Reklama

Kościół

Kraków: Carl Anderson laureatem nagrody Jerzego Ciesielskiego – Ojca Rodziny

Carl Anderson, były Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba, odebrał wczoraj w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich nagrodę imienia Czcigodnego Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego – Ojca Rodziny.

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Rycerze Kolumba

Przewodniczący kapituły nagrody, prof. Janusz Kawecki zwrócił uwagę, że Carl Anderson jest jej pierwszym zagranicznym laureatem. – Otrzymuje ją mężczyzna, który w szczególny sposób zasłużył się w działalności na rzecz pomocy rodzinom i umacniania rodzin – mówił prof. Kawecki.

Dziękując za wyróżnienie, laureat wyraził nadzieję, że postępujący proces beatyfikacyjny Jerzego Ciesielskiego sprawi, że jego sylwetka będzie wzorem do naśladowania dla małżonków, duchownych i świeckich w Kościele. Carl Anderson, jako Najwyższy Rycerz, rozpoczął działalność Rycerzy Kolumba w Polsce, w związku z czym wielokrotnie przybywał do Krakowa. W czasie swojego wystąpienia w kaplicy przy Franciszkańskiej 3 zwrócił uwagę, że inspirowało go dziedzictwo kardynałów Sapiehy czy Macharskiego.

Podkreślił, że dziedzictwo zawarte w nauczaniu św. Jana Pawła II jest ważne dla dzisiejszej odpowiedzi na filozoficzne i kulturowe wyzwania współczesności. Przywołał wystąpienie papieża Polaka w czasie jego pierwszej pielgrzymki do USA w 1979 r., gdy w Waszyngtonie mówił, że zabijanie nienarodzonych nigdy nie może zostać zaakceptowane. Te słowa wówczas dały siłę ruchowi pro-life w USA. Carl Anderson zaznaczył, że wyrok Roe przeciwko Wade legalizujący aborcję w USA nie zostałby w tym roku uchylony przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych, gdyby nie wpływ Jana Pawła II, jaki wywarł na formację milionów katolików opowiadających się za życiem w USA. – To powinno dawać nam wielką nadzieję i pokazywać, jaką drogą podążać w przyszłości – zakończył.

Abp Marek Jędraszewski w czasie swojego wystąpienia przywołał spotkania Jerzego Ciesielskiego i jego rodziny z Karolem Wojtyłą odnotowane w kalendarium przyszłego papieża. Pierwsze dotyczyło kursu narciarskiego, w którym instruktorem był Jerzy Ciesielski. Drugie to dzień skupienia dla młodych małżeństw, w którym brali udział państwo Ciesielscy. Ks. Karol Wojtyła, jako duszpasterz, mówił wówczas o darze, jakim dla każdej rodziny jest poczęte dziecko. Trzecia notatka dotyczy 9 października 1970 r., gdy kard. Karol Wojtyła w kaplicy przy Franciszkańskiej 3 odprawiał Mszę św. za zmarłych Jerzego, Kasię i Piotrusia Ciesielskich oraz modlił się w intencji Danuty i Marysi. 23 listopada ówczesny metropolita krakowski przewodniczył uroczystościom pogrzebowym.

Reklama

– Za pierwszym razem Jerzy Ciesielski jest nauczycielem, za drugim – uczniem. Potem jest szczególna więź duchowa, modlitwa, przejaw wspólnoty ludzi, którzy wierzą, mimo że żyją już po rożnych stronach życia – mówił abp Marek Jędraszewski. – Znajdując się po tej stronie życia głęboko wierzymy, że oni – św. Jan Paweł II Wielki i Sługa Boży Jerzy Ciesielski – są razem wysławiając Boga – dawcę wszelkiego życia – dodawał podkreślając obowiązek chrześcijan dawania świadectwa o świętości każdego życia i dziękował właśnie za takie świadectwo Carlowi Andersonowi.

Podziel się cytatem

Reklama

W ceremonii przy Franciszkańskiej 3 wzięli udział także wdowa po Słudze Bożym – Danuta Ciesielska oraz Wojciech Zięba – prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, przy którym to Stowarzyszeniu działa obecnie kapituła nagrody.

Nagroda – ikona Świętej Rodziny – została wręczona przy okazji odbywającego się w Krakowie od 17 do 19 listopada II Międzynarodowego Kongresu dla Małżeństwa i Rodziny „Małżeństwo wybór czy dar?”.

Sługa Boży Jerzy Ciesielski (1929–1970) swoim życiem dawał świadectwo miłości Boga i bliźnich. Z jego osobą wiążą się trzy charakterystyczne określenia: „ojciec rodziny, inżynier i naukowiec, chrześcijanin XX wieku”. Jan Paweł II, podczas spotkania z przedstawicielami świata nauki w kolegiacie św. Anny w Krakowie (8 czerwca 1997 r.), powiedział o nim: „Posługę uczonego – posługę myślenia – uczynił drogą do świętości”.

2022-11-18 14:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczyna się peregrynacja relikwii założyciela Rycerzy Kolumba

Lekarze nie dawali chłopcu żadnych szans na to, by urodził się żywy. Niedawno Michael, nazwany na cześć ks. Michaela McGivneya, skończył 5 lat. To właśnie ten cud za wstawiennictwem założyciela Rycerzy Kolumba przyczynił się do jego beatyfikacji. Jego relikwie będą teraz nawiedzać parafie w całej Polsce.

Podczas peregrynacji relikwii Rycerze Kolumba będą zbierać dary rzeczowe i środki finansowe na rzecz hospicjów, domów pomocy społecznej, domów samotnej matki, ośrodków adopcyjnych itp.

CZYTAJ DALEJ

Paryż: ataki na trzy kościoły w ciągu tygodnia

2023-01-27 14:36

[ TEMATY ]

Francja

Adobe.Stock

W ciągu tygodnia w Paryżu doszło do ataków na trzy kościoły katolickie. Każdą ze świątyń próbowano podpalić. Najnowszym przykładem takich działań jest uszkodzenie ogniem lewej strony portalu kościoła św. Wawrzyńca w nocy z 24 na 25 stycznia. Sprawca tego czynu, 47-letni mężczyzna został zatrzymany przez patrol policji, który wezwał na miejsce straż pożarną.

Wcześniej, 17 i 22 stycznia dwukrotnie oblano łatwopalnym płynem drzwi kościoła Matki Bożej Fatimskiej.

CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Uzbrojony mężczyzna zabił pięć osób i ranił pięć kolejnych w Jerozolimie

2023-01-27 20:25

[ TEMATY ]

terroryzm

Izrael

atak

PAP/ATEF SAFADI

Uzbrojony mężczyzna zabił w piątek pięć osób i postrzelił pięć kolejnych w Jerozolimie; napastnik został zastrzelony przez policję - poinformował portal Times of Israel.

Według wstępnych ustaleń atak, który miał miejsce w synagodze lub obok niej, był zamachem terrorystycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję