Reklama

Niedziela Wrocławska

Znamy zwycięzców diecezjalnego etapu Olimpiady Teologii Katolickiej

Michał Romaniuk z Liceum Ogólnokształcącego nr IX im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu wygrał etap diecezjalny XXXIII Olimpiady Teologii Katolickiej

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do rywalizacji stanęło 17 uczniów z 11 szkół ponadpodstawowych. Uczniowie piszący test w budynku Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego mogli zdobyć maksymalnie 56 punktów.

Zwycięzcą okazał się Michał Romaniuk, który uzyskał łącznie 48 pkt. Drugie miejsce premiowane awansem do finału zdobył Stanisław Sroka, uczeń klasy II z Liceum Ogólnokształcącego nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu, uzyskując 46,5 pkt. Trzecie miejsce, z liczbą 40,5 pkt, zajęła Julia Łozińska z Liceum Ogólnokształcącego nr IV im. Stefana Żeromskiego we Wrocławiu

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Udział w Olimpiadzie Teologii Katolickiej za każdym razem sprawia mi wielką przyjemność i daje możliwość odkrycia wielu wspaniałych dokumentów Magisterium Kościoła i fragmentów Pisma Świętego. W tym roku szczególnie spodobały mi się teksty Benedykta XVI, Verbum Domini i Deus Caritas Est. Tegoroczny zakres tematyczny bardzo dobrze wpisuje się w główny cel Olimpiady, którym jest pogłębienie swojej osobistej relacji z Panem Bogiem. Odkrywanie Jego miłości w Słowie jest dla mnie wspaniałym doświadczeniem - zaznacza Michał Romaniuk, zwycięzca etapu diecezjalnego.

Reklama

Tegorocznej OTK towarzyszy hasło „Bóg jest Miłością objawioną w Słowie”. Młodzi teolodzy mierzą się z pytaniami, w których muszą wykazać się znajomością m.in. Pisma Świętego, Katechizmu Kościoła Katolickiego, encykliki „Deus Caritas est” oraz , Posynodalnej Adhortacji Apostolskiej „Verbum Domini” o Słowie Bożym w życiu i misji Kościoła

Laureaci etapu diecezjalnego, w dniach 13-15 kwietnia 2023 r., podejmą rywalizację na etapie ogólnopolskim, który obędzie się w Pelplinie.

- Zwycięzcom, wszystkim uczestnikom oraz nauczycielom, którzy przygotowywali uczniów i koordynowali etap szkolny i diecezjalny, składamy serdeczne gratulacje i podziękowanie - słowa wdzięczności wyraża ks. Mariusz Szypa, dyrektor Wydziału Katechetycznego.

2023-01-13 14:24

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezus Chrystus - Kardiolog z przebitym sercem!

2024-02-29 21:20

[ TEMATY ]

Jezusowa Kardiologia

Adobe Stock

Chociaż ręce ma dziurawe, to moje serce zoperuje tymi rękami świetnie. On się zna na sercach, bo zanim nasze będzie kroił, to wpierw swoje miał przebite…

Biblijna kardiologia

Pismo Święte nie pozostawia żadnych wątpliwości, czemu w relacji z Bogiem i w naszym nawróceniu to nie chowanie słodyczy do szafki, ale troska o serce jest najważniejsza. Naszych serc dotyczy wiele biblijnych prawd. Nasze serca zdolne są do najlepszego i do najgorszego. Z jednej strony noszą w sobie ogromną dynamikę dobra i ukierunkowanie ku świętości, a z drugiej – mogą nas naprawdę mocno potarmosić, gdy zaniedbujemy ich rozwój.

CZYTAJ DALEJ

Ryszard Czarnecki znalazł się w pierwszej "50" rankingu najbardziej wpływowych europosłów

2024-02-29 12:46

[ TEMATY ]

Ryszard Czarnecki

Screen

Prestiżowy portal EU-Matrix zamieścił doroczny, bardzo opiniotwórczy i obiektywny ranking najbardziej wpływowych europosłów. Ryszard Czarnecki znalazł się na tej liście jako pierwszy Polak i do tego jedyny w pierwszej "50".

Ryszard Czarnecki pytany przez nas o szczegóły stwierdził: "W rankingu EU-Matrix brane są pod uwagę raporty, praca w komisjach PE, pełnione funkcje oraz ilość wystąpień. Byłem sprawozdawcą bądź kontrsprawozdawcą aż 206 raportów, co daje mi również 1. miejsce wśród polskich europosłów. Jestem wiceprzewodniczącym Komisji Petycji, koordynatorem w Komisji Kontroli Budżetu, zastępcą koordynatora w Podkomisji Praw Człowieka, członkiem Komisji Rozwoju. Byłem też koordynatorem w specjalnej komisji śledczej ds. zagranicznych ingerencji i dezinformacji w procesy demokratyczne państw UE. Organizowałem też liczne publiczne wysłuchania w zw. z monitoringiem wydatków instytucji i agencji UE oraz z udziałem rosyjskiej opozycji i dziennikarzy. Pełnię, jako 1. Polak w historii, funkcję szefa Delegacji UE-Rosja. Jestem też w strukturach PE zajmujących się Azją postsowiecką oraz Półwyspem Arabskim. I ta rozległa aktywność zapewne zdecydowała".

CZYTAJ DALEJ

Józefowa piecza nad Jasną Górą

2024-03-01 11:36

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Episkopat Flickr

- Mało kto przyjeżdżając do Domu Matki wie, że nieopodal znajduje się Dom Józefa, gdzie już wiele osób znalazło sens swego życia - mówi jeden z paulinów opiekujących się duszpasterstwem „na Halach” pod szczególną pieczą św. Józefa, bo sercem jest kaplica pod jego wezwaniem. Obecności tego Świętego nie może zabraknąć w sanktuarium maryjnym jakim jest Jasna Góra. Przed nami marzec. W Kościele jest on tradycyjnie miesiącem dedykowanym Świętemu Józefowi, oblubieńcowi Maryi.

Na Jasnej Górze jest kilka wizerunków Opiekuna Jezusa, ale najważniejszym jest XVII-wieczny obraz św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus malarza jasnogórskiego, na którym postacie zdobią srebrne sukienki. Wizerunek znajduje się w bocznym ołtarzu Bazyliki. Tu odprawiana jest przez cały miesiąc Msza św. o godz. 7.00, a przed uroczystością 19 marca nowenna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję