Reklama

Niedziela Wrocławska

Święto Biblii

Spotkaniem w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego rozpoczęło się świętowanie Niedzieli Biblijnej i Tygodnia Biblijnego .

Magdalena Lewandowska

Wiele osób przybyło, by wspólnie się modlić i dzielić swoim doświadczeniem życia Słowem Bożym.

Wiele osób przybyło, by wspólnie się modlić i dzielić swoim doświadczeniem życia Słowem Bożym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotni wieczór aula PWT wypełniła się osobami tłumnie przybyłymi na świętowanie Niedzieli Biblijnej, rozpoczynającej jednocześnie w Kościele Tydzień Biblijny. Mieli okazję wysłuchać m.in. wykładu ks. prof. Mariusza Rosika o tym, jak nie czytać Biblii na swoją zgubę czy panelu dyskusyjnego liderów wrocławskich wspólnot, którzy podzielili się osobistym doświadczeniem życia Słowem Bożym w codzienności. Biblijną modlitwę uwielbienia poprowadziła wspólnota Hallelu Jah.

W swoim wystąpieniu ks. prof. Rosik wskazał na pięć błędnych sposobów interpretowania Pisma Świętego: zbytni psychologizm, nadmierny subiektywizm, fundamentalizm, nieuprawniony symbolizm oraz pomijanie kanonicznej egzegezy. W pierwszym przypadku czytając Biblię człowiek ma na względzie przede wszystkim swoje dobre samopoczucie czy psychiczny dobrostan – szuka tekstów mówiących o uzdrowieniu, pocieszeniu, przebaczeniu. Jako przykład ks. Rosik podał niektóre refleksje benedyktyna o. Anselma Grüna, psychologa i psychiatry, który niestety nadinterpretowuje wiele fragmentów Biblii: np. w Zacheuszu widzi człowieka z kompleksem niższości, a w córce Jaira anorektyczkę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biblista tłumaczył, że nadmierny subiektywizm opiera się na egzystencjalnej lekturze Pisma Świętego. Lektura taka szuka przede wszystkim odpowiedzi na egzystencjalne pytania „jak” – na przykład dotyczące zła w świecie, cierpienia. – Człowiek stawia sobie bardzo egzystencjalne pytania dotyczące wprost jego wiary i drogi do Boga, pomijając w dużej mierze historyczne odczytanie Pisma Świętego, które powinno być podstawą każdej egzegezy. Taka błędna interpretacja może dotyczyć nie tylko pojedynczej osoby, ale całych wspólnot i grup. Dlatego ważne jest, aby pamiętać o słowach św. Piotra „To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma nie jest do prywatnego wyjaśniania”. Tak uczy pierwszy papież – zaznacza ks. Rosik. Tłumaczy, że nie oznacza to jednak, iż w ogóle nie można stosować subiektywnej lektury Pisma Świętego: – Zawsze należy jednak te nasze subiektywne odkrycia konfrontować z obiektywną tradycją Kościoła.

Reklama

Mówiąc o błędzie fundamentalizmu ks. Rosik zauważył, że ulegają mu ludzie, którzy wyobrażają sobie, że w czasie powstawania Biblii Bóg słowo po słowie dyktował natchnionemu autorowi, co ma pisać i nie uwzględniają kontekstu historycznego, geograficznego czy kulturowego. Przykładem fundamentalistycznej interpretacji jest np. przekonanie, że tekst z Apokalipsy mówiący o 144 tysiącach zbawionych oznacza, że dokładnie tylu ludzi dostąpi zbawienia albo dosłowne rozumienie słów Pana Jezusa o odcięciu ręki i wyłupieniu oka, jeśli są powodem do grzechu. – Nie wolno także konkretnych wydarzeń z Apokalipsy łączyć z konkretnymi wydarzeniami z naszego życia czy historii, bo każde pokolenie mogłoby zastosować ten sam fragment i znaleźć coś w ich życiu, w ich czasach, żeby fundamentalistycznie Biblię interpretować. By uniknąć tego zagrożenia, warto, pochylając się nad danym tekstem, sięgać po inne fragmenty Pisma św. o ten samej tematyce i w zestawie różnych tekstów dochodzimy do zrównoważonej opinii – podpowiadał biblista.

Wydarzenie przygotował Instytut Nauk Biblijnych przy PWT oraz Inicjatywa Biblijna „Lumen Vitae”. Jednym z celów, jakie stawia sobie „Lumen Vitae” jest tworzenie przestrzeni, w której mogą spotykać się, poznawać i dzielić doświadczeniem członkowie działających w nasze archidiecezji wspólnot i kręgów biblijnych.

2023-04-23 16:43

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ekstraklasa piłkarska - nie żyje trener Orest Lenczyk

2024-06-12 07:35

[ TEMATY ]

śmierć

Autorstwa Roger Gor, commons.wikimedia.org

Orest Lenczyk

Orest Lenczyk

We wtorek w wieku 81 lat zmarł ceniony i utytułowany trener piłkarski Orest Lenczyk. O jego śmierci poinformował m.in. Ruch Chorzów, w którym trzykrotnie pracował. Sukcesy odnosił także m.in. z Wisłą Kraków i Śląskiem Wrocław.

Lenczyk urodził się 28 grudnia 1942 roku w Sanoku. Ukończył przygotowanie pedagogiczne w Studium Nauczycielskim Wychowania Fizycznego w Gdańsku-Oliwie, a w latach 1964-68 studiował na Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, uzyskując tytuł magistra.

CZYTAJ DALEJ

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia, stygmaty i cud łez

Niedziela Ogólnopolska 24/2023, str. 22-23

[ TEMATY ]

objawienia

Autorstwa SICDAMNOME - Praca własna, commons.wikimedia.org

Objawienia w Akicie miały miejsce 50 lat temu. Towarzyszyły im uzdrowienia, stygmaty i cud łez. Mimo to nadal niewiele mówi się o orędziu, które Maryja zostawiła w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Wydarzenia z Akity zyskały miano kontynuacji objawień z Fatimy, uznawanych za najważniejsze od czasów apostolskich. Jednak przez lata o Akicie było cicho na świecie, aż w 2013 r. papież Franciszek niespodziewanie wybrał akitańskie sanktuarium jako jedno z dziesięciu miejsc kultu Maryjnego na świecie, modlitewnego czuwania w intencji zatrzymania eskalacji wojennej na Bliskim Wschodzie – była to swoista legitymizacja orędzia, które s. Agnes (Agnieszka) Katsuko Sasagawa otrzymała od Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Za chlebem i wolnością

2024-06-13 12:39

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Górale Czadeccy

Joanna Gorzelana

Górale Czadeccy podczas kolędowania w 2024 roku

Górale Czadeccy podczas kolędowania w 2024 roku

Spotkanie z cyklu "Bliskie i Nieznane": Górale Czadeccy z Bukowiny. Ich losy i życie na Ziemi Lubuskiej odbyło się 11 czerwca w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.

Na festiwalach folkloru, na których przez wiele lat bywałam, zwróciłam uwagę na zespoły górali czadeckich. Zawsze były w nich wszystkie pokolenia od dziadków po wnuków. Według mnie to znaczyło, że umieją przekazać tradycję. Dlatego chętnie skorzystałam z wykładu w zielonogórskiej bibliotece „Norwida” pt. „Górale Czadeccy z Bukowiny. Ich losy i życie na Ziemi Lubuskiej” 11 czerwca. Nie był to właściwie wykład, lecz opowieść trzech pań: dr hab. Joanny Gorzelanej, prof. UZ; dr Magdaleny Pokrzyńskiej (UZ) i dr hab. Anastazji Seul, prof. UZ. Spotkanie prowadziła prof. dr hab. Bogumiła Burda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję