Reklama

Edukacja

Wyniki ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych "Perspektywy 2023"

XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie jest najlepszym liceum w kraju, a Technikum Mechatroniczne nr 1 w Warszawie najlepszym technikum – wynika z ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych "Perspektywy 2023".

[ TEMATY ]

szkoła

Fotolia.com

Zdjęcie poglądowe

Zdjęcie poglądowe

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych po raz 25. przygotował miesięcznik "Perspektywy".

Kapituła rankingu pod przewodnictwem rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie prof. Barbary Marcinkowskiej brała pod uwagę sukcesy szkół w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. W przypadku techników uwzględniono też wyniki egzaminów zawodowych, w przypadku szkół dwujęzycznych uwzględniono dodatkowo wyniki z egzaminu z języka obcego na poziomie dwujęzycznym. Ranking nie uwzględnia natomiast wyników matury międzynarodowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę dane 1360 liceów ogólnokształcących (spośród 2200 działających w kraju) i 1185 techników (spośród 1745), które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2022 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki, zdawanych obowiązkowo, były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

Tegoroczny zwycięzca rankingu wśród liceów – XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie – od lat jest w czołówce rankingu. W ubiegłym roku i dwa lata temu było na pierwszym miejscu, trzy lata temu na miejscu drugim, w 2019 r. – na pierwszym, w 2018 r. – na trzecim, w 2017 r. i w 2016 r. – na miejscu drugim, a w 2015 r. – na pierwszym.

"Staszic" jest jedną ze starszych, ciągle istniejących szkół w Warszawie. Liceum powstało w 1906 r. Nazywane jest królestwem matematyki, fizyki i informatyki. Od wielu lat współpracuje z Politechniką Warszawską. Uczniowie mogą na tej uczelni uczestniczyć w wykładach i zajęciach laboratoryjnych. Szkoła współpracuje też z Instytutem Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pracownicy UW prowadzą część zajęć w klasach z rozszerzonym nauczaniem matematyki. W każdym roczniku w szkole jest 7 klas. Dwie z nich to klasy z eksperymentalnym nauczaniem matematyki. Jedna klasa ma rozszerzony zakres nauczania informatyki, matematyki i fizyki. Dwie klasy mają rozszerzone programy z matematyki i z fizyki, a kolejne dwie z matematyki, chemii i biologii. Co roku uczniowie szkoły są wśród laureatów i finalistów olimpiad z przedmiotów ścisłych.

Reklama

Drugie miejsce wśród liceów zajęło V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie (w ub.r. na czwartym), miejsce trzecie - XIII LO w Szczecinie (w ub.r. na trzecim), miejsce czwarte - Uniwersyteckie LO w Toruniu (w ub.r. na drugim), miejsce piąte – III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni (w ub.r. na piątym).

Na szóstym miejscu jest LO nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu, na siódmym - IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie, na ósmym - XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie, na dziewiątym - Akademickie LO Politechniki Wrocławskiej we Wrocławiu, na dziesiątym - II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie.

Na miejscu jedenastym jest VIII LO im. Władysława IV w Warszawie, na dwunastym - Społeczne LO nr 5 STO w Milanówku koło Warszawy, na trzynastym - II LO im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku, na czternastym - Publiczne LO Politechniki Łódzkiej w Łodzi, na piętnastym - I Społeczne LO im. hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu.

Wśród techników pierwsze miejsce zajęło Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie. W ubiegłym roku Technikum Mechatroniczne było na drugim miejscu, a dwa, trzy i cztery lata temu było na pierwszym miejscu.

Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 tworzy Zespół Szkół przy ulicy Wiśniowej w Warszawie wraz z LXXX Liceum Ogólnokształcącym im. Leopolda Staffa. Uczy w trzech zawodach: technik informatyk, technik programista i technik mechatronik (mechatronika to połączenie informatyki, robotyki, elektroniki i cybernetyki). Jedna z klas w zawodzie technik informatyk jest klasą dwujęzyczną, w której oprócz zwiększonej liczby godzin języka, angielski pojawia się także na niektórych przedmiotach ogólnokształcących i zawodowych. Wszyscy uczniowie technikum realizują dwa przedmioty rozszerzone: matematykę i fizykę lub informatykę.

Reklama

Na miejscu drugim znalazło się Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Zespole Szkół Łączności w Krakowie (w ub.r. na miejscu trzecim), na miejscu trzecim – Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. w Lublinie (w ub.r. na piątym), na miejscu czwartym - Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie w woj. łódzkim (w ub.r. na pierwszym), na miejscu piątym - Technikum nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych Józefa Kustronia w Nowym Sączu (w ub.r. na szóstym).

Na miejscu szóstym jest Technikum Elektroniczne nr 7 im. Wojska Polskiego w Bydgoszczy, na siódmym - Technikum nr 4 w Zespole Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju, na ósmym - Technikum nr 1. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 "Budowlanka" w Zielonej Górze, na dziewiątym – Technikum Komunikacji w Zespole Szkół Komunikacji w Poznaniu, na dziesiątym – Technikum Organizacji i Zarządzania w Zespole Szkół nr 8 w Szczecinie.

Jak co roku kapituła przygotowała też podrankingi szkół. Wśród nich są dwa, w których kryterium są wyniki matury (ranking maturalny dla liceów i ranking maturalny dla techników), ranking olimpijski (decydowały osiągnięcia w olimpiadach przedmiotowych) i rankingi wojewódzkie oraz ranking liceów warszawskich.

W rankingu maturalnym liceów na miejscu pierwszym jest XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, na drugim – IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie, na trzecim - Społeczne LO nr 5 STO w Milanówku, na czwartym - Akademickie LO Politechniki Wrocławskiej we Wrocławiu, na piątym - II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie.

Reklama

W rankingu maturalnym techników na miejscu pierwszym jest Technikum Mechatroniczne nr 1 w Warszawie, na drugim - Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie, na trzecim – Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Krakowie, na czwartym – Technikum Elektroniczne nr 7 im. Wojska Polskiego w Bydgoszczy, na piątym – Technikum Informatyczne SCI (Szczecińskie Collegium Informatyczne) w Szczecinie.

W rankingu szkół olimpijskich na pierwszym miejscu jest V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, na drugim - XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, na trzecim - XIII LO w Szczecinie, na czwartym - Uniwersyteckie LO w Toruniu, na piątym – III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

Nagrody i dyplomy laureatom rankingu wręczone zostaną w czwartek podczas gali finałowej, która odbędzie się w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. (PAP)

2023-01-11 07:17

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maciej Kopeć - przygotowania do ezgzaminów w szkołach 2020/2021

Zgodnie z zapowiedzią Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, trwają prace zespołów przedmiotowych nad nowymi wymaganiami egzaminacyjnymi w roku szkolnym 2020/2021.

Już za kilkanaście dni przedstawimy do społecznych konsultacji efekty prac zespołów. Po zebraniu uwag, do końca grudnia br. przygotujemy ostateczny kształt wynikających z podstawy programowej wymagań egzaminacyjnych na rok szkolny 2020/2021. Na tej podstawie Centralna Komisja Egzaminacyjna opracuje arkusze egzaminacyjne.

CZYTAJ DALEJ

Boży szaleniec, który uczy nas, jak zawierzyć się Maryi

[ TEMATY ]

Ludwik de Montfort

wikipedia.org

Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort jako człowiek oddany Duchowi Świętemu wzrastał w osobistej świętości, „od dobrego ku lepszemu”. Wiemy jednakże, że do tej przygody zaprasza każdego.

Oto o jakich misjonarzy prosi Pana w ekstatycznej Modlitwie płomiennej: „o kapłanów wolnych Twoją wolnością, oderwanych od wszystkiego, bez ojca i matki, bez braci i sióstr, bez krewnych według ciała, przyjaciół według świata, dóbr doczesnych, bez więzów i trosk, a nawet własnej woli. (...), o niewolników Twojej miłości i Twojej woli, o ludzi według Serca Twego, którzy oderwani od własnej woli, która ich zagłusza i hamuje, aby spełniali wyłącznie Twoją wolę i pokonali wszystkich Twoich nieprzyjaciół, jako nowi Dawidowie z laską Krzyża i procą Różańca świętego w rękach (...), o ludzi podobnych do obłoków wzniesionych ponad ziemię, nasyconych niebiańską rosą, którzy bez przeszkód będą pędzić na wszystkie strony świata przynagleni tchnieniem Ducha Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Papież w Wenecji: paradoksalnie, pobyt w więzieniu może oznaczać nowy początek

2024-04-28 09:16

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA

Paradoksalnie, pobyt w zakładzie karnym może oznaczać początek czegoś nowego, poprzez ponowne odkrycie nieoczekiwanego piękna w nas samych i w innych, czego symbolem jest wydarzenie artystyczne, które gościcie i do którego projektu aktywnie wnosicie swój wkład" - powiedział Franciszek do kobiet osadzonych w Zakładzie Karnym Wenecja-Giudecca. W nim znajduje się Pawilon Stolicy Apostolskiej na 60. Międzynarodowej Wystawie Sztuki - La Biennale w Wenecji.

Papież zapewnił kobiety, osadzone w Zakładzie Karnym w Giudecca, że zajmują one szczególne miejsce w jego sercu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję