Reklama

Serwis Przemyski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

20 września. W auli Państwowej Szkoły Muzycznej w Krośnie, z udziałem mieszkańców i władz miasta odbyła się uroczystość nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Krosna Ryszardowi Kaczorowskiemu, prezydentowi RP na uchodźstwie. Po południu, w domu parafialnym przy krośnieńskiej farze, prezydenta Kaczorowskiego przyjął abp senior Ignacy Tokarczuk. Ksiądz Arcybiskup przewodniczył także wieczornej Mszy św. i wygłosił okolicznościowe kazanie. Po zakończonej Eucharystii, na ścianie domu przy ul. Portiusa abp Ignacy poświęcił tablicę ku czci pomordowanych przez reżim komunistyczny.

21 września. W Domu Rekolekcyjnym "Nadzieja" w Dubiecku-Wybrzeżu odbyło się spotkanie formacyjne dla księży, którzy w tym i w ubiegłym roku otrzymali nominacje proboszczowskie. W ramach formacyjnej drogi księża podjęli duszpasterską dyskusję na temat Parafia jaką zastałem - moje plany i nadzieje, a ks. dr Henryk Hazik ze Skołoszowa przedstawił konferencję pt. Kancelaria parafialna miejscem duszpasterstwa. Podjęto również problematykę związaną z Nawiedzeniem parafii przez Matkę Bożą w znaku Jasnogórskiej Ikony. W rekolekcyjnym skupieniu uczestniczył abp Józef Michalik, a spotkanie zorganizował i prowadził ks. Marek Pieńkowski, odpowiedzialny za permanentną formację kapłanów.

29 września. W żurawickiej parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, podczas Mszy św. na zakończenie Nawiedzenia Matki Bożej w znaku Jasnogórskiej Ikony, odbył się obrzęd konsekracji ołtarza. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ordynariusz kielecki bp Kazimierz Ryczan, żurawicki rodak, w asyście abp. Józefa Michalika.

30 września - 1 października. W kościele pw. Świętych Piotra i Jana z Dukli w Krośnie abp Józef Michalik celebrował Eucharystię na rozpoczęcie roku akademickiego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie. 1 października Metropolita Przemyski przewodniczył Mszy św. w bazylice archikatedralnej inaugurującej nowy rok akademicki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Przemyślu.

5 października. Wielkie rzesze wiernych zebrały się na Nabożeństwie Fatimskim w Miejscu Piastowym. Modlitwie pielgrzymów przewodniczył abp senior Ignacy Tokarczuk. Uczestnicy nabożeństwa złożyli Księdzu Arcybiskupowi życzenia i dar modlitwy z okazji 60. rocznicy święceń kapłańskich.

6 października. Parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski w Jarosławiu świętowała 25-lecie istnienia. Z tej okazji wspólnotę parafialną odwiedził abp Józef Michalik, który przewodniczył jubileuszowej Mszy św. i wygłosił okolicznościowe kazanie. Pierwszym proboszczem parafii był ks. Marian Rajchel, aktualnie dyrektor studia radiowego "Ave Maria" w Jarosławiu. Od 1997 r. obowiązki proboszcza pełni ks. dr Edward Chmura.

7 października. W sali posiedzeń Domu Biskupiego w Przemyślu odbyła się narada Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej z udziałem księży biskupów na czele z abp. Józefem Michalikiem. W posiedzeniu wzięli udział moderatorzy poszczególnych duszpasterstw diecezjalnych. Podjęto tematykę związaną z wypracowaniem nowego programu duszpasterskiego na kolejny rok formacyjny, w kontekście Nawiedzenia archidiecezji przemyskiej przez Matkę Bożą w znaku Jasnogórskiej Ikony i w nawiązaniu do ogólnopolskiego programu duszpasterskiego pt. Umiłować Chrystusa przez życie sakramentalne, świętowanie Dnia Pańskiego i nową wyobraźnię miłosierdzia.

13 października. Bp Stefan Moskwa celebrował Eucharystię w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Jarosławiu, inaugurującą nowy rok akademicki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Jarosławiu i z okazji nadania uczelni imienia Ks. Bronisława Markiewicza, wychowawcy dzieci i młodzieży. Odsłonięto także tablicę ku czci Patrona Szkoły. Podczas uroczystości inauguracyjnych, siedmiu pracowników naukowych otrzymało nominacje profesorskie. Wśród nich znaleźli się m.in. ks. dr Witold Jedynak z Przemyśla i ks. dr Andrzej Chmura z Jarosławia. Uroczystości w jarosławskiej uczelni uświetnił Archidiecezjalny Chór "Magnificat" z Przemyśla pod dyrekcją ks. Mieczysława Gniadego.

18-20 października. W Domu Rekolekcyjnym "Nadzieja" w Dubiecku odbyła się trzecia seria rekolekcji zamkniętych dla katechetów świeckich. Mottem ewangelicznej refleksji było hasło: Maryja Gwiazda Nowej Ewangelizacji. Duchowe ćwiczenia prowadził ks. Mirosław Grendus, nauczyciel doradca w Podkarpackim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli - Oddział w Sanoku. Pierwszą serię rekolekcji ks. Mirosław prowadził w Zboiskach w dniach 6-8 września, a drugą w ośrodku KSM-u "Nadzieja" w Dubiecku - 13-15 września. W rekolekcjach, które zorganizował Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej, uczestniczyło 140 świeckich katechetów pracujących w archidiecezji przemyskiej.

Oprac. ks. Tadeusz Biały

Z życia seminarium duchownego

12 października. Diakoni - alumni roku VI wraz ze swoim wychowawcą ks. Januszem Trojnarem i ojcem duchownym ks. Markiem Pieńkowskim odwiedzili Bieszczady. Wycieczka dała im możliwość wspólnej modlitwy, radości bycia we wspólnocie, a także podziwiania malowniczych zakątków archidiecezji przemyskiej.

12 października. W uroczystościach inaugurujących nowy rok akademicki Wyższego Seminarium Duchownego i Wydziału Teologicznego w Sandomierzu uczestniczył przedstawiciel Seminarium przemyskiego ks. Norbert Podchorecki.

13 października. Alumni włączyli się w obchody Dnia Papieskiego Jan Paweł II - Świadek Nadziei. Swoją pamięć o Ojcu Świętym wyrazili łącząc się z nim duchowo przez udział w liturgii i wspólnej modlitwie, jak również składając ofiarę w ogólnopolskiej zbiórce na fundusz stypendialny Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Chętni mieli możliwość obejrzenia m. in. filmu Krzysztofa Żurawskiego o ostatniej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski oraz transmisji koncertu z Teatru Narodowego w Warszawie poświęconego osobie Ojca Świętego.

13-20 października. Wspólnota seminaryjna przeżywała jesienne rekolekcje święte. Jest to specyficzny i szczególny czas - trwanie na osobności dla pogłębienia życia wewnętrznego przez rozważanie Słowa Bożego i inne praktyki religijne. Ażeby rekolekcje mogły swój cel osiągnąć, muszą odpowiadać pewnym warunkom, m. in. całkowitemu milczeniu rekolektantów. Trudu przewodniczenia ćwiczeniom rekolekcyjnym podjął się ks. Walerian Poźniak MIC, pełniący funkcję ojca duchownego w Seminarium Zgromadzenia Księży Marianów w Lublinie. Ostatnią noc rekolekcyjną wspólnota alumnów trwała na modlitewnym czuwaniu - adoracji Najświętszego Sakramentu, zawierzając Bogu owoce świętych ćwiczeń.

15 października. W uroczystościach inaugurujących nowy rok pracy Duszpasterstwa Akademickiego, Instytutu Teologiczno-Pastoralnego oraz Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie uczestniczył rektor Seminarium przemyskiego ks. Marian Rojek.

20 października. Na zakończenie rekolekcji uroczystej koncelebrowanej Mszy św. w kaplicy seminaryjnej przewodniczył bp Adam Szal. Udzielił on posługi akolitatu dwom alumnom roku piątego oraz posługi lektoratu jednemu alumnowi roku IV.

Oprac. ks. Kazimierz Gadzała

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy - po raz dwunasty

2024-04-28 15:17

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze odbył się zjazd zorganizowany po raz dwunasty przez Stowarzyszenie Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy. Odwołuje się ono tradycji przedwojennych regionu. To druga grupa, która rozpoczęła w kwietniu sezon w częstochowskim sanktuarium. Zjazd wpisujący się w obchodzoną dziś XVIII Ogólnopolską Niedzielę Modlitw za Kierowców był czasem prośby o wzajemny szacunek na drodze i szczęśliwe powroty do domu dla motocyklistów i wszystkich użytkowników dróg.

W zjeździe uczestniczyli motocykliści z całej Polski. Marta Fawroska-Sroka z Będzina jeździ z mężem. Jak przyznaje, choć na początku odnosiła się z rezerwą do pasji małżonka, dziś nie wyobraża sobie życia bez wspólnych wypraw. - Co roku jeździmy na rozpoczęcie sezonu na Jasną Górę, bo Jasna Góra to nasza duma narodowa. Modlimy się rozpoczynając kolejny etap motocyklowej przygody - wyjaśnia uczestniczka motocyklowego spotkania. Motocyklowa pasja staje się wśród kobiet coraz popularniejsza.

CZYTAJ DALEJ

Święta Mama

Niedziela Ogólnopolska 17/2019, str. 12-13

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Jest przykładem dla matek, że życie dziecka jest darem. Niezależnie od wszystkiego.

Było to 25 lat temu, 24 kwietnia 1994 r., w piękny niedzielny poranek Plac św. Piotra od wczesnych godzin wypełniał się pielgrzymami, którzy pragnęli uczestniczyć w wyjątkowej uroczystości – ogłoszeniu matki rodziny błogosławioną. Wielu nie wiedziało, że wśród nich znajdował się 82-letni wówczas mąż Joanny Beretty Molli. Był skupiony, rozmodlony, wzruszony. Jego serce biło wdzięcznością wobec Boga, a także wobec Ojca Świętego Jana Pawła II. Zresztą często to podkreślał w prywatnej rozmowie. Twierdził, że wieczności mu nie starczy, by dziękować Panu Bogu za tak wspaniałą żonę. To pierwszy mąż w historii Kościoła, który doczekał wyniesienia do chwały ołtarzy swojej ukochanej małżonki. Dołączył do niej 3 kwietnia 2010 r., po 48 latach życia w samotności. Ten czas bez wspaniałej żony, matki ich dzieci, był dla niego okresem bardzo trudnym. Pozostawiona czwórka pociech wymagała od ojca wielkiej mobilizacji. Nauczony przez małżonkę, że w chwilach trudnych trzeba zwracać się do Bożej Opatrzności, czynił to każdego dnia. Wierząc w świętych obcowanie, prosił Joannę, by przychodziła mu z pomocą. Jak twierdził, wszystkie trudne sprawy zawsze się rozwiązywały.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty – kapłaństwo i małżeństwo

2024-04-28 18:43

[ TEMATY ]

Bp Krzysztof Włodarczyk

Marcin Jarzembowski

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

- Szatan atakuje dziś fundamenty - kapłaństwo i małżeństwo. Bo wie, że jeżeli uda mu się zachwiać fundamentami społeczeństwa, to zachwieje całym narodem. My róbmy swoje i nie dajmy się ogłupić - mówił bp Krzysztof Włodarczyk.

Ordynariusz zainaugurował obchody roku jubileuszowego 100-lecia bydgoskiej parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Szwederowie. - Została ona erygowana 1 maja 1924 r. przez kard. Edmunda Dalbora. Niektórzy powiedzą, był to piękny czas. Nie było telefonów komórkowych, telewizji, Internetu, żyło się spokojniej, romantycznie, piękna idylla. Czy na pewno? Nie do końca - mówił bp Włodarczyk, zachęcając, by wejść w głąb historii i zobaczyć, czym żyli przodkowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję