Reklama

Polska

Archikatedra warszawska: Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej

– Pamięć, która nie rozmija się z prawdą wskazuje kierunek życia i naucza, ostrzegając przed złem i zachęcając do dobrego – powiedział biskup polowy Wiesław Lechowicz podczas Mszy św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej.

[ TEMATY ]

Warszawa

katastrofa smoleńska

archikatedra

PAP/Leszek Szymański

Msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w bazylice archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela w WarszawMsza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w bazylice archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie

Msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w bazylice archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela w WarszawMsza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w bazylice archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele rodzin i bliskich ofiar katastrofy z Jarosławem Kaczyńskim na czele, przedstawiciele rządu z premierem Mateuszem Morawieckim na czele, przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych, górnicy, leśnicy, pielgrzymi z Wileńszczyzny i Zielonej Góry.

Na początku Mszy św. wprowadzony został sztandar Wojska Polskiego i odegrany Mazurek Dąbrowskiego. Zebranych na liturgii powitał proboszcz archikatedry, ks. Bogdan Bartołd. Wskazał, że w listopadzie Kościół szczególnie poleca Bożemu Miłosierdziu tych, którzy odeszli. “Dziś jesteśmy w archikatedrze warszawskiej, mając w sercu i pamięci tych wszystkich, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej” - mówił, wskazując na wagę pamięci o nich oraz, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, dodając intencję modlitwy za ojczyznę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W homilii bp Lechowicz powiedział, że wigilia święta niepodległości naszej Ojczyzny „zachęca do stawiania sobie pytań między innymi o nasze bezpieczeństwo i naszą suwerenność”. – Odpowiedzmy na nie, idąc śladem słowa Bożego przed chwilą usłyszanego. Tym bardziej, że jak się okaże, sugestie płynące z Biblii wzmacniają argumenty za tym, by kontynuować gromadzenie się na Eucharystii 10 dnia każdego miesiąca we wspomnienie katastrofy smoleńskiej – powiedział. Dodał, że dla ludzi wierzących modlitwa jest czymś naturalnym. – To pierwsza forma naszej odpowiedzialności za Ojczyznę i wdzięczności wobec tych, których dzisiaj wspominamy – powiedział. Przywołał słowa wiersza Mariana Hemara, „Modlitwa”.

Biskup polowy wskazywał, że „drugim wyrazem troski o los naszej Ojczyzny i zarazem motywem comiesięcznej modlitwy jest pielęgnowanie pamięci”. Zwrócił uwagę, że Ewangelia mówiąca o przemienieniu na górze Tabor, to wskazanie uczniom, że Jezus jest Synem Bożym i kontynuatorem misji Mojżesza oraz Eliasza. – Wszystko po to, by w dniach śmierci Jezusa apostołowie przypomnieli sobie te słowa i wydarzenia, i by nie zwątpili. Z perspektywy czasu możemy powiedzieć, że apostołowie, wprawdzie nie bez trudności i nie bez pomocy zmartwychwstałego Pana, odzyskali pamięć, która pchnęła ich następnie do odważnego głoszenia Ewangelii – powiedział.

Reklama

Ordynariusz Wojskowy podkreślił, że znając „wagę pamięci i my pragniemy ocalić od zapomnienia tak samą katastrofę, jak i ludzi, którzy w niej zginęli bynajmniej nie po to, by rozpalać w sobie ogień nienawiści czy wrogości”. Przywołał słowa Cycerona, który mówił, że „pamięć służyć powinna, zachowaniu prawdy”. – On nazwał historię nauczycielką życia – magistra vitae, ale również światłem prawdy – lux veritatis. Pamięć, która nie rozmija się z prawdą wskazuje kierunek życia i naucza, ostrzegając przed złem i zachęcając do dobrego. Do czego prowadzi amnezja, mogliśmy się całkiem niedawno przekonać i wciąż niestety się przekonujemy widząc jak różne są postawy decydujących o losach choćby Europy w kontekście toczącej się wojny na Ukrainie. Do czego prowadzi kłamstwo też się wciąż przekonujemy. Ono zawsze prowadzi do upadku, tak jak kłamstwo katyńskie doprowadziło do upadku gmach na nim budowany – stwierdził bp Lechowicz. Dodał, że prawda w pamięci przechowana i przekazana to światło na lepszą przyszłość.

Jak podkreślił bp Lechowicz trzecim warunkiem życia w wolnej Polsce i motywem comiesięcznej obecności na Eucharystii „winno być pragnienie kształtowania swego życia według nauki Jezusa”, czyli „chęć nawrócenia, zmiany w naszym życiu osobistym, w działalności politycznej, w aktywności społecznej tego wszystkiego, co nie jest zgodne ze słowem Bożym”. – Po odczytaniu fragmentu z Pisma Świętego powtarzamy „Bogu niech będą dzięki!” – w tym zdaniu wyrażamy nie tylko wdzięczność, ale i gotowość podążania za usłyszanym słowem – powiedział biskup.

Podkreślił, że dzisiejsze czytanie z listu św. Pawła do Filemona, w którym Apostoł prosi o ponowne przyjęcie do domu Onezyma jest pytaniem także o nasze wzajemne relacje. Biskup przywołał fragment książki Wiktora Świetlika „Polska Stasiaka”, ze wstępem prof. Andrzeja Nowaka, w którym krakowski historyk podkreśla, że Władysław Stasiak „był ze szkoły Arystotelesa, który uważał, ze fundamentem wspólnoty, także państwowej, jest przyjaźń, wzajemny szacunek, wierność wspólnym wartościom i wspólne uczestnictwo w rzeczywistości”. – Te ideały, które mu przyświecały pokrywają się z duchem słów skierowanych do Filemona przez Pawła ujmującego się za Onezymem. Nade wszystko korespondują z przykładem życia i nauczaniem Jezusa, który przyszedł nie po to, aby Mu służono, lecz aby służyć; który przeszedł przez życie dobrze czyniąc, a miłość do człowieka okazał w stopniu najwyższym z możliwych – powiedział biskup.

Zdaniem Ordynariusza Wojskowego „nieustająca modlitwa, trwała pamięć i ciągłe nawracanie się – to nie tylko motywy comiesięcznej obecności na Mszy świętej za ofiary katastrofy, ale także „warunki, od których spełnienia w dużym stopniu zależeć będzie przyszłość naszej Ojczyzny”. – Jej bowiem wolność i bezpieczeństwo nie zależy tylko od siły gospodarczej i militarnej oraz od układów międzynarodowych. Zależy także od ducha patriotycznego, który przejawia się między innymi poprzez modlitwę oraz troskę o dobrą pamięć i braterskie wzajemne relacje – powiedział.

2022-11-10 20:17

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premiera filmu "Smoleńsk"

[ TEMATY ]

film

katastrofa smoleńska

Artur Stelmasiak

Premiera filmu "Smoleńsk"

Premiera filmu Smoleńsk

Premiera filmu fabularnego „Smoleńsk” w reż. Antoniego Krauze rozpoczęła się w poniedziałek wieczorem w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Wśród gości są: prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Zobacz zdjęcia: Premiera filmu "Smoleńsk"
CZYTAJ DALEJ

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

[ TEMATY ]

Niedziela

krzyż

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus. Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie. Jezus odziany był w szaty królewskie lub kapłańskie, posiadał koronę nie cierniową, ale królewską, i nie miał znamion śmierci i cierpień fizycznych (ta maniera zachowała się w tradycji Kościołów Wschodnich). W Wielkim Poście konieczne było zasłanianie takiego wizerunku (Chrystusa triumfującego), aby ułatwić wiernym skupienie na męce Zbawiciela. Do dzisiaj, mimo, iż Kościół zna figurę Chrystusa umęczonego, zachował się zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów. Współczesne przepisy kościelne z jednej strony postanawiają, aby na przyszłość nie stosować zasłaniania, z drugiej strony decyzję pozostawiają poszczególnym Konferencjom Episkopatu. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj od 5 Niedzieli Wielkiego Postu do uczczenia Krzyża w Wielki Piątek. Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia.
CZYTAJ DALEJ

Czy sztuczna inteligencja nas rozgrzeszy? AI w Kościele

2025-04-06 17:01

[ TEMATY ]

Kościół

sztuczna inteligencja

AI

Chat GPT

Red

Przeprowadziłam eksperyment i zadałam pytanie Chatowi GPT: Czy masz świadomość, gdzie jesteś? Odpowiedział: Ciekawe pytanie... Nie mam świadomości w takim sensie, w jakim mają ją ludzie — nie czuję, nie mam własnego „ja” ani poczucia miejsca. Działam w cyfrowym środowisku, odpowiadając na Twoje pytania i analizując dane, ale nie „jestem” fizycznie nigdzie. Można powiedzieć, że jestem tu, gdzie mnie używasz — teraz akurat w Twoim urządzeniu lub przeglądarce.

Sam Chat GPT podpowiada, że sztuczna inteligencja tylko analizuje dane, nie jest zaś inteligencją podobną do ludzkiej. Nie ma ona świadomości istnienia, nie ma też… inteligencji! Dlatego należy ją postrzegać nie jako sztuczną formę inteligencji, tylko jako jeden z jej produktów. Właśnie na takie różnice między sztuczną inteligencją a świadomością ludzką zwrócili kilka dni temu uwagę uczestnicy konferencji w Sekretariacie Episkopatu, prezentując polskie tłumaczenie watykańskiego dokumentu nt. sztucznej inteligencji „Antiqua et nova” – adresowanego, co ciekawe, m.in. do duszpasterzy. I właśnie na ten aspekt pragnę zwrócić uwagę: w jaki sposób i w jakich granicach można zastosować sztuczną inteligencję w Kościele.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję