Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 38/2009, str. 8

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dożynki

Dziękczynienie za plony

Reklama

Dożynki jasnogórskie odbyły się 6 września z udziałem ok. 40 tys. rolników. Mszy św. z błogosławieństwem wieńców żniwnych na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył biskup ełcki Jerzy Mazur. Zebranych powitał w imieniu Jasnej Góry przeor klasztoru o. Roman Majewski.
Specjalne słowa do zgromadzonych skierowali prezydent RP Lech Kaczyński oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki. Starostowie tegorocznych Dożynek - Bożena i Henryk Brzozowscy z diecezji elbląskiej - złożyli dziękczynny chleb, upieczony z tegorocznych zbiorów.
Bp Jan Styrna w homilii mówił o obecnej sytuacji rolnictwa polskiego: - Przetwórstwo w Polsce jest w ogromnej mierze w rękach kapitału zagranicznego. Wielkie firmy dyktują warunki. Nasz zwykły rolnik nie liczy się jako partner i dostawca. W tym roku ceny zbóż w Polsce są prawie o połowę niższe niż w poprzednich latach, a żywność w sklepach drożeje, podobnie jest z mlekiem, owocami, zwłaszcza miękkimi - mówił Ksiądz Biskup. - Jeżeli w Polsce będzie przybywać ugorów i chaszczy, to w przyszłości możemy być skazani na dyktat z zewnątrz, a w razie zachwiania się pokoju możemy znaleźć się w trudnej sytuacji braku żywności - zauważył bp Styrna. - Potrzebna jest długofalowa krajowa polityka rolna.
W ramach tegorocznych dożynek 5 września odbyła się konferencja pt. „Etyka w rolnictwie. Jaka przyszłość polskiego rolnictwa w czasach patentowania odmian nasion i zwierząt, genetycznie modyfikowanych upraw, niszczących życie środków chemicznych?”.
Uzupełnieniem Jasnogórskich Dożynek 2009 jak co roku była Krajowa Wystawa Rolnicza, połączona z Dniami Europejskiej Kultury Ludowej oraz z Europejskim Konkursem Sztuki Ludowej.

Na zakończenie sezonu pielgrzymkowego

Matki Bożej Siewnej

Reklama

W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny - 8 września na Jasnej Górze celebrowana była uroczysta Msza św. odpustowa Kapituły Archikatedry Częstochowskiej.
Eucharystii przewodniczył ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli”. W wygłoszonym kazaniu przypomniał, że na 8 września w ciągu wielu lat przybywało na Jasną Górę wiele pielgrzymek pieszych. - Wędrowała tu polska wieś, przychodziły pielgrzymki szczególnie z parafii ziemi częstochowskiej. Dzisiaj ten żywy udział pielgrzymek przeniósł się na sierpień - mówił. - Niemniej jednak została w Częstochowie wielka tradycja uroczystego świętowania tego dnia oraz wspominania wtedy ślubów wypowiedzianych w 1946 r. przez kard. Augusta Hlonda, ówczesnego prymasa Polski.
Ks. Skubiś mówił też o siejbie słowa. Zastanawiał się nad słowem, które jest skierowane do słuchacza. Słowa padają w domu, na ulicy, w pracy, w szkole, na uczelni, w laboratorium i w szpitalu - po prostu: człowiek żyje słowem. Obecnie trwa walka o słowo w mediach. Panuje niezwykła konkurencja, czyje słowo zwycięży. - Wiemy, że duży procent mediów znajduje się w obcych rękach - mówił Redaktor naczelny „Niedzieli”. - Właścicielami polskojęzycznej prasy często są Niemcy czy przedstawiciele innych krajów. Gazety pisane są w języku polskim, ale my nie jesteśmy ich właścicielami. Trzeba sobie z tego zdać sprawę. Ważne jest też, by w mediach istniała polska racja stanu, żeby nasze gazety pisały i w naszym języku, i w duchu ojczystym, z poszanowaniem prawdy, polskiej historii i wszystkiego, co Polskę stanowi. Niestety, często też nie jesteśmy już właścicielami, banków, gospodarki, w dodatku przewidywana jest 52-miliardowa dziura budżetowa. Powinniśmy być świadomi, że to wszystko musi udźwignąć naród - mówił ks. Skubiś. Na koniec próbował uświadomić słuchaczom, jak wielkim darem w katolickim kraju jest katolicka prasa, która widzi bieżące problemy i podaje prawdę.
Podczas Eucharystii główny celebrans poświęcił ziarno pod zasiew, które wierni przynieśli w specjalnych woreczkach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nowa figura Maryi stanie pod Jasną Górą

Kamil Drapikowski jest autorem figury Matki Bożej, która zastąpi figurę stojącą obecnie na błoniach jasnogórskich. Historia obecnej figury sięga 1918 r. Rosjanie za czasów zaborów zrzucili jej poprzedniczkę, a na to miejsce postawili okazały pomnik cara. Gdy Polska odzyskała niepodległość, jednym z pierwszych działań było usunięcie znienawidzonego pomnika i ustawienie ponownie figury Matki Bożej, z rękami złożonymi na piersi (Immakulata). Po 81 latach dzieło to nosi już wyraźne znaki działania czasu. Figurę wykonano bowiem z wapienia, który nie najlepiej znosi polskie warunki atmosferyczne.
Kamil Drapikowski, syn Marcina - twórcy m.in. bursztynowej sukienki dla Ikony Jasnogórskiej, zaproponował dwie wersje nowej postaci. Pierwszą propozycją było figuralne przedstawienie Ikony Jasnogórskiej, drugą - klasyczna postać Madonny (Niepokalane Poczęcie) ze skrzyżowanymi na piersi rękami. Po konsultacji z konserwatorem zabytków zdecydowano się na drugą propozycję.
- Figura zostanie wyrzeźbiona w marmurze kararyjskim - opowiada Kamil Drapikowski - odpowiednio zaimpregnowanym, co uodporni go na polską kapryśną aurę.
Nowa figura ma witać pielgrzymujących na Jasną Górę pątników. Zobaczymy ją 20 września.

Katarzyna Cinzio

Zapowiedzi

21-24 września - Rekolekcje Kapelanów Wojska Polskiego

25/26 września - Pielgrzymka Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

26 września - Pielgrzymka Rodziny Wincentyńskiej

26 września - Pielgrzymka Rodzin Adopcyjnych

26 września - 4. Ogólnopolska Pielgrzymka Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej

26-27 września - Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

26 września - Maturzyści Archidiecezji Lubelskiej

27 września - Pielgrzymka Policji

Zaproszenie

Pielgrzymka Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej

W dniach 1-4 października br. odbędą się doroczne rekolekcje Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Nauki będzie głosił o. Rafał Zawada OSPPE. Oczekujemy licznego udziału wszystkich czcicieli Matki Bożej Różańcowej.
Wszystkim błogosławię i zapraszam -
o. Bogumił Schab OSPPE - dyrektor Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miłujcie waszych nieprzyjaciół

2025-02-18 13:38

Niedziela Ogólnopolska 8/2025, str. 20

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Heroizm odpowiedzi na to wezwanie rozumieją tylko ci, którzy doświadczywszy dotkliwych skutków wrogości, postanowili naśladować Jezusa Chrystusa w tym, co naprawdę najtrudniejsze. Nie chodzi bowiem jedynie o to, abyśmy jako wyznawcy Chrystusa miłowali się wzajemnie, ani nawet o to, żeby wyzbyć się pragnienia odwetu i zemsty i na tym poprzestać, ale chodzi o tak głęboką wewnętrzną przemianę, która zaowocuje postawą miłości wobec naszych prześladowców i wrogów. Żaden człowiek własnymi siłami nie jest do tego zdolny. Wezwania do miłowania nieprzyjaciół nie ma w żadnej innej religii, nawet w tych, które jako monoteistyczne, czyli judaizm i islam, są pod wieloma względami najbliższe chrześcijaństwu. Jedna i druga dopuszczają odwet i zemstę, co widać w dramatycznej sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie, gdzie obowiązuje zasada: „oko za oko, ząb za ząb, siniec za siniec”.

Często i słusznie podkreśla się konieczność i wartość cnoty sprawiedliwości. Nakazuje ona, żeby każdemu oddać to, co mu się słusznie należy. O ile jednak w sprawach materialnych jest to wymierne, o tyle w sprawach duchowych sytuacja staje się zdecydowanie bardziej złożona. W sprawach materialnych można – i często trzeba – przezwyciężyć sprawiedliwość np. przez darowanie czy zmniejszenie długu, co zakłada rezygnację z pewnej części należnych mi dóbr, bez których mogę się obyć. W sprawach duchowych to, co najważniejsze, odbywa się we wnętrzu człowieka i potrzebuje gruntownej przemiany umysłu i serca. Poczucie wyrządzonej krzywdy może być tak wielkie, że domaga się ukarania krzywdziciela, a nawet odwzajemnienia doznanej krzywdy. I właśnie wtedy miejsce sprawiedliwości powinno zająć miłosierdzie. Motywacja sprawiedliwości jest z gruntu naturalna, motywacja miłosierdzia natomiast ma charakter nadprzyrodzony. Jezus Chrystus idzie jeszcze dalej i uczy trudnej prawdy: nie ma sprawiedliwości bez miłosierdzia, ale nie ma miłosierdzia bez przebaczenia. Dopiero na gruncie przebaczenia wyrasta postawa miłowania nieprzyjaciół.
CZYTAJ DALEJ

Być skałą

Niedziela Ogólnopolska 8/2016, str. 22-23

[ TEMATY ]

święto

katedra

Włodzimierz Rędzioch

Katedra jest znakiem ciągłości. Nie jest ważne, kto na niej zasiądzie. Piotr nie stał się skałą ze względu na osobiste przymioty, lecz z mocy ustanowienia Bożego, czyli stał się tym, czym nie był według krwi i ciała

Święto Katedry św. Piotra w Rzymie obchodzone było już w III wieku. Z przekazów późniejszych, dotyczących lat trzydziestych IV stulecia, dowiedzieć się możemy, że obchodzone było 22 lutego. Kościół skupiał się w nim na szczególnej więzi, jaka łączyła Piotra z Chrystusem, będącej źródłem prymatu Apostoła i jego następców. Treści obchodów nie wiązano jeszcze z żadnym materialnym atrybutem tej władzy. Ważny był sens obchodów, który wyrażał powszechne przekonanie, że Stolica Piotrowa jest znakiem jedności Kościoła. Papież św. Damazy polecił zawrzeć to w słowach umieszczonych na watykańskiej chrzcielnicy: „Una Petri sedes, unum verumque lavacrum”.
CZYTAJ DALEJ

Czy wierzysz w Syna Człowieczego?

2025-02-22 16:44

Marzena Cyfert

Spotkanie synodalne dekanatu Wrocław-Katedra

Spotkanie synodalne dekanatu Wrocław-Katedra

Spotkanie synodalne dekanatu Wrocław-Katedra odbyło się w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Rozpoczęło się od wspólnej modlitwy, konferencji i adoracji Najświętszego Sakramentu.

O nawracaniu i poznaniu Jezusa, na podstawie fragmentu Ewangelii o uzdrowieniu niewidomego od urodzenia, mówił w konferencji ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej. Na początku nawiązał do postaci Andre Frossarda. Przypomniał pewne zdarzenie, gdy przyjaciel Frossarda zostawił go przed kościołem a sam wszedł do środka mówiąc, iż ma do załatwienia pewną sprawę. Frossardowi wydawało się, że dość długo czekał na przyjaciela, więc postanowił za nim wejść do budynku. Tam doznał objawienia, pod wpływem którego się nawrócił. Tak później pisał o tym w książce pt. „Bóg i ludzkie pytania”: „Wszedłem do kaplicy jako ateista, a w kilka minut później wyszedłem z niej jako chrześcijanin i byłem świadkiem mojego własnego nawrócenia, pełen zdumienia, które ciągle trwa....” W kościele w tym czasie odbywała się bowiem adoracja Najświętszego Sakramentu. Światło bijące z monstrancji sprawiło, że Frossard upadł na kolana i doznał takiego doświadczenia Pana Jezusa, że wystarczyło mu to na całe życie. Nie od razu jednak opowiedział światu o swoim mistycznym doświadczeniu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję