Reklama

Niedziela Wrocławska

Święto Biblii

Spotkaniem w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego rozpoczęło się świętowanie Niedzieli Biblijnej i Tygodnia Biblijnego .

Magdalena Lewandowska

Wiele osób przybyło, by wspólnie się modlić i dzielić swoim doświadczeniem życia Słowem Bożym.

Wiele osób przybyło, by wspólnie się modlić i dzielić swoim doświadczeniem życia Słowem Bożym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotni wieczór aula PWT wypełniła się osobami tłumnie przybyłymi na świętowanie Niedzieli Biblijnej, rozpoczynającej jednocześnie w Kościele Tydzień Biblijny. Mieli okazję wysłuchać m.in. wykładu ks. prof. Mariusza Rosika o tym, jak nie czytać Biblii na swoją zgubę czy panelu dyskusyjnego liderów wrocławskich wspólnot, którzy podzielili się osobistym doświadczeniem życia Słowem Bożym w codzienności. Biblijną modlitwę uwielbienia poprowadziła wspólnota Hallelu Jah.

W swoim wystąpieniu ks. prof. Rosik wskazał na pięć błędnych sposobów interpretowania Pisma Świętego: zbytni psychologizm, nadmierny subiektywizm, fundamentalizm, nieuprawniony symbolizm oraz pomijanie kanonicznej egzegezy. W pierwszym przypadku czytając Biblię człowiek ma na względzie przede wszystkim swoje dobre samopoczucie czy psychiczny dobrostan – szuka tekstów mówiących o uzdrowieniu, pocieszeniu, przebaczeniu. Jako przykład ks. Rosik podał niektóre refleksje benedyktyna o. Anselma Grüna, psychologa i psychiatry, który niestety nadinterpretowuje wiele fragmentów Biblii: np. w Zacheuszu widzi człowieka z kompleksem niższości, a w córce Jaira anorektyczkę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biblista tłumaczył, że nadmierny subiektywizm opiera się na egzystencjalnej lekturze Pisma Świętego. Lektura taka szuka przede wszystkim odpowiedzi na egzystencjalne pytania „jak” – na przykład dotyczące zła w świecie, cierpienia. – Człowiek stawia sobie bardzo egzystencjalne pytania dotyczące wprost jego wiary i drogi do Boga, pomijając w dużej mierze historyczne odczytanie Pisma Świętego, które powinno być podstawą każdej egzegezy. Taka błędna interpretacja może dotyczyć nie tylko pojedynczej osoby, ale całych wspólnot i grup. Dlatego ważne jest, aby pamiętać o słowach św. Piotra „To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma nie jest do prywatnego wyjaśniania”. Tak uczy pierwszy papież – zaznacza ks. Rosik. Tłumaczy, że nie oznacza to jednak, iż w ogóle nie można stosować subiektywnej lektury Pisma Świętego: – Zawsze należy jednak te nasze subiektywne odkrycia konfrontować z obiektywną tradycją Kościoła.

Reklama

Mówiąc o błędzie fundamentalizmu ks. Rosik zauważył, że ulegają mu ludzie, którzy wyobrażają sobie, że w czasie powstawania Biblii Bóg słowo po słowie dyktował natchnionemu autorowi, co ma pisać i nie uwzględniają kontekstu historycznego, geograficznego czy kulturowego. Przykładem fundamentalistycznej interpretacji jest np. przekonanie, że tekst z Apokalipsy mówiący o 144 tysiącach zbawionych oznacza, że dokładnie tylu ludzi dostąpi zbawienia albo dosłowne rozumienie słów Pana Jezusa o odcięciu ręki i wyłupieniu oka, jeśli są powodem do grzechu. – Nie wolno także konkretnych wydarzeń z Apokalipsy łączyć z konkretnymi wydarzeniami z naszego życia czy historii, bo każde pokolenie mogłoby zastosować ten sam fragment i znaleźć coś w ich życiu, w ich czasach, żeby fundamentalistycznie Biblię interpretować. By uniknąć tego zagrożenia, warto, pochylając się nad danym tekstem, sięgać po inne fragmenty Pisma św. o ten samej tematyce i w zestawie różnych tekstów dochodzimy do zrównoważonej opinii – podpowiadał biblista.

Wydarzenie przygotował Instytut Nauk Biblijnych przy PWT oraz Inicjatywa Biblijna „Lumen Vitae”. Jednym z celów, jakie stawia sobie „Lumen Vitae” jest tworzenie przestrzeni, w której mogą spotykać się, poznawać i dzielić doświadczeniem członkowie działających w nasze archidiecezji wspólnot i kręgów biblijnych.

2023-04-23 16:43

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przygotowanie do niedzielnej liturgii z bp. Andrzejem Przybylskim. Jezus lituje się nad tłumem

2024-07-20 12:45

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

pixabay.com

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

21 lipca 2024, XVI Niedziela Zwykła, rok B

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: Maria Magdalena apostołką nadziei

[ TEMATY ]

audiencja

św. Maria Magdalena

pl.wikipedia.org

O Marii Magdalenie, jako apostołce nowej i wspanialszej nadziei, mówił papież Franciszek m.in. podczas audiencji w 2017 r. Ojciec Święty podkreślił, że w godzinie płaczu i opuszczenia usłyszała ona zmartwychwstałego Jezusa, wzywającego ją po imieniu, aby z sercem pełnym radości poszła i głosiła: „Widziałam Pana” (w. 18).

Oto tekst papieskiej katechezy w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Kard. Parolin w Berdyczowie: błagamy o cud pokoju dla umęczonej Ukrainy!

2024-07-21 11:35

www.vaticannews.va

W trzecim dniu swego pobytu na Ukrainie, kard. Pietro Parolin nawiedził Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Berdyczowie. Na prośbę papieża Franciszka, przewodniczył tam uroczystej Eucharystii będącej zwieńczeniem pielgrzymki katolików obrządku łacińskiego do tego narodowego sanktuarium maryjnego, które dziś zostało podniesione do rangi bazyliki mniejszej. Papieski legat modlił się dla Ukrainy o „cud tak bardzo upragnionego pokoju”, podkreślając, że „dla Boga nie ma nic niemożliwego”.

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej podkreślił, że przebywa jako legat Ojca Świętego Franciszka, który zechciał go posłać na uroczystości w Berdyczowie, aby zapewnić, że podziela smutek Ukraińców i nosi w sercu ich ukochany kraj, a także chce im też okazać szczególną bliskość i przekazać swe błogosławieństwo. Kard. Parolin przypomniał, że sanktuarium w Berdyczowie, wraz z tym w Zarwanicy, stało się centrum duchowym katolickiej Ukrainy. Wznosi się stąd błaganie do Boga o to, „co w oczach wielu wydaje się niemożliwe, o cud: cud tak bardzo upragnionego pokoju!”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję