Reklama

Niedziela Wrocławska

Król inny, niż oczekujemy

W wigilię uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata Eucharystii w salezjańskiej parafii pw. Chrystusa Króla we Wrocławiu przewodniczył bp Maciej Małyga.

Magdalena Lewandowska

Oprawa muzyczna godna Króla - bp Małyga dziękował chórowi i orkiestrze powstałym specjalnie na modlitewne czuwanie w wigilię Chrystusa Króla Wszechświata, którzy przepięknie grali i śpiewali podczas Eucharystii.

Oprawa muzyczna godna Króla - bp Małyga dziękował chórowi i orkiestrze powstałym specjalnie na modlitewne czuwanie w wigilię Chrystusa Króla Wszechświata, którzy przepięknie grali i śpiewali podczas Eucharystii.

– Chrystus - Król inny, niż się spodziewaliśmy. Ale Król prawdziwy, a my chcemy być częścią Jego królestwa łaski i świętości, królestwa życia i prawdy – mówił hierarcha.

Odnosząc się do Ewangelii bp Małyga zaznaczał, że przywódcy ludu chcieli poddać Jezusa na krzyżu ostatniej decydującej próbie, gdy kazali mu z niego zejść: – Chcieli sprawdzić, czy może faktycznie jest on Synem Boga i w ten sposób zdobyć podstawy dla własnej wiary lub niewiary. Jezus został na krzyżu wielokrotnie wyszydzony – członkowie sanhedrynu, potem żołnierze, tłum, w końcu jeden ze złoczyńców. Wszyscy czekali na moment, kiedy On zejdzie z krzyża. Wystawianie Boga na próbę – jeśli jesteś Mesjaszem, jeśli jesteś Bożym Wybrańcem, jeśli jesteś moim Bogiem, to zrób to, czego ja od ciebie oczekuję. Bądź wola moja. Bądź takim Królem, jakiego oczekujemy.

– Chrystus z krzyża nie schodzi. Wydawałoby się, że nie zdał próby. Nie jest żadnym Królem, tym bardziej nie jest żadnym Synem Bożym, tylko bluźniercą. Ale dnia trzeciego grób tego haniebnie uśmierconego człowieka jest pusty, a św. Paweł kilka lat później pisze takie słowa: „Jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie i próżna jest wasza wiara”. Przyszły zadziwiające spotkania ze Zmartwychwstałym – najpierw Maria z Magdalii, potem Apostołowie i cały szereg innych uczniów i uczennic. Zatem Bóg ujął się za Swoim Synem, nie pozostawił Go w mocy śmierci. Chociaż uczniowie nauczyli się, że Jego drogi nie są naszymi drogami, Jego korona nie jest naszą koroną, Jego królestwo, na całe szczęście, nie jest takim, jakiego my oczekujemy – tłumaczył bp Maciej.

Reklama

Zwrócił uwagę, że jedną z nielicznych osób, która nie dała się ponieść szyderstwu z Jezusa na krzyżu, był „dobry” łotr: – Ten złoczyńca był jednym z nielicznych, którzy wtedy w Jezusie z Nazaretu rozpoznali Króla. Dobry łotr był tym, który umiał zawierzyć. Dzisiaj wszyscy jesteśmy do tego gorąco zaproszeni, żeby przyjąć postawę zawierzenia wobec Króla, który jest Królem nie według naszych nadziei. Który nie urządza świata tak, jak my byśmy tego chcieli, który postępuje nie tak, jak my się tego spodziewamy. Człowiek sam ukrzyżowany, który ponosił słuszną karę, potrafił zachować jasność sumienia, jasność wiary. Zawierzyć to znaczy wybrać to, co Bóg wybrał dla nas.

Po Eucharystii bp Małyga wygłosił konferencję "Przyśpieszyć nadejście Króla?", a zespół „Wrocław Wielbi” poprowadził w salezjańskiej parafii modlitewne uwielbienie przed Najświętszym Sakramentem.

2022-11-20 10:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dulcissima 4 You

2023-02-07 08:48

Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej

S. M. Dulcissima Hoffmann

S. M. Dulcissima Hoffmann

Dziś 113. urodziny Dulcissimy Hoffmann – kandydatki na ołtarze ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej. Choć żyła tylko 26 lat, ofiarowała siebie, by „uratować wiele dusz”. Do dziś za jej wstawiennictwem dzieje się wiele uzdrowień, poczynają się dzieci. 11 lutego – w Dzień Chorego – w katedrze wrocławskiej zostanie odsłonięta wystawa „Mam na imię Dulcissima”

W 2019 roku zakończył się w Raciborzu Brzeziu diecezjalny etap jej procesu beatyfikacyjnego. – Chcemy zaprezentować wystawę o niej w miejscach, które są w pewien sposób z nią związane. A tu rozpoczęło się jej życie zakonne. We Wrocławiu rozpoczęła formację zakonną, tu jest kolebka naszego zgromadzenia, tu też żył założyciel ks. Jan Schneider – wyjaśnia s. Małgorzata Cur ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, która zajmuje się popularyzacją postaci s. Dulcissimy i jej izbą pamięci w Brzeziu.

CZYTAJ DALEJ

Odblokujcie ustawę o hospicjach perinatalnych - petycja Fundacji Grupa Proelio

2023-02-07 17:06

[ TEMATY ]

pro life

Robert Skupin/Fotolia.com

Wiele matek dzieci ze zdiagnozowaną wadą letalną nie wie, że może otrzymać pomoc w hospicjum perinatalnym. Lekarze powinni być zobligowani, by o tym informować - przekonują członkowie Fundacji Grupa Proelio, którzy przygotowali petycję w sprawie odblokowania projektu ustawy o hospicjach perinatalnych. Petycja powstała m.in. w związku ze zmniejszeniem się liczby hospicjów perinatalnych w ostatnim roku oraz ze znaczącym spadkiem liczby pacjentek, które z nich korzystają.

Jak informował ostatnio "Dziennik Gazeta Prawna" w 2022 roku spadła liczba hospicjów perinatalnych z 16 do 13 oraz liczba pacjentek hospicjów z 459 do 257.

CZYTAJ DALEJ

83. rocznica zsyłki na Sybir [zaproszenie]

2023-02-07 19:49

ks. Łukasz Romańczuk

Wystawa "Golgota Wschodu"

Wystawa

10 lutego przypadnie 83. rocznica masowej zsyłki Polaków na Sybir. We Wrocławiu obchody tej rocznicy odbywać się będą w Sanktuarium „Golgoty Wschodu” przy ul. Wittiga.

Uroczystości zostały podzielone na III części. W pierwszej przewidziana jest Eucharystia, recytacja wierszy sybirackich, przemowy władz rządowych i samorządowych oraz wręczenie odznaczeń. W drugiej odśpiewany zostanie Hymn Narodowy, przewidziana jest modlitwa ekumeniczna, Apel Pamięci, salwa honorowa, a delegacje złożą wieńce. W trzeciej części zaplanowane jest zwiedzanie wystawy “Golgota Wschodu” oraz spotkanie integracyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję