sportowcom, nauczycielom, przedsiębiorcom, dziennikarzom itp. – wyjaśnia Jacek Sapa z Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny. – Osoby te, poprzez możliwość szerokiego oddziaływania społecznego mogą w znaczący sposób przyczyniać się do pożądanej zmiany postaw społecznych - dodaje Sapa.

Ostatnie dwa dni już na stałe wpisały się w kalendarz jako czas szczególnej promocji fundamentalnych wartości jakimi są życie i rodzina. W Narodowy Dzień Życia i Dzień Świętości Życia wyróżnienie przyjęli: bp Stefan Cichy, ordynariusz diecezji lednickiej, biskup świdnicki Ignacy Dec oraz przewodniczące Episkopatu, metropolita poznański Stanisław Gądecki.

Wszyscy wyróżnieni przyznali, że tytuł Ambasadora życia i Rodziny to zaszczyt, ale i zobowiązanie. - Taki tytuł jest nie tylko honorem, ale przede wszystkim wyzwaniem do dalszego zaangażowania się na rzecz promocji rodziny i fundamentalnej wartości jaką jest życie" - powiedział abp Gądecki przyjmując wyróżnienie.

Reklama

Przewodniczący KEP przypomniał stwierdzenie bł. Jana Pawła II z jego pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny, że rodzina jest podstawową komórką życia społecznego, podstawową ludzką wspólnotą oraz że od tego, jaka jest rodzina, zależy kondycja narodu. "Życzył nam wszystkim i modlił się o to, by polska rodzina dawała życie, by była wierna świętemu prawu życia. Sądzę, że warto te słowa przypomnieć tuż przed kwietniową kanonizacją" - podkreślił metropolita poznański.

Tytuły Ambasadorów przyznają wspólnie Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny oraz Kapituły wojewódzkie tytułu Ambasadora Życia i Rodziny, które powoływane są przez Centrum. W ich skład wchodzą przedstawiciele komitetów organizujących Marsze dla Życia i Rodziny oraz inne wydarzenia o charakterze pro familia i pro life w miastach danego województwa.

Pierwsze tytuły Ambasadorów zostały wręczone podczas zeszłorocznego Kongresu Polskiej Rodziny m.in. abp. Henrykowi Hoserowi i red. Krzysztofowi Ziemcowi.

W najbliższą sobotę tytuł Ambasadora odbierze bp Andrzej F. Dziuba, ordynariusz łowicki. Odbędzie się to podczas Sympozjum „Dar Życia” w Skierniewicach.

Zdaniem Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodzin, przykład i wsparcie ambasadorów, udzielone inicjatywom prorodzinnym i „pro life”, świadczy o sile i prestiżu takich działań oraz czyni społeczeństwo coraz bardziej wrażliwym na tę tematykę.

Fundacja Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny powstała aby promować, inicjować oraz wspierać działania podkreślające wartość życia i rodziny. Powstała by pracować nad rozwiązaniami, które stworzą przyjazne warunki dla rodzin w wypełnieniu jej naturalnych funkcji, w myśl zasady: rodzina receptą na szczęście. Nasze doświadczenia oparte są o działania związane z takimi kampaniami jak: Wystawy „Wybierz Życie”, obchodami Narodowy Dzień Życia czy Marszami dla Życia i Rodziny.

2014-03-26 18:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: „Słowo” biskupów niemieckich przyjmujemy z największym szacunkiem

„Słowo” biskupów niemieckich z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej jest odważnym aktem wyznania współwiny, które my - jako Kościół w Polsce - przyjmujemy z największym szacunkiem” – zaznaczył abp Stanisław Gądecki w komentarzu dla KAI.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podziękował abp. Wiktorowi Skworcowi za jego refleksję na temat niemieckiego dokumentu. Przypomniał słowa metropolity katowickiego, że wspólne wystąpienia i modlitwy z okazji kolejnych rocznic wybuchu II wojny światowej stały się już tradycją oraz, że w ramach tej tradycji obecne „Słowo” jest jednak czymś zupełnie wyjątkowym, pozytywnym i odważnym.

CZYTAJ DALEJ

Wiceminister MSWiA: decyzja o przedłużeniu stanu wyjątkowego jest niezbędna

2021-09-28 09:17

[ TEMATY ]

stan wyjątkowy

ChiccoDodiFC/pl.fotolia.com

Decyzja o przedłużeniu obowiązywania stanu wyjątkowego przy granicy polsko - białoruskiej jest absolutnie niezbędna – ocenił we wtorek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży.

Wiceszef MSWiA podkreślił w TVP Info, że ujawnione w poniedziałek materiały pozyskane z nośników elektronicznych od osób zatrzymanych za nielegalne przekroczenie granicy polsko-białoruskiej nie pozostawiają wątpliwości, "że decyzja o przedłużeniu obowiązywania stanu wyjątkowego jest absolutnie niezbędna".

CZYTAJ DALEJ

Wyczekiwany obiekt otwarty

2021-09-28 15:16

[ TEMATY ]

Częstochowa

Carias Archidiecezji Częstochowskiej

prysznicownia

Beata Pieczykura/Niedziela

Pierwsza i jedyna w Częstochowie prysznicownia i przebieralnia dla osób ubogich i bezdomnych 28 września została otwarta i poświęcona z inicjatywy Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

– Łaźnia jest niezbędna. Umożliwia udzielenie podstawowej pomocy drugiemu człowiekowi, który przebywa w miejscach niemieszkalnych. Taką osobę będziemy mogli zabrać z ulicy i przyprowadzić do łaźni, wykąpać i przebrać. Warto wiedzieć, że tacy ludzie są często w złym stanie fizycznym, psychicznym i wizualnym. Stąd możemy ich skierować do placówek – powiedziała „Niedzieli” Monika Borkowska-Dłużniak, streetworker, czyli pedagog ulicy, kierownik prysznicowni i przebieralni dla osób ubogich i bezdomnych Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję