Reklama

Tłuszcz z Dni Fatimskich słynny

- W takim środowisku jak Tłuszcz, jeśli nie byłoby współdziałania między parafią a burmistrzem i szkołą, nie służyłoby to dobru wspólnemu. Ale u nas współpraca ta jest bardzo dobra. Mamy wiele żywych i bardzo pozytywnych kontaktów - mówi ks. Andrzej Kopczyński, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu.
Tłuszcz leży na krańcach diecezji warszawsko-praskiej. Jego początki sięgają 1447 r. Dogodne położenie geograficzne na szlaku handlowym z Litwą było przyczyną rozwoju miejscowości. W 1861 r. uruchomiono tutaj kolej żelazną, co spowodowało dalszy rozwój Tłuszcza, który w 1916 r. stał się siedzibą gminy. W 1967 r. Tłuszcz otrzymał prawa miejskie.

Niedziela warszawska 42/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Młoda, choć starsza

Miejscowość należała do parafii Postoliska. W 1928 r. zakupiono plac pod budowę kościoła, a w dwa lata później wzniesiono kaplicę. 24 grudnia 1935 r. kard. Aleksander Kakowski erygował w Tłuszczu parafię (dekret w tej sprawie wszedł w życie 1 stycznia 1936 r.). Pierwszym jej proboszczem został ks. Feliks Andruszkiewicz. Ponieważ kaplica okazała się za mała, w 1933 r. wzniesiono kościół, który później stopniowo rozbudowywano. W dziejach parafii najdłużej proboszczem był ks. Władysław Kwaśniewski, który funkcję tę pełnił w latach 1947-77.
Piąty w dziejach parafii obecny proboszcz, ks. Andrzej Kopczyński, parafię objął w sierpniu 1999 r. po ks. Janie Gryciuku. Został pozytywnie przyjęty przez parafian. - Wiadomo, że ludzie muszą się do kapłana przekonać. Dzisiaj sama sutanna nie wystarczy. Trzeba na autorytet kapłana zapracować swoją postawą, pracą - mówi ks. Kopczyński.
Parafia jest młoda, szczególnie w samym Tłuszczu. Odbywa się w niej dużo ślubów i chrztów. Liczy niecałe 6 tys. osób. Kiedyś była liczniejsza, ale zmniejszyła się od czasu, gdy po drugiej stronie torów powstał najpierw ośrodek duszpasterski, a obecnie druga parafia - pod wezwaniem Męczenników Podlaskich.

Nie tylko kolejarze

Tłuszcz leży blisko Warszawy, Kobyłki, Wołomina. Części mieszkańców udaje się zdobyć pracę poza miejscem zamieszkania. Mimo to wyraźnie obserwuje się zubożenie ludzi. U tych, którzy utracili pracę, widać frustrację, zagubienie. - To wyzwanie dla nas - deklaruje proboszcz.
Bezrobociu często towarzyszy alkoholizm. Nic dziwnego, że zaistniała potrzeba utworzenia przy parafii Duszpasterstwa Trzeźwości, w którym uczestniczy ok. 70 osób. Działają także inne ruchy kościelne. Jest blisko 80 ministrantów i lektorów, są bielanki, koła różańcowe, w tym róża młodzieżowa, Asysta Kościelna, Towarzystwo Przyjaciół KUL. Działa liczący blisko 40 panów chór męski, który uświetnia nie tylko uroczystości religijne w kościele, ale uczestniczy też w uroczystościach organizowanych przez gminę. Jest również schola dziecięca i młodzieżowa.
W Tłuszczu, który z uwagi na istniejący tu ważny węzeł kolejowy przez lata nazywany był "miastem kolejarzy", nie mogło zabraknąć Duszpasterstwa Kolejarzy. Przy parafii i w szkole działa Caritas, która w tym roku sfinansowała wyjazd ok. 80 dzieci na wakacje. Aktywna jest grupa misyjna prowadzona przez Siostry od Aniołów, zgromadzenie wspomagające kapłanów w pracy apostolskiej i posiadające placówki misyjne w Afryce i na Wschodzie. Siostry przybliżają dzieciom i młodzieży tematykę misyjną. Jest też grupa młodzieżowo-studencka Ruchu Rodzin Nazaretańskich. Opiekuje się nią wikariusz, ks. Adam Kurowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wierni Pani Fatimskiej

Wezwanie Matki Najświętszej do odmawiania modlitwy różańcowej podjęły osoby związane z Grupą Fatimską, które regularnie uczestniczą też w nabożeństwach fatimskich. Te stały się już tradycją w parafii.
Warto dodać, że kościół starszej parafii tłuszczańskiej nosi wezwanie Przemienienia Pańskiego, św. Antoniego i właśnie Matki Bożej Fatimskiej. Do umieszczenia tego ostatniego wezwania doprowadził poprzedni proboszcz, ks. Gryciuk. Każdego trzynastego dnia miesiąca wierni gromadzą się na nabożeństwie fatimskim. - Cieszę się, że przychodzi na nie dużo młodzieży - mówi ks. Kopczyński. Dwa razy w roku, 13 maja i 13 października, odbywa się procesja fatimska ulicami miasta. Ponadto przed 13 października w parafii odbywają się Dni Fatimskie. Triduum kończy się aktem zawierzenia Pani Fatimskiej miejscowej parafii, gminy i miasta Tłuszcz. W tym roku w Dni Fatimskie włączyło się Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej, które zorganizowało okolicznościową wystawę.
W pierwsze niedziele miesiąca po południu odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu, zakończona Koronką do Miłosierdzia Bożego.

Reklama

Powołania i pielgrzymki

Wielką radością każdej parafii są powołania kapłańskie i zakonne. Dotychczas z Tłuszcza wyszło pięciu księży: ks. Kazimierz Apel, ks. Andrzej Banaszek, ks. Grzegorz Kocięcki, ks. Paweł Cymerman i ks. Marek Lemiech. Były też dwa powołania zakonne - s. Katarzyna Sałata i s. Marzena Dzięcioł.
Parafianie z Tłuszcza bardzo lubią pielgrzymować. I to nie tylko we wrześniu do sanktuarium maryjnego w Loretto. Idą w pieszych pielgrzymkach (paulińskiej, akademickiej i niepełnosprawnych jako wolontariat) na Jasną Górę. Są w parafii osoby obdarzone niemal charyzmatycznym darem pielgrzymowania, które organizują wyjazdy do Lichenia, Kodnia, Łagiewnik, Świętej Lipki. Bardzo prężnie działa w tej dziedzinie Koło Nauczycieli Emerytów. Do wspomnianego Loreto organizowane są pielgrzymki nauczycieli, młodzieży i kół różańcowych z parafii.
W okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku parafianie chętnie przyjmują wizyty duszpasterskie. - Jest duża życzliwość, kapłana przyjmuje 99 proc. wiernych, praktycznie wszyscy z wyjątkiem Świadków Jehowy - podkreśla Ksiądz Proboszcz.
Księża spotykają się też z wiernymi w domach podczas odwiedzin chorych. Prowadzone jest duszpasterstwo wśród chorych. Kapłani chodzą do nich w pierwsze piątki miesiąca, a także przy okazji rekolekcji adwentowych i wielkopostnych.

Znak krzyża

Ks. Kopczyński, pytany o najbliższe plany na przyszłość, odpowiada: - Widzę, jak bardzo ważną sprawą jest ratowanie młodego pokolenia. Chciałbym rozwijać duszpasterstwo młodzieży. Dlatego chciałbym zaadaptować dla potrzeb młodzieży budynek znajdujący się na terenie parafii. Może w przyszłości powstałby w nim dom rekolekcyjny? W bliższej perspektywie myślę o kawiarence, gdzie młodzi mogliby się spotykać. Może zorganizujemy siłownię...
Opuszczając parafię widzę, jak niemal wszyscy przechodzący obok kościoła czynią znak krzyża świętego. Sprawdzają się słowa ks. Kopczyńskiego, który wcześniej powiedział mi, że w Tłuszczu mieszkają ludzie o tradycyjnej pobożności, którzy swoją wiarę wyrażają także w ten właśnie sposób. A przecież nie jest to dzisiaj - niestety - widok znów tak powszechny.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Edyta Stein doktorem Kościoła? Wniosek trafił do Papieża

2024-05-01 14:02

[ TEMATY ]

Edyta Stein

Towarzystwo im. Edyty Stein

Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Podjęto kolejne kroki w celu nadania św. Edycie Stein tytułu doktora Kościoła. Oficjalny wniosek w tej sprawie złożył Papieżowi generał karmelitów bosych o. Miguel Márquez Calle. Teraz Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych będzie mogła zainicjować oficjalną procedurę.

O możliwości nadania Edycie Stein tego tytułu mówi się od kilku lat. W 2022 r. z okazji obchodów 80-lecia jej męczeńskiej śmierci o. Roberto Maria Pirastu, definitor generalny zakonu karmelitów ogłosił, że została powołana komisja naukowa, która opracowuje oficjalny wniosek w tej sprawie. Sugerowano wówczas, że św. Teresa Benedykta od Krzyża, bo tak brzmi jej zakonne imię, mogłaby uzyskać tytuł Doctor Veritatis - Doktora Prawdy, ponieważ w centrum jej dociekań zawsze stała prawda, którą po nawróceniu odkryła w osobie Jezusa Chrystusa. Jak informują włoscy karmelici, oficjalny wniosek o zaliczenie Edyty Stein w poczet doktorów Kościoła został przekazany Papieżowi 18 kwietnia na audiencji dla karmelitanek bosych.

CZYTAJ DALEJ

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

2024-04-30 21:00

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Artur Stelmasiak

Najpiękniejszy miesiąc maj, Twoim Matko jest od lat – śpiewamy w jednej z pieśni. I oto po raz kolejny w naszym życiu, swoje podwoje otwiera przed nami ten szczególny miesiąc, tak pięknie wpisujący się w maryjną pobożność Polskiego Narodu.

Jak kraj długi i szeroki, ze wszystkich świątyń, chat, przydrożnych krzyży i kapliczek popłynie śpiew litanii loretańskiej. Tak bardzo przyzwyczailiśmy się wołać do Maryi, bo przecież to nasza Matka, nasza Królowa. Dla wielu z nas Maryja jest prawdziwą powierniczką, Przyjaciółką, z którą rozmawiamy w modlitwie, powierzając Jej swoje sekrety, trudności, pragnienia i radości. Ileż tego wszystkiego się uzbierało i ile jeszcze będzie? Tak wiele spraw każdego dnia składamy w Jej matczynych dłoniach. Ktoś słusznie kiedyś zauważył, że „z maryjną pieśnią na ustach, lżej idzie się przez życie”. Niech więc śpiew litanii loretańskiej uczyni nasze życie lżejszym, zwłaszcza w przypadku chorób, cierpień, problemów i trudnych sytuacji, których po ludzku nie dajemy rady unieść. Powierzajmy wszystkie sprawy naszego życia wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny. Niech naszym przewodnikiem po majowych rozważaniach będzie ks. Jan Twardowski, który w „Polskiej litanii” opiewa cześć i miłość Matki Najświętszej, czczonej w tylu sanktuariach rozsianych po naszej ojczystej ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Do Maryi po wysłuchanie Jej dobrych rad

2024-05-01 19:10

Wiktor Cyran

We wspomnienie świętego Józefa, rzemieślnika prawie 300 wiernych wyruszyło na pielgrzymi szlak z Sanktuarium NMP Matki Nowej Ewangelizacji i św. Anny do Sanktuarium NMP Matki Dobrej Rady w Sulistrowiczkach.

Tradycja tej pielgrzymki wywodzi się od śp. ks. Orzechowskiego, który w czasach trudnych, komunistycznych zabierał studentów i innych chętnych na Ślężę, aby nie szli na pochody pierwszomajowe – tłumaczy ks. Tomasz Płukarski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję