Reklama

Kościół

Ukraina: trwa walka nie tylko o życie, lecz także o dusze

„Mamy świadomość, że toczy się walka nie tylko o fizyczne przetrwanie. Toczy się także walka o nasze dusze, o nasze samookreślenie, o przyszłość Ukrainy i o to, jaka ona będzie - bezbożna czy z Bogiem” – powiedział biskup Radosław Zmitrowicz OMI. Biskup pomocniczy diecezji kamienieckiej jest przewodniczącą Komisji ds. Duszpasterstwa Rodzin przy Konferencji Rzymskokatolickich Biskupów Ukrainy. Jego wypowiedź cytuje portal Credo.

[ TEMATY ]

Ukraina

Bp Radosław Zmitrowicz

Adobe.Stock.pl

Biskup Zmitrowicz zaznaczył, że Kościół katolicki na Ukrainie nadal robi to, co czynił zawsze: służy ludziom. „Rozmawiałem ostatnio z wieloma księżmi: wszędzie odbywają się rekolekcje wielkopostne. To dobry znak, że mimo trudnej sytuacji w kraju, kapłani dbają także o duchową strawę dla swojej trzody. Kościół wykonuje swoją zwykłą, codzienną pracę, której nie widać, która nie jest niczym rewelacyjnym: Msze święte, katechezy, odwiedziny chorych, odwiedziny rannych w szpitalach, wyjazdy na front, aby spowiadać i rozmawiać z wojskowymi” – wyznał hierarcha.

Podkreślił, że dziś Ukraina doświadcza straszliwej agresji ze strony Rosji i dosłownie walczy o życie. „Ale jako Kościół mamy też świadomość, że toczy się walka nie tylko o fizyczne przetrwanie. Toczy się także walka o nasze dusze, o nasze samookreślenie, o przyszłość Ukrainy i o to, jaka ona będzie - bezbożna czy z Bogiem. Jesteśmy absolutnie przekonani, że bez Boga nie ma przyszłości, a cierpienie wielu ludzi bez Boga będzie daremne. Dlatego musimy pozostać wierni prawdzie, którą Bóg objawił nam w Jezusie Chrystusie. Prawdzie o tym, kim jest człowiek, czym jest życie, miłość, cierpienie, rodzina...” – stwierdził. Zauważył, że w wątpliwości i pytania pojawiają się także w Kościele powszechnym. trzeba być jednak wiernym temu, „co przysięgaliśmy jako kapłani i biskupi” – zaznaczył biskup-oblat.

„Wojna pomaga nam określić siebie; pokazuje nam prawdę o nas. Problemy w Kościele czynią to samo: pokazują nam prawdę, którą mamy w sobie. Ostatecznie każdy z nas będzie odpowiadał przed Bogiem za to, co mówi i robi. Naszą misją jest więc głoszenie prawdy, szukanie słów i argumentów, ale przede wszystkim odwaga głoszenia Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, zwłaszcza młodym ludziom, którzy są wciągani w dzisiejszą bezbożną kulturę” – powiedział portalowi Credo bp Radosław Zmitrowicz.

Dodał, że w obliczu zamętu i kryzysów „ludzie potrzebują osobistego spotkania z Jezusem, bo tylko On odpuszcza nam grzechy. I zrozumienie tego w kontekście wojny jest niezwykle ważne. Ludzie na wojnie, zarówno cywile, jak i wojskowi, zmagają się z winą różnego rodzaju, a naszym zadaniem jest niesienie Dobrej Nowiny, że Jezus ma dla nas przebaczenie. To jest nasza dzisiejsza misja” – stwierdził biskup pomocniczy diecezji kamienieckiej.

2023-03-27 18:22

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydium Episkopatu: módlmy się dalej za Ukrainę!

[ TEMATY ]

modlitwa

episkopat

apel

Ukraina

Elvert-Barnes-Foter-CC-BY

Z apelem o dalszą gorącą modlitwę w intencji Ukrainy zwraca się do wiernych Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. „W tak trudnej, niestabilnej i zmieniającej się z godziny na godzinę sytuacji, niech w naszych rodzinach, parafiach, wspólnotach, stowarzyszeniach i ruchach katolickich, nie zabraknie gestów duchowej solidarności” – piszą biskupi, zwracając się po raz kolejny z apelem o modlitwę w intencji Ukrainy.

CZYTAJ DALEJ

Papież: Stop okrucieństwom tortur!

2023-05-31 09:32

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

„Jak to możliwe, że człowiek jest zdolny do tak wielkiego okrucieństwa?" - pyta papież Franciszek w wideoprzesłaniu z okazji Międzynarodowego Dnia Pomocy Ofiarom Tortur w ramach papieskich intencji modlitewnych na czerwiec. Przedstawia ono więźniów, miejsca tortur i narzędzia tortur w różnych częściach świata, a także Mękę Pańską. Intencja modlitewna Franciszka na czerwiec jest apelem o zniesienie tortur we wszystkich ich formach i na całym świecie.

"Tortury nie są wczorajszą historią, niestety są częścią naszej dzisiejszej historii", przypomina papież, który potępia wszelkie formy tortur - "bardzo brutalne formy", a także "bardziej wyrafinowane formy, takie jak poniżające traktowanie, pozbawienie zmysłów lub masowe przetrzymywanie w nieludzkich warunkach, które pozbawiają ludzi godności". Franciszek zaznacza, że Jezus również był "torturowany i ukrzyżowany" a ci, którzy Go torturowali, utracili przede wszystkim własne człowieczeństwo.

CZYTAJ DALEJ

Katowice: Ingres abp. Adriana Galbasa - 17 czerwca

2023-05-31 13:59

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Episkopat News

“Zapraszam Was - duchownych i świeckich - do wspólnej wędrówki. Chodźcie ze mną! Pozwólcie mi iść z Wami! Idźmy razem!” - pisze nowy metropolita katowicki abp Adrian Galbas. Jego ingres do archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach odbędzie się w sobotę 17 czerwca o godzinie 11.00.

Nuncjatura apostolska w Polsce ogłosiła dziś, że papież Franciszek przyjął rezygnację arcybiskupa Wiktora Skworca z posługi arcybiskupa metropolity katowickiego. Następcą na urzędzie arcybiskupa metropolity katowickiego został tym samym dotychczasowy koadiutor diecezji ksiądz arcybiskup Adrian Józef Galbas SAC.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję