Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 42/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat Chełmno

"Kto ziemię uprawia, nasyci się chlebem..."
Kończące się żniwa to dla rolników stosowny czas, aby Panu Bogu podziękować za otrzymane dary ziemi oraz prosić o siły i błogosławieństwo na następny rok pracy. Dekanalne Święto Dziękczynienia za plony obchodzono w Chełmnie. Ks. kan. Wojciech Raszkowski, dziekan chełmiński, powitał uczestników uroczystości i wygłosił słowo wstępne. Diecezjalny duszpasterz rolników, ks. Zbigniew Gański, podkreślił w homilii wartość pracy polskiego rolnika w kształtowaniu społeczeństwa oraz wychowywaniu młodego pokolenia dla dobra Kościoła i Ojczyzny. Następnie poświęcono wieńce dożynkowe, wiązanki kwiatów i ziół oraz warzywa i owoce. W uroczystości brały udział delegacje parafii z dekanatu chełmińskiego, duchowieństwo i przedstawiciele władz lokalnych. Na zakończenie przeprowadzono konkurs wieńców dożynkowych, spośród których najwięcej głosów otrzymały wieńce z parafii w Górnych Wymiarach oraz w Lisewie, które reprezentowały nasz dekanat na dożynkach diecezjalnych w Wąbrzeźnie.

gw

Dekanaty grudziądzkie

25. rocznica nominacji na Proboszcza
4 sierpnia ks. inf. Tadeusz Nowicki w obecności bp. Andrzeja Suskiego i licznie zgromadzonych kapłanów z dekanatów grudziądzkich i z innych miejscowości, którzy wywodzili się z parafii kolegiackiej, odprawił Mszę św. dziękczynną z okazji swego jubileuszu. Ksiądz Infułat ze wzruszeniem przedstawił swój kapłański rodowód, poczynając od przyjęcia święceń kapłańskich. "Wszystkie swoje zasługi zawdzięczam Bogu, moim przełożonym, braciom w kapłaństwie oraz wszystkim wiernym, którzy zawsze służyli mi pomocą, a często doświadczeniem. Dziękuję też szczególnie ludziom chorym, cierpiącym, którzy swoją modlitwą w cichości udzielali mi i wciąż udzielają duchowego wsparcia" - powiedział ks. Tadeusz Nowicki.
Bp Andrzej Suski w homilii podkreślił rolę, jaką spełnia kapłan, głosząc Słowo Boże i odprawiając Eucharystię. Biskup Andrzej dużo miejsca poświęcił osobie ks. inf. Tadeusza Nowickiego, który jest powszechnie szanowanym kapłanem i proboszczem w swoim środowisku parafialnym i w całej diecezji toruńskiej. Na zakończenie Eucharystii Księdzu Jubilatowi składali życzenia przedstawiciele wszystkich wspólnot parafialnych oraz władz lokalnych. Wszyscy obecni na uroczystości jubileuszowej otrzymali pamiątkowe obrazki.
Ks. inf. Tadeusz Nowicki jest od kilku lat protonotariuszem apostolskim, prepozytem Kapituły Kolegiackiej Grudziądzkiej, dziekanem dekanatu Grudziądz I. Pełni też funkcję diecezjalnego ojca duchownego kapłanów, członka Diecezjalnej Rady Kapłańskiej i Diecezjalnej Rady Ekonomicznej. Jest prałatem Jego Świątobliwości. W ciągu 25 lat pracy, pełniąc urząd proboszcza, dał się poznać jako kapłan, który przykładem swojego postępowania, opartym na mocy Bożej łaski, pociąga i przekonuje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zenon Zaremba

Parafialna biesiada

W ostatnią sobotę sierpnia z inicjatywy wikariusza ks. Bogdana Tułodzieckiego i ks. Józefa Lipskiego, proboszcza parafii św. Andrzeja Boboli w Grudziądzu, na przystani żeglarskiej nad Jeziorem Rudnickim odbył się parafialny festyn rodzinny. Spotkanie rozpoczęło się od żeglowania po jeziorze. Następnie przy ognisku odbywały się konkursy, a potem wspólna zabawa przy muzyce; szczególnie ładnie bawiły się licznie zgromadzone dzieci. Bóg zapłać osobom ze Stowarzyszenia Rodzin za pomoc w przeprowadzeniu festynu.

gg

Odpust maryjny w kolegiacie

8 września, w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w kolegiacie grudziądzkiej przeżywano odpust parafialny. Było to przedłużenie uroczystości związanych z koronacją wizerunku Matki Bożej Łaskawej - opiekunki Grudziądza, które odbywały się 7 września. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Marcin Staniszewski w asyście rekolekcjonisty - ks. Józefa Milewskiego z Towarzystwa Jezusowego z Poznania, ks. Tadeusza Kozłowskiego i proboszcza - ks. inf. Tadeusza Nowickiego. Homilię wygłosił ks. Józef Milewski, który przypomniał rodowód Matki Bożej i Jej wielkie posłannictwo. Matka Boża, czczona w grudziądzkiej kolegiacie przez trzy stulecia, dodaje sił i otuchy wiernym. Po Mszy św. odbyła się procesja eucharystyczna, którą prowadził ks. Marcin Staniszewski.

Reklama

zz

Dekanat Nowe Miasto

"Te, Deum, laudamus" w parafii Tylice

11 sierpnia w kościele św. Michała Archanioła w Tylicach w czasie uroczystości odpustowych dziękowano Bogu za trzy wieki istnienia kościoła. Parafię założyli biskupi chełmińscy na przełomie XIII i XIV w. Pierwsza średniowieczna świątynia nie zachowała się. Wybudowany w latach 1700 - 1702 r. kościół został konsekrowany przez biskupa Teodora hrabiego Potockiego, Prymasa Polski. O wydarzeniu tym świadczy zachowana drewniana tablica pamiątkowa z inskrypcją w języku łacińskim.
Pożar w nocy z 7/8 grudnia 1990 r. zniszczył znaczną część kościoła. Odbudowaną świątynię poświęcił 28 września 1991 r. biskup chełmiński Marian Przykucki. W 1993 r. biskup toruński Andrzej Suski konsekrował dwa nowe dzwony: "Przemienienia Pańskiego" i "Św. Michała Archanioła". Odtworzone zostały także obrazy w ołtarzu głównym oraz wizerunki św. Antoniego i św. Ignacego Loyoli. Podkreślić należy wielkie poświęcenie proboszcza ks. Gerarda Rutkowskiego w dziele odbudowy kościoła. We wnętrzu drewnianej świątyni panuje niepowtarzalny klimat sprzyjający zadumie i przeżywaniu obecności Boga.
Do uroczystości jubileuszowych wspólnota parafialna wraz ze swoim proboszczem ks. kan. Gerardem Rutkowskim przygotowywała się od wielu lat. W 1998 r. parafia przeżywała misje ewangelizacyjne. W następnych latach odbyła się peregrynacja obrazów Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Świętej Rodziny pod hasłem "Rodzina Bogiem silna". Było to przygotowanie do obchodów uroczystości 300-lecia kościoła. Bezpośrednio przed uroczystością odbyły się rekolekcje. Mszy św. jubileuszowej przewodniczył bp Andrzej Suski, który modlił się w intencji budowniczych kościoła i tych, którzy otaczali ją opieką.

Reklama

S. Liberacki

Dekanat Unisław

Chwała niepokonanym
1 września w kościele filialnym w Dąbrowie Chełmińskiej, w 63. rocznicę wybuchu II wojny światowej odprawiono Mszę św., którą celebrował ks. Tadeusz Myszk z parafii Boluminek, w asyście ks. Daniela Milewskiego. Wśród licznie zgromadzonych parafian obecni byli kombatanci zrzeszeni w Kole Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. W skład pocztu sztandarowego weszli przedstawiciele Związku i Ochotniczej Straży Pożarnej. W szyku stanęli: prezes Koła - Jan Wielgosz, wójt gminy - Zbigniew Łuczak, przewodniczący Rady Gminnej - Józef Hentrich. Udział w uroczystości wzięła też młodzież i przedstawiciele Urzędu Gminy Dąbrowa Chełmińska. Po Mszy św. zebrani podążyli pod obelisk poświęcony pamięci pomordowanych, gdzie wysłuchali przemówienia prezesa Koła - Jana Wielgosza. Po złożeniu kwiatów pod tablicą epitafijną udano się do sali konferencyjnej Urzędu Gminy na poczęstunek, któremu towarzyszyły wspomnienia osób pamiętających tamte czasy.

Aleksander Fałczyk,, Jodła" - Były żołnierz AK okręgu radomsko-kieleckiego

Dekanaty toruńskie

Dzieciom Starówki
W miłym nastroju odbyło się zakończenie lata przy parafii Świętych Janów w Toruniu. Sześćdziesięcioro dzieci nie miało szans na wyjazd na wakacje, zorganizowano im więc odpoczynek w mieście. W czasie spotkania serdecznie dziękowano bp. Andrzejowi Suskiemu i proboszczowi ks. Markowi Rumińskiemu, wręczając im kwiaty. Podziękowania otrzymały też wolontariuszki - panie opiekunki. Po wspólnym grupowym zdjęciu na tle pomnika Ojca Świętego Ksiądz Biskup zaprosił wszystkich na lody.

cj

Wkrótce

Pamięć o ks. Jerzym Popiełuszce
Z okazji 18. rocznicy męczeńskiej śmierci sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki, w niedzielę 20 października w kościele akademickim Ojców Jezuitów, o godz. 14.30, zostanie odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny oraz rychłej beatyfikacji Męczennika.

Zaproszenie na koncert
25 października (piątek), o godz. 19.00, w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbędzie się koncert "Muzyka dawna - persona grata. Festiwal bez końca". Matthew White (kontratenor) wraz z orkiestrą "Arte Dei Suonatori" zaprezentują utwory G. F. Haendla i A. Vivaldiego.

mw

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Mikołów: Dziecko w Oknie Życia

2024-05-01 11:12

[ TEMATY ]

okno życia

Pixabay.com

W Oknie Życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Mikołowie Borowej Wsi we wtorek 30 kwietnia 2024 r. znaleziono dziewczynkę. Na miejsce, wezwano pogotowie i policję. Dziewczynka została przebadana przez personel medyczny, który określił, że jest zdrowa. Niemowlę zostało zabrane przez pracowników służby zdrowia na dalszą obserwację i opiekę. To już drugie dziecko, które znalazło się w mikołowskim Oknie Życia.

Okno życia to specjalnie przygotowane miejsce, w którym matka może anonimowo zostawić swoje nowonarodzone dziecko. Zlokalizowane jest zawsze w dostępnym, a zarazem dyskretnym miejscu, otwartym przez całą dobę. Jest ostatecznością w tych wypadkach, gdzie nie doszło do zrzeczenia się praw rodzicielskich i przekazania dziecka do adopcji drogą prawną. Z jednej strony ma zapobiegać porzuceniom niemowląt, a z drugiej, być nieustannym głosem za życiem oraz alternatywą dla wyboru śmierci i aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Dzieci przywitały obraz Matki Bożej w Praszce

2024-05-01 15:12

[ TEMATY ]

peregrynacja

Praszka

parafia Wniebowzięcia NMP

nawiedzenie Obrazu Matki Bożej

Karol Porwich / Niedziela

Matka Boża Jasnogórska na szlaku peregrynacji 30 kwietnia nawiedziła parafię Wniebowzięcia NMP w Praszce. Księża i wierni powitali obraz na rynku pod klasztorem sióstr Felicjanek.

Specjalny program, przygotowany przez dzieci z Niepublicznego Przedszkola prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Felicjanek w Praszce, uświetnił przyjazd jasnogórskiej ikony. Po uroczystym powitaniu, w procesji, uczestnicy udali się do kościoła, gdzie Mszę św. koncelebrowaną odprawił bp Andrzej Przybylski. Biskup w rozmowie z Niedzielą podkreślił, że Maryja chce doglądać swoje dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję