Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niemcy

W mieście Trzech Króli

Kolonii nie sposób sobie wyobrazić bez katedry. Tu możemy nawiedzić relikwie Trzech Króli, które już w 1164 r., po wielu przygodach, zostały przywiezione przez arcybiskupa Reinalda von Dassela - dlatego Kolonia stała się miejscem kultu Trzech Króli.
Obecny arcybiskup Kolonii i kustosz relikwii kard. Joachim Meisner ma w zwyczaju zapraszać do katedry kolońskiej na uroczystość Epifanii biskupów, którzy - przybywając często z odległych krańców ziemi - stają się takimi współczesnymi Trzema Królami, oddającymi hołd Dziecięciu. W tym roku na zaproszenie kard. Meisnera przybyli kard. Norberto Rivera Carrera z Meksyku, kard. Franciszek Macharski z Krakowa oraz bp Ignacy Dec ze Świdnicy, z którą w wyjątkowy sposób czuje się związany kard. Meisner, urodził się bowiem we Wrocławiu. (Bp Dec na zakończenie swojego przemówienia powiedział, że Wrocław szczyci się dwiema wielkimi osobistościami, które pochodzą z tego miasta: św. Teresą Benedyktą od Krzyża - Edytą Stein oraz właśnie kard. Joachimem Meisnerem).
Uroczystość Trzech Króli w Kolonii i całych Niemczech, oprócz swojego wymiaru modlitewnego, ma także aspekt charytatywny. Wieloletnią tradycją jest to, że dzieci w tym dniu przebierają się w stroje Trzech Króli i wychodzą na ulice Kolonii, aby kolędować i zbierać ofiary na biedne dzieci.
Ks. Marcin Gęsikowski

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Komentarz

Rok Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem

Rok 2010 został ustanowiony przez Parlament Europejski Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Kraje starej Europy w powszechnej świadomości postrzegane są jako kraje bogate, jednak - według statystyk - ubóstwo dotyka 78 mln Europejczyków, co stanowi 16 proc. mieszkańców tego kontynentu. Kryzys instytucji finansowych ostatnich lat tylko pogłębił to zjawisko. Ubóstwo jednostek i całych grup społecznych prowadzi do ich marginalizacji i funkcjonowania na obrzeżach społeczeństwa, czyli społecznego wykluczenia.
W Polsce ubóstwo dotyczy przede wszystkim rodzin wielodzietnych, dotkniętych bezrobociem, szczególnie długotrwałym, z niższym wykształceniem i bez kwalifikacji zawodowych, bezdomnych, niepełnosprawnych i starszych.
W Krajowym Programie Wdrażania Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym 2010 zawarte są wielowymiarowe działania na rzecz zapobiegania ubóstwu i zapewnienia dostępu do zasobów i usług, eliminujących zjawisko wykluczenia.
W kwestii ubóstwa i wykluczenia społecznego wypowie się również Kościół w Polsce, mający ogromne doświadczenie w walce z tymi zjawiskami społecznymi. Episkopat Polski przygotowuje specjalny dokument na ten temat.
Anna Cichobłazińska

Reklama

Ludzie

Abp Bernardito Auza

Nuncjusz apostolski w Haiti abp Bernardito Auza powiedział, że stolica Haiti Port-au-Prince jest całkowicie zniszczona. Katedra, siedziba arcybiskupa, wszystkie duże kościoły i seminaria legły w gruzach. Zrównany z ziemią został także pałac narodowy. Prezydent przeżył kataklizm. Zginęli ministrowie, z wyjątkiem szefa resortu kultury - oświadczył abp Auza.
Zrównane z ziemią zostały także gmachy parlamentu, które przygniotły przebywających tam deputowanych, zniszczone zostały szkoły, w których były dzieci, duże ośrodki handlowe. - Przemierzyłem, na ile mogłem, zniszczone miasto, spotykałem na ulicach księży i siostry, którzy stracili swe domy - opowiada dyplomata watykański i dodaje, że uratowali się rektor i dziekan seminarium duchownego, ale zginęli klerycy. - Wszędzie słyszy się krzyki spod gruzów - mówi. Zawalił się też Instytut Studiów dla Zakonników i Zakonnic (CIFOR), zginęli uczestnicy konferencji, która się tam odbywała.

Sondaż

O co zapytałbyś Jezusa?

W sondażu przeprowadzonym wśród młodzieży przez turyński ruch katolicki Sermig jedno z pytań brzmiało: O co zapytałbyś Jezusa Chrystusa, gdybyś mógł z Nim rozmawiać? Najczęściej udzielane odpowiedzi były następujące: Dlaczego się umiera? Jaki sens ma moje życie? Skąd bierze się zło? Dlaczego umierają młodzi ludzie? Co czeka mnie po śmierci? Po co mnie stworzyłeś?
Zdaniem teologa Vito Mancuso, który komentuje ten sondaż, pytania stawiane przez młodych Włochów „bardziej aniżeli do Jezusa jako postaci historycznej, skierowane są do Chrystusa, Syna Bożego jako Boga, do Boga, do Absolutu”. Pytania młodzieży pokazują wyraźnie, że współcześni ludzie nie są zainteresowani odległą historią, lecz sensem życia tu i teraz.

Krótko

Korea Północna wystąpiła do Korei Południowej, by ta szybko podpisała układ pokojowy, który zastąpiłby obowiązujący od zakończenia wojny w 1953 r. rozejm. To kolejna gierka Kim Dzonga Il, który rządzi krajem żelazną ręką, ale ma coraz więcej kłopotów, szczególnie jeśli chodzi o wyżywienie ludności i dochody dla nomenklatury. Korea Południowa oświadczyła, że układ pokojowy jest możliwy dopiero po rozpoczęciu demontażu arsenału jądrowego.

Izrael chce wybudować nowy mur. Tym razem 300-kilometrowa ściana powstanie wzdłuż granicy z Egiptem i ma powstrzymać nielegalnych imigrantów z państw Czarnej Afryki.

Turcja grozi wycofaniem ambasadora z Izraela. Relacje między obydwoma krajami dawno nie były tak złe. Awantura zaczęła się od tureckiego serialu telewizyjnego „Dolina wilków”, który wywołał oburzenie w Izraelu. Wiceminister spraw zagranicznych Danny Ayalon wezwał do siebie tureckiego ambasadora Ahmeta Celikkola i posadził swojego gościa na sofie znacznie niższej niż jego fotel, a na stoliku obok izraelskiej flagi nie umieścił flagi tureckiej. To oburzyło turecką opinię publiczną.

Chiny były w ubiegłym roku największym eksporterem na świecie. Państwo Środka wyeksportowało towary za 1,2 biliona dolarów, pozostawiając w pokonanym polu dotychczasowego lidera - Niemcy, które osiągnęły wynik o 400 mld dolarów mniejszy.

Irański fizyk jądrowy Massud Ali Mohammadi zginął 12 stycznia w zamachu bombowym w Teheranie. Irańskie władze natychmiast oskarżyły o zamach izraelski i amerykański wywiad. Świat patrzy na te oskarżenia z niedowierzaniem.

Rosja przygotowuje się do wielkich obchodów 65. rocznicy zwycięstwa nad Niemcami. Przedstawiciele Kremla zapowiedzieli, że nie będą wysyłali zaproszeń do światowych przywódców. Ci, którzy chcą uczestniczyć w obchodach, muszą zgłaszać się sami.

Szwecja odchodzi od parytetów. Przynajmniej jeśli chodzi o szkolnictwo. Powód: skarżą się same kobiety, bo mimo tego, że osiągają lepsze wyniki w nauce, ich miejsca na studiach, zgodnie z ustawą o parytecie, zajmują mężczyźni.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To święty również na dzisiaj

Niedziela Ogólnopolska 42/2010, str. 8-9

wikipedia

Czy kanonizacja średniowiecznego kapłana z Zakonu Kanoników Regularnych ma jakieś znaczenie dla nas, żyjących w XXI wieku? Czy ks. Stanisław z krakowskiego Kazimierza, który świetnie rozumiał problemy XV-wiecznych parafian, potrafi zrozumieć nasze problemy - ludzi żyjących w epoce technicznej?

Stanisław Kazimierczyk, choć umarł w 1489 r., jest ciągle żywy i skutecznie działa w niebie. W rok po śmierci przy jego grobie Bóg dokonał 176 uzdrowień, które zostały udokumentowane. Do dzisiejszego dnia tych niezwykłych interwencji były setki tysięcy. Ludzie są uzdrawiani z wielu chorób, umacniani w realizowaniu trudnych obowiązków, podtrzymywani na duchu w ciężkich chwilach życia. Dzięki skutecznej interwencji Kazimierczyka ludzie odzyskują wiarę w Boga miłującego i są uzdrawiani ze zranień duchowych i psychicznych.

CZYTAJ DALEJ

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

[ TEMATY ]

Matka Boża

świadectwo

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

To była środa, 15 sierpnia 1951 roku. Wielka uroczystość – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Tam, dziękując za wszystkie łaski, żegnając się z Matką Bożą i własnym życiem, kobieta, nie prosząc o nic, otrzymała uzdrowienie. Do domu wróciła jak nowo narodzona. Gdy zgłosiła się do kliniki, lekarze oniemieli. „Kto cię leczył, gdzie ty byłaś?” „Na Jasnej Górze, u Matki Bożej”. Lekarze do karty leczenia wpisali: „Pacjentka ozdrowiała w niewytłumaczalny sposób”.

CZYTAJ DALEJ

Wielkopolskie lekcje pokory

2024-05-05 13:08

[ TEMATY ]

Ryszard Czarnecki

Archiwum TK Niedziela

Jeżdżąc teraz intensywnie po Wielkopolsce zawsze znajduję czas, aby choć na chwilę w różnych miejscowościach znaleźć się tam, gdzie czas płynie inaczej, bo w rytmie wieczności. Katolickie świątynie: niektóre jeszcze z zachowanymi elementami architektury romańskiej czy gotyckiej, inne pamiętające czasy baroku, wreszcie niektóre budowane w wieku XIX i później.

Jednak połączone, powiem niezwykłym w tym miejscu językiem matematycznym: „wspólnym mianownikiem”. Przybywają tu ludzie bardzo bogaci i niezamożni, bardzo wiekowi i na ramionach rodziców, ludzie „różnych stanów” jakby to powiedziano w I Rzeczypospolitej czy też „różnych klas” ,jakby to ujęli „marksiści”. I są tu razem. Być może, a nawet prawie na pewno jest to jedyne miejsce, gdzie mogą spotkać się i być wspólnotą bez uprzedzeń, zawiści, negatywnych emocji. Czy idealizuję? Chyba nie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję