Reklama

Niedziela Wrocławska

Święto Papieskiego Wydziału Teologicznego

Swoje święto – z okazji zbliżającego się wspomnienia św. Tomasza z Akwinu – obchodził Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu. – Towarzyszy nam wdzięczność, radość oraz duma – mówił rektor PWT ks. dr hab. Sławomir Stasiak.

2023-01-23 18:03

Magdalena Lewandowska

Na zakończenie uroczystości w kaplicy PWT odsłonięto tablicę upamiętniającą nadanie jej imienia św. Teresy Benedykty od Krzyża.

Na zakończenie uroczystości w kaplicy PWT odsłonięto tablicę upamiętniającą nadanie jej imienia św. Teresy Benedykty od Krzyża.

Uroczystości rozpoczęły się Eucharystią w katedrze wrocławskiej, której przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, a koncelebrowali m.in. bp Andrzej Siemieniewski, ordynariusz diecezji legnickiej, bp Jacek Kiciński i bp Maciej Małyga. Homilię wygłosił bp Marek Mendyk, ordynariusz diecezji świdnickiej. Dalsze świętowanie odbyło się w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego. – Dzisiejsza uroczystość to jedno z najważniejszych wydarzeń dla naszej wspólnoty akademickiej – mówił rektor PWT ks. dr hab. Sławomir Stasiak. – Towarzyszy nam wdzięczność, radość oraz duma z ogromnej pracy związanej z rozwojem zawodowym i naukowym członków naszej alma mater. W dniu święta uczelni życzę wszystkim, by pomagali sobie nawzajem w niestrudzonym dążeniu do Prawdy i radości z tego dążenia. Aby nasze wysiłki, praca naukowa i dydaktyczna były świadomie podporządkowane wartości, którą jest człowiek. Szacunek dla każdego to sposób na szacunek do samego siebie – podkreślał rektor.

– Nasza uczelnia w ostatnim czasie podjęła działania mające na celu przekształcenie w akademię papieską, która będzie składała się z trzech wydziałów: teologicznego, nauk społecznych i prawa kanonicznego. Obecnie jesteśmy na etapie opracowania statutów: ogólnouczelnianego i wydziałowych. Podjęliśmy również trud określenia kierunków kształcenia, które chcemy otworzyć w ramach tych wydziałów – mówił o planach uczelni ks. Stasiak, zaznaczając, że to dopiero początek starań. Podzielił się także najnowszą informacją, że zmienił się sposób finansowania Papieskiego Wydziału Teologicznego z budżetu państwa: – Zmiana ta pozwala nam na podejmowanie starań o finansowanie z budżetu państwa naszych remontów i inwestycji budowlanych, np. domu dzwonnika. Do rozwoju potrzebna jest także infrastruktura – tłumaczył rektor.

Podczas uroczystości wręczono nominacje na dyrektorów Instytutów Papieskiego Wydziału Teologicznego. Ks. prof. Jerzy Tupikowski będzie kierował Instytutem Filozofii Chrześcijańskiej i Nauk Społecznych, ks. prof. Mieczysław Kogut pokieruje Instytutem Historii Kościoła i Teologii Pastoralnej, ks. prof. Mariusz Rosik został dyrektorem Instytutu Nauk Biblijnych, a o. prof. Kazimierz Lubowicki OMI będzie kierował Instytutem Teologii Systematycznej.

Reklama

Ponadto habilitację uzyskał dr Sławomir Zatwardnicki, a promocje doktorskie ks. Bartłomiej Polański SDB oraz Adam Kucharski.

Okolicznościowy wykład „Jezusowy ideał życia rodzinnego na przykładzie Ewangelii wg św. Marka” wygłosił w Auli PWT ks. prof. Janusz Kręcidło z UKSW.

– Cieszymy się, że możemy tworzyć wspólną rodzinę akademicką. Powodem do radości są też osiągnięcia nowego zarządu – po pół roku działalności udało się już wiele zrobić – zaznaczał abp Józef Kupny. Na rozpoczynającą się sesję egzaminacyjną życzył studentom sukcesów: – Życzę zdanych egzaminów, zadowolenia i poczucia, że te studia zaspakajają głód wiedzy teologicznej i pedagogicznej. Profesorom życzę satysfakcji z nauczania i z prowadzenia do Prawdy.

Na zakończenie uroczystości w kaplicy PWT odsłonięto tablicę upamiętniającą nadanie jej imienia św. Teresy Benedykty od Krzyża. – Św. Teresa Benedykta od Krzyża jest niestety mało znana, a szkoda, bo to wielka święta. W roku jej jubileuszu chcemy to zmienić i z dumą odsłaniam tablicę upamiętniającą nadanie kaplicy PWT jej imienia – mówił abp Kupny.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Niemiec: w plebanii w Szopienicach od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a jedną z rodzin

2023-01-30 20:09

[ TEMATY ]

wybuch

PAP/Michał Meissner

Katowice, 28.01.2023. Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

Katowice, 28.01.2023. 
Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

W plebanii kościoła w Katowicach-Szopienicach, gdzie w piątek doszło do tragicznego wybuchu, od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a rodziną, która tam mieszkała; jego tłem były kwestie finansowe - powiedział PAP biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marian Niemiec.

Odnosząc się do treści listu wskazującego, że piątkowy wybuch mógł być rozszerzonym samobójstwem skonfliktowanej z parafią rodziny, biskup ocenił, że było to "samobójstwo związane z zabójstwem innych", bo ofiar eksplozji mogło być więcej.

CZYTAJ DALEJ

Wiara to pewność bliskości Boga

2023-01-05 11:41

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 5, 21-43.

Wtorek, 31 stycznia 2023. Św. Jana Bosko, prezbitera, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Wartościowe ferie z Salezem

2023-01-31 17:45

Archiwum Oratorium Arka

Salezjańskie półkolonie to wartościowy i radosny czas

Salezjańskie półkolonie to wartościowy i radosny czas

Dziś wspomnienie św. Jana Bosco, który gromadził wokół siebie setki młodych ludzi i pomagał im zbliżyć się do Boga. Jego charyzmat pielęgnują dalej księża salezjanie. We Wrocławiu przygotowali ciekawą propozycję na czas zbliżających się ferii.

Na zimowe półkolonie, związane tematycznie z filmem „Kraina lodu”, zapraszają wrocławscy salezjanie. Od 13 do 17 lutego zapewniają dzieciom atrakcyjne zajęcia sportowe, taneczne, gry, warsztaty, a wszystko w duchu św. ks. Bosko. – Każde półkolonie mają dla nas również aspekt formacyjny – nie tylko zabawa, ale też wartościowe treści, formacja. Dzieci budują swój świat poprzez to, co otrzymują z zewnątrz, poprzez treści, które odbierają. Do filmu przygotowany został konspekt, na nim jest też oparta praca w grupach, zadania, zabawy. Staramy się, żeby podczas ferii oprócz odpoczynku dzieciaki mogły popracować nad sobą, zastanowić się nad pewnymi wartościami – tłumaczy salezjanin ks. Bartosz Mikuła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję