Reklama

Niedziela Wrocławska

Opieka wytchnieniowa dla potrzebujących

Caritas Archidiecezji Wrocławskiej razem ze Starostwem Powiatowym we Wrocławiu rusza po raz kolejny z programem całodobowej opieki wytchnieniowej.

2023-03-16 15:43

Magdalena Lewandowska

Szczegóły opieki wytchnieniowej zostały podane na wspólnej konferencji prasowej Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i Starostwa Powiatu Wrocławskiego.

Szczegóły opieki wytchnieniowej zostały podane na wspólnej konferencji prasowej Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i Starostwa Powiatu Wrocławskiego.

To wsparcie dla członków rodzin opiekujących się na co dzień osobami z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności z terenu powiatu wrocławskiego. Pobyt w mieszkaniu wytchnieniowym jest bezpłatny.

– Opieka wytchnienia polega na tymczasowym przekazaniu troski o swoich bliskich dotkniętych niepełnosprawnością profesjonalnemu personelowi – wyjaśnia ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. – W ten sposób otrzymujemy czas na podreperowanie swojego zdrowia, załatwienie zaległych spraw, odbudowę relacji rodzinnych czy remont mieszkań, albo po prostu na wypoczynek po całorocznej trosce o naszych najbliższych – podkreśla ksiądz dyrektor.

Opieka wytchnieniowa odbywać się będzie w Domu Opieki św. Józefa w Małkowicach. Do dyspozycji podopiecznych są dwa pokoje 2-osobowe, wyposażone w łazienki przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami i telewizory. Maksymalny okres pobytu w mieszkaniu wytchnieniowym to 21 dni, okres ten może być podzielony na mniejsze części (minimalny – 3 dni).

Reklama

– Zapewniamy całodobową opiekę, wyżywienie dostosowane do indywidualnych potrzeb, wsparcie psychologiczne oraz piękne i spokojne otoczenie – mówi Marcin Seretny, Dyrektor Domu Opieki św. Józefa Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Małkowicach. I dodaje: – Często bywa tak, że osoby sprawujące opiekę nad swoimi bliskimi dotkniętymi niepełnosprawnościami, rodzicami, dziećmi, boją się, że to zostanie źle odebrane. Ale ten czas chyba powoli mija i musimy pamiętać, że jeżeli nie zatroszczymy się o siebie, to kiedyś nie będziemy mieli sił, zdrowia, możliwości do kontynuowania opieki nad naszymi najbliższymi. Państwa zdrowie, odpoczynek, też jest ważny.

Program opieki wytchnieniowej wystartował w ubiegłym roku, organizuje go wspólnie Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i Starostwo Powiatu Wrocławskiego. – Z opieki wytchnieniowej skorzystały w ubiegłym roku 24 osoby. Starostwo wydało na to kwotę około 400 tysięcy – 310 tys. to środki powiatu wrocławskiego, 90 tys. z funduszu Solidarności. Chcemy tą akcję dla mieszkańców powiatu wrocławskiego kontynuować także w tym roku, a kwota jaką przeznaczyliśmy to 550 tys. zł. Taki pobyt jest bezpłatny i jest przerwę regeneracyjną dla osób, które opiekują się osobą z niepełnosprawnością przez 365 dni w roku – mówi Starosta Powiatu Wrocławskiego Roman Potocki.

Informacje o potrzebnych dokumentach i wnioskach można uzyskać w ośrodku w Małkowicach dzwoniąc pod tel. )71) 79 30 184, a także dzwoniąc do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Wrocławiu, tel. (71) 72 21 860.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jakim „okiem” patrzę na siebie i innych?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 8, 1-11.

Poniedziałek, 27 marca 2023. WIELKI POST

CZYTAJ DALEJ

"ŚWIĘTY" - film o ks. Dolindo Ruotolo

2023-03-24 21:30

[ TEMATY ]

Wielki Post

o. Dolindo

#NiezbędnikWielkopostny

Archiwum rodzinne o. Dolindo

Życie ks. Dolindo było świadectwem wielkiego zaufania Bogu

Życie ks. Dolindo było świadectwem wielkiego zaufania Bogu

Zapraszamy Was do przeżycia duchowej przygody z ks. Dolindo, przygody, która może odmienić życie. Wielki Post to idealny czas, aby zainspirować się życiem wielkich kapłanów, którzy całe swoje życie poświęcili Jezusowi.

Historia ks. Dolindo, to jedna z najbardziej wstrząsających opowieści o ludzkim życiu. Maltretowany przez ojca, głodzony, niezrozumiany, fałszywie oskarżany. Zdradzony przez najbliższe córki duchowe, klęka przed nimi prosząc o wybaczenie. Ma dar widzenia w ludzkich sercach i duszach, słyszy głos Jezusa, rozmawia z Matką Bożą. Po jego kazaniach nawracają się tysiące osób, nawet mafiozi.

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie na rekolekcje dla mężczyzn w Gorzowie

2023-03-27 17:19

[ TEMATY ]

Bp Adrian Put

Gorzów Wlkp.

Rekolekcje dla mężczyzn

Wolni od niemocy

Materiały organizatora

W dniach 3, 4 i 5 kwietnia w parafii Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wielkopolskim odbędą się rekolekcje dla mężczyzn "Wolni od niemocy".

“Wolni od niemocy” to tytuł rekolekcji dla mężczyzn, które odbędą się 3, 4 i 5 kwietnia w parafii Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wielkopolskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję