Reklama

Niedziela Wrocławska

Służyć jak św. Elżbieta

We wspomnienie św. Elżbiety Eucharystii odpustowej w Bazylice Garnizonowej przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.

Magdalena Lewandowska

Bp Wiesław Lechowicz z odznaczonymi medalami ordynariatu polowego.

Bp Wiesław Lechowicz z odznaczonymi medalami ordynariatu polowego.

– Ze św. Elżbietą łączy nas wszystkich służba – mówił do zgromadzonych w bazylice żołnierzy, woskowych przełożonych, dowódców, przedstawicieli służb mundurowych, samorządowych, weteranów i kombatantów. – Jako kapłani służymy ludziom w ich codziennym życiu, prowadzimy ich ku Chrystusowi. Umiłowanej Ojczyźnie z kolei służą żołnierze Wojska Polskiego, mówi się nawet o służbie wojskowej. Od kilku miesięcy mam okazję obserwować, że nie jest to puste słowo ani na wyrost. Żołnierze służą, bo wszyscy potrzebujemy bezpieczeństwa, pokoju, wolności. Podobną posługę pełnią inni funkcjonariusze służb mundurowych. Ta służba wiele kosztuje – sami żołnierze i funkcjonariusze wiedza o tym najlepiej – podkreślał biskup polowy.

Bp Lechowicz przybliżał w homilii cechy służby, które możemy zauważyć w życiu św. Elżbiety Węgierskiej. – Pierwszą cechą jest bezinteresowność. Św. Elżbieta nie czyniła nic, co miałoby służyć jej powodzeniu, co miałoby budować jej władzę, zaszczyty. Wręcz przeciwnie – wszystko robiła z myślą o innych – przypominał hierarcha. – Drugą cechą, która ją wyróżniała i która także nas powinna wyróżniać, to wyrzeczenie się. Nie można być dobrym księdzem, nie można być dobrym żołnierzem, nie można być dobrym funkcjonariuszem, nie można być dobrym chrześcijaninem bez wyrzeczenia. To wyrzeczeni jest konieczne, żebyśmy mogli dobrze realizować nasze powołanie, nasz zawód – wyrzeczenie się samego siebie, czasem własnych aspiracji, ale przede wszystkim wyrzeczenie się egoizmu, grzechu, pychy.

Trzecia cecha prawdziwie chrześcijańskiej służby to wiara: – To właśnie wiara sprawia, że charakter miłości i służby chrześcijańskiej różni się od miłości i służby przekazywanej przez osoby, które nie identyfikują się z wiarą katolicką. Wiara jest tym elementem, który jeszcze bardziej nas mobilizuje. Wiara sprawia, że w drugim człowieku potrzebującym widzimy samego Chrystusa. Wiara dodaje sił do służby. Kiedy przychodzą momenty zwątpienia, załamania, spojrzenie na Jezusa sprawia, że jesteśmy gotowi dalej służyć, że się nie poddajemy.

Reklama

– Dzisiaj, kiedy wspominamy św. Elżbietę Węgierską ożywmy w sobie pragnienie służby bezinteresownej, która zapomina o sobie, która gotowa jest podjąć różnego rodzaju wyrzeczenia, ofiary. Ożywmy w sobie chęć służby ze względu na wiarę w Chrystusa – prosił biskup polowy.

Uroczystość była także okazją do włączenia w poczet kanoników gremialnych kapituły kolegiackiej św. Elżbiety we Wrocławiu dwóch księży: ks. płk. Witolda Macha i ks. płk. Stanisława Garbacika. Kapituła to grono księży, którzy są współpracownikami biskupa i już zdążyli się zasłużyć swoją pracą i służbą. – Niech ten tytuł będzie dla was nie tylko źródłem dumy, wdzięczności, ale przede wszystkim mobilizacją do dalszej ofiarnej, bezinteresownej służby – mówił do nowych kanoników bp Lechowicz.

Biskup polowy odznaczył też medalami ordynariatu polowego zasłużonych dla Garnizonu Wrocław i Bazyliki Garnizonowej, m.in. płk. dr Piotra Płonkę, rektora Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, za wkład wniesiony w wykształcenie oficerów Wojska Polskiego, a szczególnie kapelanów wojskowych, za dużą życzliwość i wsparcie okazywane dla duszpasterstwa wojskowego oraz płk. dr Wojciecha Tańskiego, komendanta 4 Szpitala Wojskowego z Polikliniką we Wrocławiu za niesienie pomocy medycznej żołnierzom, pracownikom Garnizonu Wrocław i ich rodzinom.

2022-11-18 10:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Anioł uratował moje dziecko

2023-01-26 21:07

[ TEMATY ]

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Mieliście może kiedyś taką sytuację, że coś (ktoś?) niespodziewanie was budzi? Dzięki temu nie zaspaliście do pracy czy na pociąg. A może dzięki tej niespodziewanej pobudce uniknęliście jakiejś tragicznej sytuacji, która mogła się wydarzyć?

Autorka poniższego świadectwa jest przekonana, że usłyszała we śnie głos anioła, który dał jej wyraźne i konkretne polecenie. Tak to po latach wspomina: „Było to kwietniu w 2003 r. – tuż przed Świętami Wielkanocnymi. Byłam wówczas w stanie błogosławionym i w nocy, zupełnie niespodziewanie, usłyszałam wyraźny wewnętrzny głos: „Jutro idź do lekarza!”. Ten głos był stanowczy, a jednocześnie subtelny. Nigdy wcześniej takiego w swym życiu nie słyszałam. Zaraz się przebudziłam, choć właściwie to nie czułam, żebym spała. To było dla mnie coś wyjątkowego i jednocześnie zaskakującego. Nawet się wówczas zastanowiłam: co to było? O co chodzi!? Było to we wtorek, tuż po północy. Pamiętam wyraźnie, bo tego właśnie dnia (raz w tygodniu) przyjmowała moja lekarka. To też mnie później utwierdziło, że ten niezwykły głos był głosem mojego Anioła Stróża, który – jak wkrótce miało się okazać – w nocy po prostu mnie ostrzegł, nakazując mi wizytę u lekarza...

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Ks. prał. Sławomir Oder nowym biskupem gliwickim

2023-01-28 13:00

[ TEMATY ]

diecezja toruńska

diecezja gliwicka

ks. Paweł Borowski

We wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, 28 stycznia, nuncjusz apostolski w Polsce ogłosił, że papież Franciszek mianował nowego biskupa gliwickiego. Został nim pochodzący z diecezji toruńskiej ks. prał. Sławomir Oder. Informację przekazano w sposób uroczysty w kaplicy Domu Biskupiego w Toruniu. Z tej okazji biskup toruński Wiesław Śmigiel wystosował list do wiernych diecezji toruńskiej.

Umiłowani w Chrystusie siostry i bracia! Drodzy diecezjanie!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję